Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Widłobrody

Film historyczny bez błędów.

Recommended Posts

Czy powstał film historyczny bez żadnych nieścisłości. jedyne , które mi przychodzą do głowy, to typu teatr Tv: dwie osoby we wnętrzu. Czy trafił sie rasowy film historyczny: ze senami zbiorowymi itd, we którym nie da się wypatrzeć nieścisłości?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Myślę, że wątpię. Ostatnio jestem skazany na telewizję i dosyć dużo oglądam "History Channel". Teoretycznie są tam zamieszczane filmy dokumentalne. Jednak ilość błędów jakie z nich wychwytuje jest porażająca. Szczególnie jeśli chodzi o historię inną niż USA i zachodniej Europy. Powtarzam, to są filmy dokumentalne. W filmach fabularnych realia historyczne traktuje się jeszcze bardziej frywolnie. No ale chyba są one robione dla rozrywki a nie dla nauki historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście dosyć wysoko oceniam "Śmierć prezydenta", "Polonia Restituta", czy - nawet - "Zamach stanu". Oczywiście oddają one ówczesny stan wiedzy, miał na nie wpływ okres historyczny, w którym zostały nakręcone, ale są ewidentnym przykładem dobrej roboty. Także jeżeli chodzi o odzwierciedlenie cech fizycznych bohaterów.

Nie oznacza to, że nie ma w nich usterek - np. bodajże G. Narutowicz występuje pod godłem wg. wzoru z 1927 r. Ale z drugiej strony - to chyba P. Wieczorkiewicz, przytoczył wzruszającą opowieść, jak pewna starsza pani rozpoznała siebie w filmie, jako stenotypistkę posiedzenia Sejmu Ustawodawczego. Tak dokładnie oddany był obraz sali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.