Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lucyna beata

Polskie parki narodowe i krajobrazowe

Rekomendowane odpowiedzi

Najpiękniejszy jest Park Narodowy Słowiński, na którym znajdują się ruchome wydmy. Widzimy tam morze, las i owe wydmy. W słoneczny dzień przy wspaniałej pogodzie widok wspaniały. Do tego świetnie można się na tych wydmach bawić, niedaleko też jest muzeum związane z rakietami V.

Parków Narodowych mamy stanowczo zbyt mało, od lat nie powstał żaden nowy, to naprawdę niedobrze. Mazury, aż się proszę o ustanowieniu tam Parku Narodowego, oczywiście nie na całych Mazurach.

Urokliwy jest także Ojcowski Park Narodowy z pięknym Zamkiem w Pieskowej Skale.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Parków Narodowych mamy stanowczo zbyt mało, od lat nie powstał żaden nowy, to naprawdę niedobrze.

To fakt , brakuje nowych Parkow Krajobrazowych i Narodowych :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem wynika z prawa weta dla gmin. Jeśli się nie mylę, to gmina może powiedzieć nie i po parku... Mają to podobno zmienić i wówczas właśnie Mazury jak i jeszcze jedna lokalizacja, nie pamiętam jaka mają się stać Parkami Narodowymi, ułatwi to także powiększenie Parków już istniejących.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najpiękniejszy jest Park Narodowy Słowiński, na którym znajdują się ruchome wydmy. Widzimy tam morze, las i owe wydmy. W słoneczny dzień przy wspaniałej pogodzie widok wspaniały. Do tego świetnie można się na tych wydmach bawić

(...)

A ja zawsze sądziłem, że można się tam poruszać jedynie wyznaczonymi trasami.

:(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Byłam tam bardzo dawno temu i nikt mi ani innym obecnym osobom nie zabraniał skakania i turlania się z wydm, oczywiście nie we fragmentach porośniętych. Takie miejsce było niedaleko od wejścia na nie od strony morza. Może się coś zmieniło, ale byłoby to dziwne, zresztą skąd ten wniosek, że to było poza szlakiem? Nie wydaje mi się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   

Tam są ostrzeżenia , że coś tam na własną odpowiedzialność czy jakoś tak , ale de facto po wydmach normalnie można się poruszać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak miałam rację. Jest właśnie takie miejsce na wydmach jak się wchodzi do Parku od strony morza, że można pobawić się na tym piachu i trudno, by to wyrządzało jakąś szkodę, więcej szkody wiatr wyrządzi przemieszczające ten piasek niż ludzie, którzy sobie poskaczą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Byłam tam bardzo dawno temu i nikt mi ani innym obecnym osobom nie zabraniał skakania i turlania się z wydm, oczywiście nie we fragmentach porośniętych. Takie miejsce było niedaleko od wejścia na nie od strony morza. Może się coś zmieniło, ale byłoby to dziwne, zresztą skąd ten wniosek, że to było poza szlakiem? Nie wydaje mi się.

Jezu, ty tak na poważnie. Jeżeli tak to brak mi słów. Na usta garną mi się tylko te niecenzuralne i to bardzo. Strzeż Panie Boże paru narodowe przed takimi bezmyślnymi szkodnikami jak ty.

Drodzy Koledzy ustawa o ochronie mówi wprost

Art. 8. 1. Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1 000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.

2. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów.

Art. 15. 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:

1) budowy lub przebudowy obiektów budowlanych i urządzeń technicznych, z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących celom parku narodowego albo rezerwatu przyrody;

2) (uchylony); 19)

3) chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu;

4) polowania, z wyjątkiem obszarów wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych ustanowionych dla rezerwatu przyrody;

5) pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów;

6) użytkowania, niszczenia, umyślnego uszkadzania, zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych, obszarów oraz zasobów, tworów i składników przyrody;

7) zmiany stosunków wodnych, regulacji rzek i potoków, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody;

8) pozyskiwania skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, minerałów i bursztynu;

9) niszczenia gleby lub zmiany przeznaczenia i użytkowania gruntów;

10) palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody — przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska 20) ;

11) prowadzenia działalności wytwórczej, handlowej i rolniczej, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony;

