Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Samuel Łaszcz

Feliks Dzierżyński - czerwony kat?

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam,

utworzyć instytucję która walczyłaby z ukrytym wrogiem. W oryginale to szło bodajże nieco dłużej: Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem i czymś tam jeszcze. Pytanie: czy była skuteczna, czy nie. Jeżeli była skuteczna - oznacza że zadanie wykonał. Jeżeli nie i można ją pominąć, to mu się należy nie order a order z ziemniaka.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolega kolejny raz się myli... początkowa nazwa nie brzmiała w ten sposób, kolega FSO nie czyta tematów, które sam zakłada? :o

Pewien bandyta miał przekonać właściciela lokalu by się opłacał pewnej grupie, ten się stawiał toteż został zamordowany.

Syn przejął interes i przyjął ochronę.

Owa ochrona oczekuje od kolegi FSO listu pochwalnego za skuteczność.

Podać adres?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam;

Mariusz70: służby specjalne mają różne dziedziny aktywności. Są takie gdzie znajdują się mózgowcy którzy siedzą i analizują wszelkie dostępne dane, są także i tacy którzy mają za zadanie zdobyć to czy tamto, a także ci którzy pilnują wszelkiego rodzaju przeciwników. Wbrew obiegowym opiniom CzeKa nie zajmowało się tylko wsadzeniem do obozów, podobnie jak i CIA czy FBI to są sami naukowcy siedzący nad najnowszymi programami komputerowymi i śledzący ślady na monitorach super substancji.

Feliks dostał zadanie i je wykonał. Mając w okolicy : białych i interwentów, Ukraińców, Polaków, i buntujących mu się Rosjan... i udało mu się...

pozdr

FSO dalej lejesz wode.Napisales wyraznie."Kazda podobna sluzba by chciala go miec w swoich szeregach".Jaka KAZDA ? Bardzo watpie czy sluzby normalnych krajow by chcialy miec w swoich szeregach ewidentnego zwyrodnialca.Pisze zwyrodnialca bo stosowane przez niego metody na to wyraznie wskazywaly.Ot np.sciaganie skory z rak przesluchiwanych,eksterminacja polit-niepoprawnych nieletnich czy calych grup spolecznych.Nie "kazda" sluzba by chciala miec podobnych funkcjonariuszy,ale tez i normalnie funkcjonujace kraje cywilizowane takowych nie potrzebuja.Europejskim prekursorem byl pan Lenin,ktory aby swoje dyrdymaly w zycie wprowadzic takie chore sluzby sobie wymyslil i podobnymi dewiantami obsadzil,aby jego wladze jak to sie w socjal-nowomowie okresla "utrwalaly".Normy nie widze tu absolutnie,raczej bardzo,bardzo ciezkie zwyrodnienie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A to z krwistoczerwonej strony Samuela najlepszy z cytatów F. Edmundowicza:

Gdybyś spojrzała mi w oczy, przekonałabyś się, że zostałem takim, jakim byłem. Miłość i tylko miłość kierowała moimi krokami. (z listu do Aldony).

Otello Edmundowicz ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, tj. 20 lipca, minęła 85. rocznica śmierci Feliksa Dzierżyńskiego, wybitnego działacza polskiego rewolucyjnego ruchu robotniczego, członka SDKPiL, uczestnika Rewolucji Październikowej, szefa Czeki.

Z tej okazji warto przypomnieć jego słowa (z 1901 roku):

Sądzę, że w życiu swym krótkim tyle wrażeń najrozmaitszych pochłonąłem - że niejeden starzec mógłby się tym pochwalić. I rzeczywiście, kto tak żyje jak ja, długo żyć nie może. Ja nie umiem na wpół nienawidzić czegoś lub kochać, albo nic nie dać. A więc wypiłem z kielicha życia całą gorycz, lecz i całą słodycz, i jeżeli ktoś mi gotów powiedzieć, spójrz na swe zmarszczki na czole, na wynędzniały twój organizm, na życie twe teraźniejsze! Spójrz i zrozum, że życie cię złamało - ja mu odpowiem: nie życie mnie, lecz ja życie złamałem, nie ono mnie zużyło, lecz ja go użyłem pełną piersią i całą duszą swoją...

Z powodu tej rocznicy wczoraj rosyjska telewizja RTR Planeta wyemitowała o godzinie 22.20 polskiego czasu film dokumentalny poświęcony okolicznościom śmierci Feliksa Dzierżyńskiego. Generalnie rozważano tam udział i rolę Stalina. Jak sądzicie, czy Stalin mógł maczać palce w tej sprawie?

Edytowane przez Samuel Łaszcz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak, to chyba zbytnio plakac po kim nie ma. :huh:

Jak nie patrzec, jeden z wybitniejszych masowych mordercow w dziejach ludzkosci i osobliwa w jej historii zakala gatunku.

Swoja droga warto tez przypomniec,ze jednym z wielkich czynow Feliksa Edmundowicza bylo opowiedzenie sie po smierci Lenina za Stalinem wlasnie,no a w konsekwencji objecie wladzy przez kolejnego potworka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga warto tez przypomniec,ze jednym z wielkich czynow Feliksa Edmundowicza bylo opowiedzenie sie po smierci Lenina za Stalinem wlasnie,no a w konsekwencji objecie wladzy przez kolejnego potworka.

Początkowo, owszem. Dzierżyński opowiedział się za Stalinem. Wkrótce jednak przejrzał na oczy, co miało swój wyraz w wysyłanych w ostatnich dniach życia listach, o których już tu wspominałem. Jeden z nich wraz z komentarzem historyka z wykształcenia tu:

http://lewica.pl/blog/jakubowski/19844/

Obwinianie Dzierżyńskiego o przyczynienie się do powstania stalinowskich wypaczeń jest równie bezzasadne, jak obwinianie PPS i KPP o powstanie policyjnego reżimu sanacyjnego.

