Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
godfrydl

"Boża Podszewka"

Recommended Posts

godfrydl   

Serial z roku 1997. Wylansował wielu aktorów, m.in. Danutę Stenkę, Agnieszkę Kruk, Andrzeja "Ferdka" Grabowskiego, Piotra Adamczyka. Pokazuje losy kresowej rodziny na przestrzeni dziejowych wydarzeń od 1900 - 1948. Chyba po raz pierwszy w TV oglądaliśmy bolszewickie hordy w czasie najazdu 1920. Poruszone były niełatwe problemy narodowe i klasowe na Kresach, lata okupacji litewskiej, sowieckiej, potem niemieckiej, w końcu ponowbnie sowieckiej, problem żołnierzy wyklętych...

A jednak wśród środowisk kresowo-narodowych wzbudził wielkie kontrowersje, jakoby ukazując ośmieszone i przedstawione w krzywym zwierciadle społeczeństwo Wileńszczyzny. osobiście musze tym razem nie zgodzić się i stanąć po stronie tzw. salonu, ktorego "przedstawicielem" jest reżyser Izabela Cywińska. Sam serial uważam za znkomity, a przedstawienie ludzi jako ludzi ze swymi przywarami i śmiesznościami za relistyczne. takie jest nie tylko moje zdanie, ale też wielu członków mojej rodziny, znających wiejskie środowisko z autopsji, a od michnisalonu będących jak najdalej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mnie ten serial nigdy nie wciągnął, chociaż robiłem kilka podejść. Z takich "sag rodzinnych" zdecydowanie wolę "Blisko, coraz bliżej" czy nawet "Przeprowadzki".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Glasisch   

A mnie ten serial nigdy nie wciągnął, chociaż robiłem kilka podejść. Z takich "sag rodzinnych" zdecydowanie wolę "Blisko, coraz bliżej"

nawet jeżeli pokazuje mocno wypaczony obraz pogranicza, ale tego się Ciebie absolutnie nie czepiam, tylko warto wiedzieć, że to jest bardzo przerysowana historia, pokazana, aby udowodnić hasło - byliśmy, jesteśmy, będziemy - a w miłość śląsko - zagłębiowską nie wierz na podstawie tego obrazu, bo to dwa inne światy i dwie zupełnie różniące się mentalności.

A tematyka polskiej Litwy, to mnie w ogóle nie interesuje, Niemen jest mi bardzo obcy, w odróżnieniu od Odry i Nysy. Lektura Dąbrowskiej skutecznie mnie od prastarych polskich terenów odrzuciła, natomiast "Noce i Dnie", przekonały jak najbardziej - niezapomniany Binczycki i hrabina Cosel.

Edited by Glasisch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trudno mi nazwać się ekspertem od stosunków społecznych pogranicza, ale przyznam, że serial należy do moich faworytów. Głównie przez skromność, grę aktorką i perspektywę, która zawsze była dla mnie najbardziej interesująca, czyli zwykły człowiek w wirze historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.