Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Don Pedrosso

Petycja w sprawie "polskich obozów koncentracyjnych"

Recommended Posts

Fundacja Kościuszki wyszła naprzeciw problemowi nazewnictwa typu "polskie obozy koncentracyjne":

"Używanie przez media błędnego terminu „polski obóz koncentracyjny” i „polski obóz śmierci” w odniesieniu do obozu zagłady w Auschwitz oraz do innych nazistowskich obozów koncentracyjnych zbudowanych przez Niemców podczas II wojny Światowej na terenie Polski, ma charakter dezinformujący, i prowadzi do powstania mylnego przekonania, że to Polacy byli odpowiedzialni za Holocaust.

Termin powyższy jest sformułowaniem fałszywym, zniekształcającym historię i bezczeszczącym pamięć sześciu milionów Żydów pochodzących z dwudziestu siedmiu krajów, zamordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II Wojny Światowej.

Użycie sformułowania „obóz koncentracyjny” w konotacji z Polską jest szczególnie obraźliwe dla samych Polaków, którzy na skutek wojny doznali dotkliwych szkód, tracąc 1/6 całej populacji . Nie trzeba również przypominać, że Polska była pierwszym krajem zaatakowanym przez hitlerowskie Niemcy, w którym pomoc Żydom była zabroniona pod groźbą kary śmierci.

Przekonani o tym, że dziennikarzom znana jest dramatyczna historia okresu II wojny światowej, a celem ich pracy jest przedstawianie szerokim kręgom czytelników prawdy oraz naświetlenie faktów, my niżej podpisani uznajemy użycie terminu „polskie obozy koncentracyjne” za niezgodne z etyka dziennikarską. Tym samym występujemy z wnioskiem do The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post i The Associated Press o zaprzestanie jego stosowania oraz o wprowadzenie poprawek do zbioru ogólnych określeń (tzw. stylebook) w celu zapewnienia następnym artykułom historycznej dokładności poprzez użycie oficjalnej nazwy “niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej przez nazistów Polsce”, przyjętej przez UNESCO w 2007 roku, kiedy Auschwitz został nazwany "The Auschwitz-Birkenau niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

Podpis pod powyższą petycją można złożyć na stronie:

http://www.thekf.org/events/news/petition/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Już dawno podpisana, nakłoniłem do tego kilka osób.

Dodatkowo wrzuciłem to na SB naszego Forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Avaritia   

Podpisane, mam nadzieję, że to coś zmieni. Tak na marginesie to zauważyłam, że sieć jest ostatnio bardzo silnym medium jeżeli chodzi o podpisywanie wszelkiego rodzaju petycji, ale to chyba dobrze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Don Pedrosso: podpisane

Avaritia: ano jest, bo o ile ja np. nie kupuję, nie kupowałem gazety typu Dziennik Polski, w innym wypadku niż ogłoszenie, to w internecie nawet jak nie zgadzam się z kimś w kwestiach światopoglądu, a mamy identyczny pogląd na jedną konkretną sprawę to staniemy obok siebie i to podpiszemy.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podpisalem,ale mam mieszane odczucia.

Po pierwsze ,watpie w skutek.

Po drugie, nigdy w zyciu nie spotkalem cudzoziemca,ktory by twierdzil ze jakies KL organizowali Polacy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przygania kocioł garnkowi

Słusznie protestujemy, gdy ktoś mówi lub pisze o polskich obozach koncentracyjnych. Szkoda tylko, że nie jesteśmy tak czujni u siebie. By daleko nie szukać, na s. 587 biografii Himmlera, autorstwa Anglika Petera Padfielda, widnieje zdanie: "Kobieta, która uszła z życiem z polskich obozów, nazwiskiem Reska Weiss...". Książkę tę wydało dość znane wydawnictwo, ktoś ją przetłumaczył na polski, ktoś dokonał redakcji. Cóż, spuśćmy na to zasłonę miłosierdzia.

(Przegląd, nr 8 (582), str. 5)

Szkoda gadać :( .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgoda Samuelu,ale to nadal cos co mozna nazwac niezbyt szczesliwie uzyta forma gramatyczna.

Czy ktos gdzies widzial jakis program,ksiazke czy artykul przypisujacy Polakom odpowiedzialnosc za zbrodnie KL ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież nie chodzi o przypisywanie zbrodni - wprost Polakom.

Rzeczą istotną jest jednak by nie powstawała w świadomości społecznej zagranicą zbitka pojęciowa:

Polska-Polacy-obóz koncentracyjny.

Wystarczy pobyć trochę w Izraelu czy USA; a miałem taką przyjemność; by w dyskusjach około-historycznych wciąż odpierać zarzuty... i tłumaczyć, że ilość obozów i ich umiejscowienie na terenie Polski nie wynikała z postawy Polaków, a z racji logistycznych, istotnych dla Niemców - czyli ilości Żydów w naszym kraju.

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.