Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomasz N

Flagi i bandery

Rekomendowane odpowiedzi

Litera W nie pochodzi od mitycznego Wratislawa, tylko od łacińskiej nazwy miasta Wratislavia, a symbol ten jest i był w tarczy herbowej Wrocławia,

Harry ,

wszak łacińska nazwa grodu nad Odrą Wratislavia , od owego mitycznego Wratislawa pochodzi , co na jedno wychodzi

Ad Rem ,

niemiecka flaga państwowa , faktycznie może wywodzić swoje korzenie z Sląska ( Dolnego ) , do dziś te kolory , jak i czarny orzeł piastowski , wykazują zadziwiającą paralele z godami i barwami miast śląskich vide herb Złotoryi (Goldberg ) , warto tez spojrzeć na herb województwa dolnośląskiego - historycznie wielce poprawny - acz odzywały się glosy o germanizacji :blink: , zupełnie ignorujące przeszłość historyczną tych Ziem piastowskich , przez wiele setek lat związanych z Cesarstwem .

ps

przepraszam za dwa poprzednie "posty " coś w PC -cie siadło :unsure:

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Glasisch   

Otóż wcale nie dziwne.

Wiesz, co Twoje wywody mnie śmieszą, ale jak tak uważasz, to sobie oczywiście wierz, ale dla mnie i innych, są to bajki. Co do kolorów, to nawet te czarno - czerwono - złote, to miały swoje korzenie, w historii Niemiec i nie koniecznie muszą pochodzić z Dolnego Śląska, kolory żółto - czarny to kolor Habsburgów, odwiecznych cesarzy niemieckich do 1806 r., od zawsze, przez przypadek Dolnego Śląska, biało - czarne to barwy Prus a biało - czerwone to kolory Hanzy. Kiedy powstawała flaga narodowa Niemiec czarno - biało - czerwona to była mowa o Prusach i Hanzie, a jak ta obecna to czarny to Prusy, czerwony jednak Hanza a żółty = złoty, bo Rep. Weimarska miała złoty, to jednak po Habsburgach, ale jak ktoś myśli inaczej to wolno mi oczywiście, ale ja przestaję dyskutować w tym momencie. Można jeszcze tak, jak słyszałem = Schwarz war die Vergangenheit, rot die Kriege, Gold ist aber unsere Zukunft.

a co do orła, to oczywiście, kto chce może porównywać do śląskiego tego z Górnego też, ale zdecydowanie trzeba pamiętać o pierwszeństwie cesarskiego Habsburgów. Żółto czarne były również barwy Hohenzollernów i Romanowów. To tak na marginesie.

Edytowane przez Glasisch

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
a co do orła, to oczywiście, kto chce może porównywać do śląskiego tego z Górnego też, ale zdecydowanie trzeba pamiętać o pierwszeństwie cesarskiego Habsburgów. Żółto czarne były również barwy Hohenzollernów i Romanowów. To tak na marginesie.

Orly górnośląskie , maja inną kolorystykę , co do zaś orłów cesarskich , te są dwugłowe .

Natomiast orły Piastów wrocławskich są czarne , jednogłowe , zasadniczo różnią się jedynie półksiężycem , patrz -

http://www.republika.pl/adnikiel/orzel.jpg

http://www.historycy.org/index.php?act=Attach&type=post&id=139

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kaiser_Heinrich_VI._im_Codex_Manesse.jpg

http://www.historycy.org/index.php?act=Attach&type=post&id=9119

http://www.historycy.org/index.php?act=Attach&type=post&id=13696

http://www.historycy.org/index.php?act=Attach&type=post&id=13694

Co oczywiście nie wyklucza , ze mogą być , w swej formie pochodną orłów cesarskich .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Wiesz, co Twoje wywody mnie śmieszą, ale jak tak uważasz, to sobie oczywiście wierz, ale dla mnie i innych, są to bajki. Co do kolorów, to nawet te czarno - czerwono - złote, to miały swoje korzenie, w historii Niemiec i nie koniecznie muszą pochodzić z Dolnego Śląska,

Miło mi, że poprawiam Ci humor. A tak bez żartów, śmiejesz się nie z moich wywodów.

