Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Sztolnia Skarbów z Nowej Szkocji

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Pod koniec XVIII pan Daniel McGinnis spacerując po Oak Island położonej w archipelagu Nowej Szkocji natknął się na okrągłe zagłębienie w ziemi. Nad tym zagłębieniem pochylały się konary wiekowego dębu które zostały przycięte tak jakby miały służyć do powieszenia na nich bloków.

No i się zaczęło! Zaczęto kopać w poszukiwaniu skarbów.(Pirackich oczywiście). Najpierw natknięto się na płaskie kamienie. Potem co 10 stóp warstwę dębowych kłód. Na 33 stopach przekroczono poziom morza. Na 40 znaleziono warstwę węgla drzewnego, na 50 gliny, a na 60 (o dziwo) maty z włókna kokosowego. W sumie dokopano się do 90 stóp. Na tym poziomie znaleziono kamienna płytę. Po jej sforsowaniu woda zalała całą tą imprezę. Potem kopano a to obok, a to w środku ale zawsze po dotarciu na te 90 stóp (niecałe 30 metrów) woda zwyciężała ludzką ciekawość. W końcu zabrano się za wiercenie. Wiercenie przyniosło dowody na istnienie kanałów doprowadzających wodę do sztolni. Wydobyto też okruchy przedmiotów które podobno mogły pochodzić z XVI-XVII wieku z Meksyku. Podobno… W ogóle bardzo dużo „podobno” jest w tej historii.

Ostatnie wiercenie (o ile informacje do których dotarłem są ścisłe) miało miejsce w 1976. Dotarto na głębokość 230 stóp (ponad 70 metrów). Kamera podobno (a jakżeby inaczej) zarejestrowała skrzynię w jakiej zwykło się przechowywać kosztowności oraz …umrzyka…brrr….

Potem sztolnia się zawaliła (nie pierwszy raz z resztą) To tyle z mojej strony. Macie jakieś wiadomości (lub co prędzej spekulacje) na ten jakże romantycznie pobudzający wyobraźnię temat?

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

Ja tam jestem raczej sceptycznie nastawiony do tej całej historii. Najbliższa prawdy wydaje mi się teoria, że nie ma tam żadnych skarbów, starodawnych szybów ani tuneli doprowadzających wodę. Są naturalne zapadliska i warstwy wodonośne, przebijane przez kolejne pokolenia kopaczy i wiertaczy. Jeśli wyspa faktycznie służyła jako piracki skarbiec, to najpewniej piraci zabrali z niego dawno całą kasę, ślady jakie w 1795 znalazł McGinnis (o ile w ogóle znalazł jakieś) były śladami wydobywania skarbu a nie jego ukrycia. Na logikę, czy XVII/XVIII-wieczni piraci, drążyliby kilkudziesięciometrowej głębokości szyb? Jak i czym - czy w ogóle byliby technicznie w stanie to zrobić? Na podmokłej wyspie, w warunkach, w których zawodzi XIX- i XX-wieczna technika robót ziemnych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

W całą tą kopaninę utopiono sporo kasy. Nie sądzę więc, że nie ma tam żadnej tajemniczej konstrukcji. Coś przyciąga ludzką ciekawość. Drewniane "przekładki" w regularnych odstępach. Jakieś rzeźbione płyty kamienne. Na to chyba jednaj na prawdę się natknięto.

Nic dziwnego, że cała ta historia działa na wyobraźnię wielu ludzi, stąd narodziło się wiele hipotez dotyczących tego miejsca.

A więc miałoby to być miejsce ukrycia skarbów pirackich, a to Kapitana Kidd'a, a to Czarnobrodego, a to kilku innych.

Podobno mieli tam dotrzeć Inkowie i ukryć pozostałość swych skarbów.

Francis Bacon miałby ukryć tam swe filozoficzne odkrycia plus dowody, że to on z nie niejaki Wiliam Shakespeare był autorem tej całej pisaniny.

Masoni (a jakże!) mieli tam ukryć swoje najświętsze sekrety (plus kasę oczywiście)

Francuscy rojaliści mieli tam zadołować koronne klejnoty które udało się uratować przed rewolucjonistami.

Templariusze ukryli Arkę Przymierza lub (w zależnie od wersji) Świętego Graala.