Edytowane przez Samuel Łaszcz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja go nie obwiniam za stalinowskie zbrodnie,czy jak to lewica zwykla delikatnie okreslac "wypaczenia".Ja go obwiniam za "wypaczenia" leninowskie np.za zbrodnicza dzialalnosc organizacji,ktora kierowal,za obdzieranie ludzi zywcem ze skory,masowe eksterminacje czy organizowanie obozow koncentracyjnych itp.

Czyli zakala ludzkosci w pelnym tego slowa znaczeniu.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Początkowo, owszem. Dzierżyński opowiedział się za Stalinem. Wkrótce jednak przejrzał na oczy, co miało swój wyraz w wysyłanych w ostatnich dniach życia listach, o których już tu wspominałem. Jeden z nich wraz z komentarzem historyka z wykształcenia tu:

http://lewica.pl/blog/jakubowski/19844/

Obwinianie Dzierżyńskiego o przyczynienie się do powstania stalinowskich wypaczeń jest równie bezzasadne, jak obwinianie PPS i KPP o powstanie policyjnego reżimu sanacyjnego.

Tam nie ma ani słowa krytyki pod adresem Stalina.

Za to jest:

"przychodzi karać nie tylko wrogów klasowych, ale i robotników i chłopów w Kronsztadzie, w Guberni Tambowskiej (...). Ale ja nie mogę, zrozumcie, nie mogę".

/marzec 1921 r./

...

I tak jeszcze przez kolejne pięć lat nie mógł i nie mógł - straszne się chłopina męczył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Standard u tego typu facetow.

Jak sie wspomnienia takiego Rudolfa Hoessa czyta, to sie zal chlopa robi.Meczyl sie z tym gazem lat kilka,a z rozpaczy na koniu galopowal i wlosy rwal z glowy.Tak sie biedak z rozmaitymi trudnosciami meczyl,ze chyba trzeba mu biografie poprawic.No i tez byl wybitnym dzialaczem robotniczo-socjalistycznym ;)

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

No proszę, wertując dzisiaj w archiwum częstochowskim stare numery Kuriera Codziennego, natrafiłem w Nr 55 [sobota] z 2 X 1926 r., taką oto adnotację;

sam0647s.jpg

:D

A tutaj jak widać preludium Stalina ;) w tle tow. Feliks, Nr 12 tegoż dziennika, z Czwartku 12 VIII 1926 r.;

sam0613b.jpg

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czyli jednak nie kłamał Miłość i tylko miłość kierowała moimi krokami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć wiersz Andrzeja Mandaliana Towarzyszom z Bezpieczeństwa :) :

Tyle nocy

nie dospanych,

mętnych,

poplątanych,

od dymu ciasnych,

"wyprowadzić"

rzekł konwojentom

i zasnął.

Śpij, majorze,

świt niedaleko,

widzisz:

księżyc zaciąga wartę;

szósty rok już nie śpi Bezpieka,

strzegąc ziemi

panom wydartej.

Brnęła noc

przez serce,

przez rżyska,

kolejami się snuła,

po torach

i przyszedł towarzysz Dzierżyński

do towarzysza majora.

Z krzesła zrywając się,

patrząc,

(przecież twarz tę od dziecka znałeś),

major stanął na baczność

i słów

nie potrafił znaleźć.

Barki zdrętwiałe ból ciął,

tętno waliło w skroniach.

- Towarzyszu Dzierżyński,

pozwólcie.

Opowiem o nas.

Chyba chcecie wiedzieć,

jak dzisiaj,

jakie sprawy

i jakie troski?

Zwyciężyliśmy, towarzyszu,

nową

budujemy Polskę.

Z gruzów,

z ruin

rośnie budowa,

robociarz rządzi,

kolejarz,

hutnik.

Towarzyszu,

wam tylko powiem,

jakże bywa tu czasem trudno.

Jeszcze gnieździ się różna swołocz

po zapadłych, ciemnych powiatach,

ale my musimy podołać,

Rewolucja nam podpowiada.

Major pięści zaciska,

a pięści ma ciężkie, czerstwe

i idzie Feliks Dzierżyński

z majorem przez gmach Bezpieczeństwa.

Niełatwo jest stykać się z wrogiem codziennie

przez lata, miesiące, tygodnie, niezmiennie,

by w mętnych zeznaniach

i kłamstw pajęczynie

szukać wyjaśnień

i znaleźć przyczyny

zastygłych motorów,

walących się szybów,

spalonych spółdzielni,

kruszących się trybów

i brnąc niestrudzenie

przez podłość i zbrodnie

znajdować poszlaki i nici przewodnie -

i myślą wciąż jasną tnąc kłamstw gmatwaniny,

obraz wyłuskać

i zbrodni

i winy.

Niełatwo jest stykać się z wrogiem codziennie

i wciąż być człowiekiem

i kochać niezmiennie.

Przez długie godziny

wieczorne i nocne

mieć jasność umysłu i nerwy tak mocne.

Tobie -

Towarzyszowi z Bezpieczeństwa

poświęcam ten wiersz.

Za Twą miłość ogromną do ludzi

i Twych nocy bezsennych niepokój -

za Twą troskę o dzień nasz powszedni

i walkę codzienną o pokój -

za Twą wierność niezłomną dla Partii,

za Twe serce - dla Partii bijące -

ściskam Twą dłoń uzbrojoną

i słowa przesyłam gorące.

(1950)

Edytowane przez Samuel Łaszcz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Wzruszające!

Wielka literatura, łapie za serce!

Masz coś równie podniosłego o Gestapo?

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.