Czarno- czerwono- złote barwy zostały uznane za narodowe barwy Niemiec przez sejm Rzeszy i Zgromadzenie Narodowe w maju 1845; pierwotnie były używane przez jegrów Lutzowa, w czasie Wojny Wyzwoleńczej (1813-14), a potem zostały przejęte przez Deutchen Burschenschaft. w: Rudolf Absalon, Die Wehrmacht im Dritten Reich, Band I, s.190.

Podobnie uważają Peter Reichel [ Schwarz-Rot-Gold: kleine Geschichte deutcher Nationalsymbole nach1945, Munchen 2005, s.16] oraz Markus Hanfler [Die Einfuehrung der Staatssymbole in der BDR, GRIN Verlag, 2010, s.15], a dwaj ostatni autorzy podkreślają, że barwy korpusu Lutzowa nie mają źródeł w tradycji barw Rzeszy, a w pragmatyzmie: czarne płaszcze były płaszczami cywilów -najłatwiej i najtaniej dostępnymi. Czerwone i złote (zółte) dodatki (wypustki i guziki) nawiązują do barw Wrocławia, z mieszkańców którego korpus był formowany.

lancaster napisał: Harry , wszak łacińska nazwa grodu nad Odrą Wratislavia , od owego mitycznego Wratislawa pochodzi , co na jedno wychodzi, i jest to słuszna uwaga. Dałem się ponieść wyobraźni, zasugerowany barwną opowieścią o pruskiej banderze wojennej z czasów FW III. Tymczasem nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie na źródła tych informacji. A wydaje się, że komuś się coś pomieszało. Wg, cytowanego już wyżej Absaloma pruska bandera wojenna ustalona przez AKO z dn. 24.11.1816 była biała, czarnym heraldycznym orłem pruskim w centrum i czarnym krzyżem w lewym górnym rogu. Pruski Regulamin Konsularny [B.W. Koenig. Preussens Consular-Reglement, Berlin 1866, s.42] pruską banderę wojenną ustaloną przez AKO z 22.05.1818 ( obowiązującą jeszcze w 1866 !) opisuje jako: biała, rozwidlona na końcach flaga, z orłem po środku i żelaznym krzyżem w górnym rogu, blisko masztu. Wizerunki tej flagi prezentowane w muzeum morskim w Strasslundzie są wyjątkowo podobne do tych opisów. KLIK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Glasisch   

źródła:

1) Marine - Rundschau rocznik 1925 - Schultz Karl - kmdr w stanie spoczynku - Die geschichtliche Enwicklung der deutschen Nationalflaggen (Kriegs - und Handelsflaggen) auf See (gotyk - tłumaczenie własne, str. 369 - 385)

2) Morze nr 3/1998 - Znamierowski Alfred, Znaki i barwy - Niemcy - (str. 49 - 50) - Z tego krótkiego tekstu dowiedziałem się po raz pierwszy, że barwy pochodzą od strzelców ochotniczych barona Lützowa, którzy działali m.in, na Dolnym Śląsku. Ja wtedy nie miałem jeszcze internetu, a wszystkie informacje po roku 1945, potwierdzające, niepolskie panowanie na tych terenach, były przecież skrzętnie ukrywane, a ludźmi, którzy ten "znienawidzony" język znali, czytali w nim, czy się komunikowali pogardzano, widząc w nich jak zawsze od coś na wzór V kolumny.

3) Jarczyk Michał – Z początków floty wojennej Niemiec (Eckernförde, Helgoland 1849 r.), Tarnowskie Góry 2010, str. 2 - 11

4) Schulz Karl, komandor w stanie spoczynku - Die geschichtliche Entwicklung der deutschen Nationalflaggen(Kriegs- und Handelsflaggen) auf See, Marine – Rundschau, rocznik 1925, str. 369 – 385.