I moja ulubiona hipoteza - Obcy śmignęli przez pół Drogi Mlecznej aby na tym zapadłym odludziu przykisić coś dla siebie ważnego. (Może to byli tacy międzygalaktyczni przemytnicy a Gwiezdna Policja deptała im po piętach. Widziałem takie rzeczy na filmach!)

A jakie są Wasze typy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

W całą tą kopaninę utopiono sporo kasy. Nie sądzę więc, że nie ma tam żadnej tajemniczej konstrukcji. Coś przyciąga ludzką ciekawość. Drewniane "przekładki" w regularnych odstępach. Jakieś rzeźbione płyty kamienne. Na to chyba jednaj na prawdę się natknięto.

Natknięto albo i nie natknięto. Drewniane warstwy mogą być po prostu drzewami powalonymi przez huragany. Ragularne odstępy? i co, metrówkami to sprawdzali? Zresztą wielkie huragany występują z pewną okresowością np. co 5-10 lat. Co do kamiennych płyt, to o ile wiem nie zachowała się żadna z nich (tylko repliki) co może też świadczyć że np. sporządziły je osoby prowadzące wykopki, dla lepszego zmotywowania bliskich rezygnacji współpracowników czy udziałowców.

Nic dziwnego, że cała ta historia działa na wyobraźnię wielu ludzi, stąd narodziło się wiele hipotez dotyczących tego miejsca.

A więc miałoby to być miejsce ukrycia skarbów pirackich, a to Kapitana Kidd'a, a to Czarnobrodego, a to kilku innych.

Podobno mieli tam dotrzeć Inkowie i ukryć pozostałość swych skarbów.

Francis Bacon miałby ukryć tam swe filozoficzne odkrycia plus dowody, że to on z nie niejaki Wiliam Shakespeare był autorem tej całej pisaniny.

Masoni (a jakże!) mieli tam ukryć swoje najświętsze sekrety (plus kasę oczywiście)

Francuscy rojaliści mieli tam zadołować koronne klejnoty które udało się uratować przed rewolucjonistami.

Templariusze ukryli Arkę Przymierza lub (w zależnie od wersji) Świętego Graala.

I moja ulubiona hipoteza - Obcy śmignęli przez pół Drogi Mlecznej aby na tym zapadłym odludziu przykisić coś dla siebie ważnego. (Może to byli tacy międzygalaktyczni przemytnicy a Gwiezdna Policja deptała im po piętach. Widziałem takie rzeczy na filmach!)

A jakie są Wasze typy?

A, spoko. Jeśli jesteśmy na etapie Obcych, templariuszy i masonów, to ja też mam swoją teorię. Jeśli w ogóle miałby to być czyjaś instalacja, to stawiam na tych, mówiąc umownie, "Atlantydów" - hipotetyczną cywilizację istniejącą jakoby na Ziemi w okolicach końca ostatniego zlodowacenia, powiedzmy 10-12 tysięcy lat pne. albo coś koło tego. Wskutek związania wody w lodowce poziom oceanów był wtedy niższy o dobre 100 metrów. O ile sama Wyspa Dębów nie była akurat pod lodem (a sądzę że dałoby się znaleźć taki moment, że już/jeszcze nie była, zaś ocean jeszcze/już był odpowiednio "obniżony") to była ogólnie rzecz biorac wierzchołkiem wzgórza, z niezbyt twardych skał wapiennych, w których nawet kolesie z epoki kamienia mogli sobie ryć i kopać do woli i tunele i szyby i co tylko chcieli. Może nawet nie musieli się za bardzo wysilać, tylko dostosowali do swoich tajemniczych celów istniejący system jaskiń. Na minus mojej teorii (poza słabością poszlak na samych Atlantydów) przemawia brak kamiennych narzędzi z epoki, których dotąd tam nie odnaleziono. Być może jednak kolesie wkopywali się tam od podnóża góry i te ich ślady są w nieodsłoniętych jeszcze warstwach na głębokości kilkunastu czy kilkudziesięcku metrów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Atlantydzi odpadają. Zbyt dawno, drewno by się rozłożyło.

Piraci też raczej bez sensu.

Ale pozostałe teorie? Kto wie?

A! Doczytałem się jeszcze, że to mogli być Kartagińczycy uwożący swoje skarby po zwycięstwie Rzymian. Tyle, że to też trochę zbyt dawno.

Niepokoi mnie natomiast brak wątku żydowskiego. A przecież mogli tam schować coś dotyczącego kontroli nad Światem. Aż się dziwię, że o nich zapomniano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.