Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
LaraDelBelomondo

Wybory 1989 r. i wielkie zwycięstwo "Solidarności"

Rekomendowane odpowiedzi

Zwycięstwo "Solidarności" w 1989 r. było ogromne. Nikt się go nie spodziewał. Partia liczyła na dobry wynik.

Temat ciekawy, można na przykład pogadać o układaniu list wyborczych przez "S", gdzie Mazowiecki z Geremkiem darli koty, albo doczytałam się, że przy nieco inaczej skonstruowanej ordynacji PZPR mógł prawie zremisować z "S", ktoś wie na ten temat coś więcej?

Zastanawia mnie także jak wyglądała kampania i dlaczego nie zdecydowano się na wyższy próg wyborczy?

Klęskę poniesli także kandydaci z tej listy ogólnej (?, nie pamiętam nazwy) PZPR, gdzie cała góra partii występowała i mnóstwo tuz się nie dostała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia kwestia tej ordynacji, a przede wszystkim w jaki sposób można by ją zmienić i jakie wtedy byłby wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za PZPR głosowali pracownicy sfery budżetowej, oraz ci wszyscy, którym "za komuny było lepiej", śmiało można ich porównać z dzisiejszym elektoratem PO i SLD, i klasą biznesową z nimi powiązaną. Przy dzisiejszej ordynacji wyborczej i strukturze zatrudnienia w administracji publicznej zwycięstwo by odniosła PZPR, z uwagi iż dzisiejsza ordynacja wyborcza preferuje wyłącznie duże ugrupowania polityczne. A jak te wybory wyglądały wtedy, to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sejm_X_kadencji_(1989-1991)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za PZPR głosowali pracownicy sfery budżetowej, oraz ci wszyscy, którym "za komuny było lepiej", śmiało można ich porównać z dzisiejszym elektoratem PO i SLD, i klasą biznesową z nimi powiązaną. Przy dzisiejszej ordynacji wyborczej i strukturze zatrudnienia w administracji publicznej zwycięstwo by odniosła PZPR, z uwagi iż dzisiejsza ordynacja wyborcza preferuje wyłącznie duże ugrupowania polityczne.

No nie bardzo się z Tobą zgodzę... Wtedy przecież była jeszcze "komuna" i wszystkim żyło się podobnie ;)

To była zupełnie inna sytuacja niż obecnie, zupełnie inny duch w narodzie. Jakąś taką jedność czuło się w powietrzu... Bardzo wielu pracowników sfery budżetowej popierało stronę solidarnościową. Zresztą, pracownicy budżetówki stanowili większość, sfera budżetowa była wtedy znaaaacznie szersza niż teraz. Tamte uwarunkowania nie miały nic wspólnego z obecną sytuacją, nie można porównywać. Dość dobrze to pamiętam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, ale to urzędnicy i aktywni działacze PZPR-u mieli wówczas pierwszeństwo w nabywaniu towarów reglamentowanych, takich jak materiały budowlane,mięso, cukier i wiele innych produktów deficytowych, a wiele z nich zaliczanych na tamte czasy do luksusowych. Działało to na zasadzie nieformalnych kontaktach ze sprzedawcami. Pozostali musieli stać w kolejkach, albo dla nich danego towaru starczyło, albo nie(w dniu ogłoszeniu stanu wojennego mało nie zostałem zgnieciony w kolejce za chlebem, ale tego dnia może tylko dla kilku osób chleba nie starczyło, sprzedawczyni sklepu GS-u sprzedawała tego dnia tylko po jednym bochenku dla każdego). Służby mundurowe zaopatrywały się w wydzielonych dla nich sklepach-"konsumach".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, ale to urzędnicy i aktywni działacze PZPR-u mieli wówczas pierwszeństwo w nabywaniu towarów reglamentowanych, takich jak materiały budowlane,mięso, cukier i wiele innych produktów deficytowych, (...) Służby mundurowe zaopatrywały się w wydzielonych dla nich sklepach-"konsumach".

Nie do końca tak. Działacze partyjni też mieli swoje wydzielone sklepy, czy też bufety w siedzibach komitetów. Mieli i specjalne układy, tak jak piszesz.

Ale tzw. zwykli ludzie, również nierzadko mieli swoje układy. Często działało to na zasadzie barteru przeróżnych korzyści lub też zwykłych znajomości, czy powiązań rodzinno-towarzyskich. Miewało się i tzw. "babę z cielęciną".

No ale my tu OT zaczynamy i zaraz nas moderator jakiś pogoni ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Uprzywilejowani tez niejednokrotnie glosowali przeciw dawnemu ukladowi.Mialem w rodzinie milicjantow jak najbardziej do rzadow PZPR negatywnie nastawionych.Bo ile wreszcie czlowiek rozsadny mogl tolerowac polityczno-ekonomiczny absurd i wierzyc w "kolejne etapy reformy"?

Nawiasem mowiac te przywileje nie byly,az takie wielkie z dzisiejszego punktu widzenia.Jakis talon na dziadoska Lade,mieso bez kolejki, czy papier toaletowy zamiast gazety w lazience.Ale pamietam jak sie klelo stojac kilka godzin na mrozie za kawalkiem kielbasy,a z wojskowego,uprzywilejowanego sklepu panie targaly siatki wedlin do domu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.