12) stosowania chemicznych i biologicznych środków ochrony roślin i nawozów;

13) zbioru dziko występujących roślin i grzybów oraz ich części, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody — przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

14) 21) połowu ryb i innych organizmów wodnych, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych;

15) ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody— przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

16) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas;

17) wspinaczki, eksploracji jaskiń lub zbiorników wodnych, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody — przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

18) ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami położonymi na nieruchomościach stanowiących własność parków narodowych lub będących w użytkowaniu wieczystym parków narodowych, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

19) umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną przyrody, udostępnianiem parku albo rezerwatu przyrody, edukacją ekologiczną, z wyjątkiem znaków drogowych i innych znaków związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku powszechnego;

20) zakłócania ciszy;

21) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody — przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

22) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu;

23) biwakowania, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody — przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

24) prowadzenia badań naukowych —w parku narodowym bez zgody dyrektora parku, a w rezerwacie przyrody— bez zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

25) wprowadzania gatunków roślin, zwierząt lub grzybów, bez zgody ministra właściwego do spraw środowiska;

26) wprowadzania organizmów genetycznie zmodyfikowanych;

27) organizacji imprez rekreacyjno-sportowych — w parku narodowym bez zgody dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody bez zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale tego niekt nie zabraniał, to było w podstawówce, a więc z 20 lat temu. Cała klasa miała zabawę i nie wiem po co te cytaty z ustawy, bo nie widziałam, by tam był jakikolwiek zakaz, a to robili wszyscy, jakby to było niedozwolone, to by pewnie gonili. Wreszcie jak można uszkodzić piasek? Bardziej przyrodę uszkadzają auta w Parkach Narodowych, które tam jeżdża za zgodą Dyrekcji.

Ponadto żaden z tych punktów nie pasuje. To niech w tym Parku w ogóle wyłączą chodzenie po wydmach. Mówimy o ogromnych mega wydmach jak na sacharze, bo może nie wszyscy wiedzą o czym mowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale tego niekt nie zabraniał, to było w podstawówce, a więc z 20 lat temu. Cała klasa miała zabawę i nie wiem po co te cytaty z ustawy, bo nie widziałam, by tam był jakikolwiek zakaz, a to robili wszyscy, jakby to było niedozwolone, to by pewnie gonili. Wreszcie jak można uszkodzić piasek? Bardziej przyrodę uszkadzają auta w Parkach Narodowych, które tam jeżdża za zgodą Dyrekcji.

Ponadto żaden z tych punktów nie pasuje. To niech w tym Parku w ogóle wyłączą chodzenie po wydmach. Mówimy o ogromnych mega wydmach jak na sacharze, bo może nie wszyscy wiedzą o czym mowa.

Polecam lekcję nauki czytania ze zrozumieniem.

Paragraf 6

6) użytkowania, niszczenia, umyślnego uszkadzania, zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych, obszarów oraz zasobów, tworów i składników przyrody;

Wybacz, twój post to taki stek bzdur, że nie ustosunkuję się do dalszej części wypowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli pisze się post pod czyimś postem zasady etykiety mówią, by nie cytować w całości.

Po drugie naprawdę mniej zadufania w sobie, bo piszesz ciągle tak jakbyś była belfrem i wszystkich pouczała, a czasem każdy może się mylić. Fajnie, że Ci zależy na przyrodzie, ale w tym wypadku nie masz racji.

Po trzecie nie odniesiesz się, bo zamiast arumentować obrażasz, że ktoś pisze bzdury. Zaraz udowodnię, że ja mam rację.

Po czwarte

6) użytkowania, niszczenia, umyślnego uszkadzania, zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych, obszarów oraz zasobów, tworów i składników przyrody;

Chodzenie, skakanie, turlanie się po wydmach nie mieści się w tym punkcie, chyba, że w tym punkcie mieści się w ogóle chodzenie po Parku Narodowym, jak turyści idą w góry to je rozdeptują, jak chodzą po Ojcowskim Parku Narodowym też na swoich butach przemieszczają fragmenty gleby.

