Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
top10polacy

10 najwybitniejszych Polaków XX i XXI wieku

Recommended Posts

Witam wszystkich. Rusza mini projekt mający na celu przygotowanie rankingu 10 najwybitniejszych Polaków XX i XXI wieku. Niech każdy kto może, wpiszę tzw. swoją listę top10 - w której wskaże od miejsca 1 do 10 tych którzy według niego zasługują na miano wybitnego Polaka, którego działalność społeczna, polityczna, kulturalna lub inna przysłużyła się sprawie polskiej. Mogą to być politycy, wojskowi, ludzie kultury i sztuki, sportowcy, społecznicy działający w wieku XX i XXI, których cenimy, szanujemy, którzy najogólniej działali według nas dla dobra Polski.

Prośba także, aby to była pełna lista dziesięciu osób (sądzę że w tym okresie żyło i działało naprawdę wielu wybitnych Polaków, więc nie będzie problemu z ułożeniem takiej listy).

Ten mini-sondaż będzie przeprowadzony wśród wielu środowisk

Z góry dziękujemy

Jeżeli ktoś nie może wpisać się na forum, może wysłać maila ze swoją listą 10-ciu na adres

top10polacy@wp.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Kopernika ciężko do tego wsadzić, ale Wałęsa vel TW Bolek, a może nawet prymas Wyszyński się pewnie też załapią.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z Kopernikiem się zapędziłem, zasugerowałem się wszystkimi plebiscytami na Polaka wszech czasów. Wałęsa nigdy nie wygrywa takich plebiscytów, ma zbyt wysoki "elektorat negatywny". Ale pierwsze dwa miejsca są pewne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj tam, aj tam, aby pomóc wrzucę swoje trzy grosze.

1. Maria Skłodowska-Curie

2. Zbigniew Brzeziński

3. Jan Paweł II

4. Józef Piłsudski

5. Lech Wałęsa

6. Ignacy Jan Paderewski

7. Aleksander Wolszczan naukowiec

8. gen. Maczek

9. Władysław Grabski

10. Leszek Balcerowicz

Dla mnie prym wiedzie Maria Słodowska-Curie,nie dość, że była wybitnym naukowcem to przełamała pewne tabu. Pierwsza kobieta, która mimo iż była niezbyt święta w sprawach prywatno-obyczajowych spoczęła na Panteonie. To o czymś świadczy. Drugi to Zbigniew Brzeziński raz lokalny patriotyzm, uroczył się i dzieciństwo spędził w Przemyślu, a dwa miał wpływ na to co dzieje się w światowej polityce. 3,4,5 to oczywistość. Paderewski wielki muzyk i wspaniały patriota, postać cokolwiek zapomniana, a szkoda. Wolszczan należy mu się Nobel jak nic, to taki drugi polski Kopernik, o którym będą uczyć się następne pokolenia Polaków. Gen. Maczek, a bo lubię tę postać, moim zdaniem niepospolicie utalentowany człowiek, niedoceniany, powinien ktoś mu wynagrodzić powojenną niezbyt fortunną rzeczywistość. Bez ostatnich dwóch panów Polska wyglądała by zgoła inaczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witold Lutosławski

Witold Gombrowicz

Zbigniew Herbert

Bolesław Leśmian

Artur Rubinstein

Kristian Zimmerman

Alfred Tarski

Stanisław Lem

Paweł Szymański

Paweł Mykietyn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.