Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Odys

Wybór okresu historii gospodarczej do pracy

Recommended Posts

Odys   

Jest to mój pierwszy post, tak więc witam wszytskich ;)

Moje pytanie dotyczy tego, że niedługo będę wybierał temat pracy licencjackiej z historii gospodarczej jednakże najpierw muszę wybrać okres z historii i tu jest mały problem bo interesuję się wszytskim po trochu i nie nie mam swojego ulubionego okresu... wiec skupiam się nad tym z czego najlepiej byłoby pisać, który okres według was jest najbardziej ciekawy, z którego okresu jest dużo dobrych książek które mogą mi pomóc przy pisaniu oraz który okres w histori jest dość ważny, a może specyficzny i warto o nim napisać (dodam, że nie ma tu żadnych ograniczeń, okresy mogą zawierać się od starożytności po czasy nam współczesne i być uwzględniane w sakali całego świata Europa, Ameryka itp. - ale chyba wolałbym skupić się na Polsce), jak do tej pory myślałem nad:

- Złoty Wiek Polski

- Sytuacją gospodarczą w trzech zaborach

- Przemianami i reformami w okresie międzywojennym ( w Polsce)

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi, każda opinia jest dla mnie ważna. ;)

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak chciałoby Ci się napisać to mógłbyś poszperać o wielkim kryzysie pod koniec XIX wieku. Chyba w 1870 roku. Wtedy przyódcy państw doszli do wniosku, że wolny rynek nie działa doskonale i zaczął sie odwrót w stronę socjalizmu i merkantylizmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat pierwszy nadto obszernym się wydaje, łatwo się w nim zakopać.

Wielki kryzys ma całkiem sporą literaturę, trudno tu wyszperać coś nowego.

Za to wiek XVI zdaje się być ciekawy pod względem badawczym, większość prac ogranicza się do dyskusji jaki charakter miał kryzys wieku XIV i jak przebiegał kryzys w XVII w. Stąd tzw. Złoty Wiek był traktowany trochę po macoszemu.

Może wreszcie ktoś objaśni jak doszło do tego, że Duńczycy przejęli naszą działkę w handlu wołami?

Można nakreślić regionalizację produkcji, kontynuując prace J. Baszanowskiego czy S. Mielczarskiego, można skupić się na pewnym wycinku - stanem finansów królewskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żyję w przekonaniu (naiwnym?), że również praca licencjacka nie powinna być kompilacją znanych badań i opracowań, zebranych i przedstawionych jedynie pod nowym tytułem.

Stąd zawsze radzę by się zająć się raczej jakimś wycinkiem, a nie obszernymi, przekrojowymi tematami, wtedy jest większa szansa na zaprezentowanie czegoś nowego, a nie - ponowne przeżuwanie dawno znanych

Materiały o naszym handlu są, tabele Sundzkie są opracowywane (projekt: K. Narojczyka), regestra ceł dostępne, przemiany na rynkach zachodnich jak i skandynawskich mają obszerną literaturę, czemu zatem nie spróbować opracowania tego zagadnienia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żyję w przekonaniu (naiwnym?),

Teraz magisterki produkuje się metodą kopiuj - wklej to czego wymagać od licencjatu...

Jak powinno być a jak jest, to dwie (niestety) różne sprawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Teraz magisterki produkuje się metodą kopiuj - wklej to czego wymagać od licencjatu...

Jak powinno być a jak jest, to dwie (niestety) różne sprawy.

Nie mówiąc o wyższych szczeblach.

Jak znam życie i ktoś pójdzie za Twoją radą Secesjonisto i pozbiera ciekawe źródła, to promotor nagle zmieni mu temat, każąc zaczynać od nowa, a zabrane materiały sam wykorzysta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.