Po piąte obawiam się, że nigdy nie byłaś w Słowińskim Parku Narodowym i stąd takie wypowiedzi. Ja ciągle czekam na pytanie w jaki sposób chodzenie po tych dużych wydmach jest problemem, skoro po rzeczonych wydmach przynajmniej jak ja tam byłam wszyscy chodzili. Chyba nikt nie zrozumiał, że mowa jest nie o typowe wydmie jak nad Bałtykiem, ale wielgachnej i wówczas nieporośniętej kilkudziesięciu metrowej kupie piachu.

Mowa o takich wydmach i jak widać po nich się chodzi, a i skakać można:

2965978_wedrowka-przez-pustynie--ruchome-wydmy-w-okolicach-leby--slowinski-park-narodowy.jpg

s3.flog.pl

I co, nie można po nich chodzić? Widać, jak ludzie po nich łażą, my skakaliśmy i turlaliśmy. Chyba lucyna beata NIGDY tam nie była, bo inaczej trudno mi wytłumaczyć dlaczego tak mnie atakuje.

Edytowane przez LaraDelBelomondo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponownie stek bzdur

Regulamin dla zwiedzających

Park udostępniany jest dla ruchu turystycznego od świtu do zmierzchu przez cały rok

W okresie od 1 maja do 30 września obowiązują opłaty za wstęp do Parku

Za udostępnianie Parku lub niektórych jego obszarów są pobierane dodatkowe opłaty

Park można zwiedzać korzystając wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych.

Pojazdy mogą poruszać się wyłącznie po drogach publicznych i oznakowanych dojazdach do parkingów (nie dotyczy pojazdów upoważnionych).

Na terenie Parku nie wolno:

- zbaczać ze szlaków turystycznych,

- niszczyć roślin i zbierać runa leśnego - nie dotyczy miejsc wyznaczonych przez Dyrektora Parku

- płoszyć, odławiać i zabijać zwierząt

- zanieczyszczać terenu

- stwarzać zagrożenia pożarowego

- zakłócać ciszy

- wprowadzać psów na plaże

Biwakowanie dozwolone jest jedynie w miejscach wyznaczonych.

Dopuszcza się wprowadzanie psów do Parku wyłącznie na smyczy i tylko na szlaki turystyczne położone poza plażą

Uprawianie sportów wodnych, rekreacji i turystyki dozwolone jest na wyznaczonych wodach Parku, na warunkach określonych przez Dyrektora Parku

Wędkowanie dopuszczalne jest na wyznaczonych wodach Parku, po wykupieniu odpowiednich licencji

Nieprzestrzeganie obowiązujących zasad pociąga za sobą konsekwencje wynikające z przepisów prawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   

No i co ? Podałaś regulamin który nijak ma się do dyskusji.

- zbaczać ze szlaków turystycznych,

Szlak wyznaczają barierki po prawej i jak widać na tym zdjęciu wydmy mieszczą się w granicach szlaku.

Te wydmy są po prostu udostępnione do normalnego poruszania się...sam się nie wspinałem, inną sprawą są mniejsze porośnięte wydmy po których poruszać się nie wolno.

Kompletnie nie rozumiem Twojego ataku na koleżankę, wytykania jej od szkodników i nazywania jej postów stekiem bzdur

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zero tolerancji dla łamania prawa na terenie parków narodowych, nie ważna czy to są wydmy, czy chodzenie pozaszlakowe w górach. Zero tolerancji przede wszystkim na forach. To promocja złego zachowania, stawiania się ponad wspólne dobro jakim jest przyroda parku narodowego. Największym zagrożeniem dla przyrody właśnie tego Słowińskiego Parku Narodowego są turyści niszczący ten element krajobrazu. Te ruchome wydmy są terenem podlegającym ochronie ścisłej, można poruszać się tylko wyznakowanym szlakiem. To tak jakbyś wziął długo i zaczął odłamywać kawałeczki zabytku.

Poruszanie się po szlakach turystycznych czy ścieżkach edukacyjnych też odbywa się w określony sposób. Na pewno się po nich nie turla.

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lucyno może i masz racje , a może z deczko przesadzasz , ja świadomie i celowo poruszam się po Sudetach z kompasem i mapami , olewając szlaki turystyczne pełne młodzieży szkolnej , turystek w tenisówkach i panów chlejących piwo co 100 metrów .

Wiem łamie Ustawę a Dura Lex sed Lex , ale bez tego nie poznałbym 10 % miejsc wartych obejrzenia .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.