5) Smith Nicole – Flagi Świata – oficyna Panda, Warszawa 1996

Co do sprawy historii Żelaznego Krzyża, to pamiętam, pisałem z pamięci na podstawie artykułu w jednym z czasopism współczesnych, ale jeszcze nie szukałem, nie, bałaganu nie mam, tylko są posegregowane, ale nie znalazłem czasu na odszukanie, gdyż mam inne rzeczy na głowie związane z artykułami (własne, korekta innych, głównie pisanych przez zagranicznych autorów oraz rodzimych, bo tej nigdy za wiele), które ukażą się w tarnogórskich "Okrętach Wojennych". Pamiętam oczywiście i artykuł po zeskanowaniu oczywiście wstawię, ale już nie będę go tłumaczył.

Co do bandery Prus, wojennej, to uzupełniłem mój powyższy post:

1816-1819 - bandera prostokątna, orzeł z mocno rozprostowanymi skrzydłami i obrysowany raczej, krzyż też tylko obrysowany z środku W i data 1813 - podzielona na 2 części w jego górnej i dolnej części

1819-1850 - flaga z wcięciem, orzeł już czarny i wypełniony, skrzydła przesunięte do pinu, Krzyż wypełniony

1850 - 1867 - krzyż przesunięty do lewego górnego roku, znikła litera W i data 1813. Orzeł bez zmian

Prawdopodobnie nie odświeżałeś już sobie nim pamięci.

Jak już stwierdziłem, możesz sobie uważać, co chcesz, ja wiem swoje i opieram się równie na pewnych historycznych dokumentach, w których nic nie znalazłem, jakoby to W miało nawiązywać do słowiańskiego Wrocławia, ale nie jest wykluczone, że został ustanowiony w pruskim Breslau. A taka marginesie, dlaczego, kiedy to miasto wróciło do tzw. "macierzy" nie przywrócono starego herbu miasta, co przeszkadzało, bo litera W z pewnością nie, bo by została też skrytykowana, ale "braciom" Czechom przyznano zasługi i nie zamierzano ich wypiersić. Może ta głowa nieszczęsnego św. Jana Chrzciciela?

a do tego też nie dotarłeś i na spokojnie nie przeczytałeś? Wikipedia za mało wiarygodna, zgodzę się z Tobą, ale nie w przypadku takich spraw:

Awers orderu pozbawiony był symboli, natomiast na rewersie umieszczono pęk liści dębu (starogermański symbol męstwa i odwagi oraz litery "FW" (Friedrich Wilhelm"). Na dolnym ramieniu umieszczono datę "1813", a na górnym pruska korona królewska.

Odznaczenie reaktywowano w 1870, po sukcesach wojsk pruskich w wojnie z Francją. Utrzymano podział orderu na trzy klasy, nie przyznano natomiast ani jednej Gwiazdy. Zmiany w wyglądzie były niewielkie – pojawiła się data "1870", a zamiast "FW" litera "W" (Wilhelm).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_%C5%BBelazny

Edytowane przez Glasisch

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

1816-1819 - bandera prostokątna, orzeł z mocno rozprostowanymi skrzydłami i obrysowany raczej, krzyż też tylko obrysowany z środku W i data 1813 - podzielona na 2 części w jego górnej i dolnej części

1819-1850 - flaga z wcięciem, orzeł już czarny i wypełniony, skrzydła przesunięte do pinu, Krzyż wypełniony

1850 - 1867 - krzyż przesunięty do lewego górnego roku, znikła litera W i data 1813. Orzeł bez zmian

Odznaczenie reaktywowano w 1870, po sukcesach wojsk pruskich w wojnie z Francją. Utrzymano podział orderu na trzy klasy, nie przyznano natomiast ani jednej Gwiazdy. Zmiany w wyglądzie były niewielkie – pojawiła się data "1870", a zamiast "FW" litera "W" (Wilhelm).

