Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
LaraDelBelomondo

Wybory 1989 r. i wielkie zwycięstwo "Solidarności"

Recommended Posts

Zwycięstwo "Solidarności" w 1989 r. było ogromne. Nikt się go nie spodziewał. Partia liczyła na dobry wynik.

Temat ciekawy, można na przykład pogadać o układaniu list wyborczych przez "S", gdzie Mazowiecki z Geremkiem darli koty, albo doczytałam się, że przy nieco inaczej skonstruowanej ordynacji PZPR mógł prawie zremisować z "S", ktoś wie na ten temat coś więcej?

Zastanawia mnie także jak wyglądała kampania i dlaczego nie zdecydowano się na wyższy próg wyborczy?

Klęskę poniesli także kandydaci z tej listy ogólnej (?, nie pamiętam nazwy) PZPR, gdzie cała góra partii występowała i mnóstwo tuz się nie dostała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie zastanawia kwestia tej ordynacji, a przede wszystkim w jaki sposób można by ją zmienić i jakie wtedy byłby wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za PZPR głosowali pracownicy sfery budżetowej, oraz ci wszyscy, którym "za komuny było lepiej", śmiało można ich porównać z dzisiejszym elektoratem PO i SLD, i klasą biznesową z nimi powiązaną. Przy dzisiejszej ordynacji wyborczej i strukturze zatrudnienia w administracji publicznej zwycięstwo by odniosła PZPR, z uwagi iż dzisiejsza ordynacja wyborcza preferuje wyłącznie duże ugrupowania polityczne. A jak te wybory wyglądały wtedy, to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sejm_X_kadencji_(1989-1991)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za PZPR głosowali pracownicy sfery budżetowej, oraz ci wszyscy, którym "za komuny było lepiej", śmiało można ich porównać z dzisiejszym elektoratem PO i SLD, i klasą biznesową z nimi powiązaną. Przy dzisiejszej ordynacji wyborczej i strukturze zatrudnienia w administracji publicznej zwycięstwo by odniosła PZPR, z uwagi iż dzisiejsza ordynacja wyborcza preferuje wyłącznie duże ugrupowania polityczne.

No nie bardzo się z Tobą zgodzę... Wtedy przecież była jeszcze "komuna" i wszystkim żyło się podobnie ;)

To była zupełnie inna sytuacja niż obecnie, zupełnie inny duch w narodzie. Jakąś taką jedność czuło się w powietrzu... Bardzo wielu pracowników sfery budżetowej popierało stronę solidarnościową. Zresztą, pracownicy budżetówki stanowili większość, sfera budżetowa była wtedy znaaaacznie szersza niż teraz. Tamte uwarunkowania nie miały nic wspólnego z obecną sytuacją, nie można porównywać. Dość dobrze to pamiętam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam bardzo, ale to urzędnicy i aktywni działacze PZPR-u mieli wówczas pierwszeństwo w nabywaniu towarów reglamentowanych, takich jak materiały budowlane,mięso, cukier i wiele innych produktów deficytowych, a wiele z nich zaliczanych na tamte czasy do luksusowych. Działało to na zasadzie nieformalnych kontaktach ze sprzedawcami. Pozostali musieli stać w kolejkach, albo dla nich danego towaru starczyło, albo nie(w dniu ogłoszeniu stanu wojennego mało nie zostałem zgnieciony w kolejce za chlebem, ale tego dnia może tylko dla kilku osób chleba nie starczyło, sprzedawczyni sklepu GS-u sprzedawała tego dnia tylko po jednym bochenku dla każdego). Służby mundurowe zaopatrywały się w wydzielonych dla nich sklepach-"konsumach".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam bardzo, ale to urzędnicy i aktywni działacze PZPR-u mieli wówczas pierwszeństwo w nabywaniu towarów reglamentowanych, takich jak materiały budowlane,mięso, cukier i wiele innych produktów deficytowych, (...) Służby mundurowe zaopatrywały się w wydzielonych dla nich sklepach-"konsumach".

Nie do końca tak. Działacze partyjni też mieli swoje wydzielone sklepy, czy też bufety w siedzibach komitetów. Mieli i specjalne układy, tak jak piszesz.

Ale tzw. zwykli ludzie, również nierzadko mieli swoje układy. Często działało to na zasadzie barteru przeróżnych korzyści lub też zwykłych znajomości, czy powiązań rodzinno-towarzyskich. Miewało się i tzw. "babę z cielęciną".

No ale my tu OT zaczynamy i zaraz nas moderator jakiś pogoni ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uprzywilejowani tez niejednokrotnie glosowali przeciw dawnemu ukladowi.Mialem w rodzinie milicjantow jak najbardziej do rzadow PZPR negatywnie nastawionych.Bo ile wreszcie czlowiek rozsadny mogl tolerowac polityczno-ekonomiczny absurd i wierzyc w "kolejne etapy reformy"?

Nawiasem mowiac te przywileje nie byly,az takie wielkie z dzisiejszego punktu widzenia.Jakis talon na dziadoska Lade,mieso bez kolejki, czy papier toaletowy zamiast gazety w lazience.Ale pamietam jak sie klelo stojac kilka godzin na mrozie za kawalkiem kielbasy,a z wojskowego,uprzywilejowanego sklepu panie targaly siatki wedlin do domu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.