Jump to content

Herodotka

Użytkownicy
 • Content count

  10
 • Joined

 • Last visited

About Herodotka

 • Rank
  Ranga: Uczeń
 • Birthday 08/07/1988

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Dzieje najnowsze

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Lokalizacja
  Warszawa
 1. Książka, którą właśnie czytam to...

  Czytam "Magów bogów" Grahama Hancocka, to druga część "Śladów palców bogów". Autor przedstawia w niej teorie i archeologiczne dowody na to, że przed zanymi nam cywilizacjami istniała inna, dobrze rozwinięta, która jednak została zniszczona na skutek kataklizmu. W tej części odnosi się przede wszystkim do wykopalisk Göbekli Tepe (Turcja) i Gunung Padang (Indonezja), ale też do zbieżności w mitach i podaniach różnych kultur.
 2. Jakiego rodzaju książki czytacie najchętniej?

  Ja tam przeważnie czytam reportaże i literaturę faktu, czasem sięgnę po jakąś powieść obyczajową. Rzeczy bardziej fantastyczne i kryminalne raczej oglądam niż czytam, choć też mi się zdarzy.
 3. Książka, którą właśnie czytam to...

  Czytam "Higienistów" Macieja Zaremby o dziejach eugeniki na świecie. A w zasadzie bardziej o tym, jak rozwijała się myśl eugeniczna i jak ją odbierano na przedwojennych scenach politycznych. Warte uwagi.
 4. Chór Aleksandrowa

  Bardzo to smutne, żałuję, że nie udało mi się być na żadnym ich koncercie, już nie będzie okazji.
 5. Książka, którą właśnie czytam to...

  Posłużę się cytatem ze strony wydawnictwa, żeby nie skłamać. Czyta się naprawdę świetnie, zwłaszcza jak ktoś lubi mieć dużo wątków i dużo faktów. Jest mnóstwo odniesień do autentycznych wydarzeń i jest też fajna psychologiczno/techniczna strona pracy szpiega. To mi się chyba najbardziej podoba, tak czy siak warto sięgnąć.
 6. Książka, którą właśnie czytam to...

  Vincent V. Severski "Niewierni" - to powieść kryminalna o polskim wywiadzie. Fajnie napisana, łatwo się wciągnąć, a przy tym ciekawa ze względu na doświadczenie autora, który sam przez lata pracował jako tajny agent, chyba nawet zajmował jakieś wyższe stanowiska w Agencji Wywiadu.
 7. Bitwa pod Wiedniem

  Jest już nawet trailer filmu:
 8. "Boża Podszewka"

  Trudno mi nazwać się ekspertem od stosunków społecznych pogranicza, ale przyznam, że serial należy do moich faworytów. Głównie przez skromność, grę aktorką i perspektywę, która zawsze była dla mnie najbardziej interesująca, czyli zwykły człowiek w wirze historii.
 9. Doktor habilitowany powinien wiedzieć, że nie ma słowa "przekonywujący", jest przekonujący i przekonywający.
 10. Jak dzisiaj można uzyskać herb?

  Bez przesady i trochę dyplomacji. Jeśli król nadaje tytuł szlachecki obywatelowi innego państwa to jest to poniekąd wyróżnienie dla jego zasług i byłoby faux pas odmówić. A potop szwedzki był dawno i chyba możemy już im wybaczyć. Wracając do kwestii szlachectwa, załóżmy taką sytuację: mój ojciec pochodzi z rodziny szlacheckiej, a więc teoretycznie ja jako dziecko jestem szlachcicem "po mieczu", ale moja babka popełniła mezalians i dziadek nie był z rodziny szlacheckiej. Czy zatem ja i mój ojciec mamy prawo do herbu, czy przez mezalians babki ojciec go nie odziedziczył. Nazwisko mamy wszakże plebejskie po dziadku.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.