Nie pojmuję co EK z 1870 ma do bandery z 1816/18 ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Glasisch   

wydawało mi się, że odpowiedziałem na Twoje wątpliwości, o literze W, fladze banderze wojennej i też nie wiem, o co biega, pardon...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Biega o to nieszczęsne W. Bo skoro moje wyjaśnienia to "Wunschdenken", a już przyznałem że poniosła mnie fantazja, to ni jak nie daje się go powiązać z Wilhelmem, które inicjał pojawił się na EK dopiero w 1870. Już bardziej uwierzę, że to od Wartenbergu nad Łabą albo od księcia Wahlstad.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Glasisch   

Biega o to nieszczęsne W. Bo skoro moje wyjaśnienia to "Wunschdenken", a już przyznałem że poniosła mnie fantazja, to ni jak nie daje się go powiązać z Wilhelmem, które inicjał pojawił się na EK dopiero w 1870. Już bardziej uwierzę, że to od Wartenbergu nad Łabą albo od księcia Wahlstad.

znowu czytałeś, a nie byłeś przy tym całym duchem - w roku 1870 odznaczenie było reaktywowane, jak to ładnie piszą, a wtedy był cesarzem Wilhem już, czyli pochodzi od tego, komu się"przypomniało", czyli władcy i nie było niczym nowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Glasisch   

2) o historii Korpusu Ochotniczego Lützowa - powinienem mieć jeszcze jeden, prawdopodobnie, o ile mnie nie pamięć nie myli jeszcze w czasopiśmie Deutsche Militärzeitschrift (DMZ)

32d814141841169.jpg

2df365141841142.jpg 075cb8141841203.jpg

e3f49f141841245.jpg c85fe0141841261.jpg 5b4204141841297.jpg 5fc7ce141841332.jpg 410c23141841357.jpg 94c21a141841372.jpg

Edytowane przez Glasisch

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Flaga Kuby powstała w gospodzie i mało brakowało by zamiast gwiazdy widniało na niej masońskie "oko opatrzności":

"Jak ustalono na podstawie wspomnień uczestników walk o niepodległość Kuby, na początku czerwca 1849 roku siedziało przy stole w gospodzie w miasteczku Manicaragua kilku spiskowców przeciwko koronie i odsłowa do słowa zabrali się do szkicowania projektu flagi dla niepodległej Kuby, o którą mieli walczyć. Wykonał ją Narciso Lopez, hiszpański generał, który przeszedł na stronę rebeliantów i zgromadził wokół siebie licznych liberałów oddanych idei separatystycznej. Narysował trzy niebieskie pasy jako reprezentujące 3 departamenty wojskowe, na które od 1829 roku była podzielona wyspa, i umieścił je na białym tle, gdyż jako doświadczony żołnierz chciał, by stały się widoczne z daleka w czasie bitwy. By przesłanie republikańskie było czytelne, należało dodać jeszcze kolor czerwony. Świadek wydarzeń, Cirilo Villaverde, pisze:

'... były tylko dwa sposoby na umieszczenie go: kwadrat i prostokąt. Lopez, który był masonem, oczywiście chciał trójkąt równoboczny, najsilniejszą i obdarzoną największym znaczeniem figurę geometryczną'.

Czy nie należałoby jednak w takim razie pośrodku trójkąta umieścić Oka Opatrzności? - spytali zebrani. Lopez zaproponował inne rozwiązanie - zastąpienie go gwiazdą pięcioramienną, tak, jak to widział na fladze Teksasu. Gwiazda pięcioramienna w kolorze srebrnym, jak w tym przypadku, oznacza światło i czystość. Symbolizuje też 5 wartości: Siłę, Piękno, Mądrość, Cnotę i Miłosierdzie".

/U. Ługowska "150 lat Wielkiej Loży Kuby", "Ars Regia: czasopismo poświęcone myśli i historii wolnomularstwa" T. 12, nr 19, 2010, s. 236-237/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.