Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Samuel Łaszcz

Czy prawica przywłaszcza sobie prawo do patriotyzmu?

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Ostatnio zauważam, że prawica próbuje zawłaszczyć sobie prawo do patriotyzmu, kreując "jedynie słuszną" wersję historii, opartej zasadniczo na nienawiści do lewicy.

A co Wy sądzicie na ten temat?

Temat nieco zdryfował a ja chciałem odpowiedzieć na pierwsze pytanie zadane przez autora tego tematu.

Wiesz, nie mam takiego wrażenia. W tej chwili sytuacja wraca do normalności. Ludzie o różnych poglądach z różnych stanowisk starają sie przedstawić swoja wizje przeszłości. Dopóki opierają się na faktach wszystko jest ok. Jak mawiają Brytyjczycy „Facts are sacred, comments are free”. Interpretacja tych faktów i ich komentowanie na pewno będzie się odbywać poprzez filtr osobistych poglądów i doświadczeń autora.

Nie ma w tym nic złego. Wprost przeciwnie z takiego fermentu i zderzenia poglądów często wynika coś nowego.

A że obie strony upierają się, że maja rację? Dziwne by było gdyby było inaczej.

Zwróć uwagę, że ludzie o poglądach prawicowych nie odmawiają patriotyzmu całej lewicy. Praktycznie nikt, chociaż czasem bardzo krytyczny wobec postaci Marszałka Piłsudzkiego nie odmawia mu patriotyzmu, ani praktycznie całej PPS.

Pod wątpliwość poddawany jest zwykle patriotyzm ludzi którzy związali się z Moskwa albo wręcz odbierali stamtąd polecenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Gregski napisał:

Zwróć uwagę, że ludzie o poglądach prawicowych nie odmawiają patriotyzmu całej lewicy. Praktycznie nikt, chociaż czasem bardzo krytyczny wobec postaci Marszałka Piłsudzkiego nie odmawia mu patriotyzmu, ani praktycznie całej PPS.

Gregski czemu tak miękko ? Bo czy etos klasowy da się pogodzić z narodowym ? Czy wtedy nie ma: Proletariusze wszystkich krajów pucio pucio ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Gregski czemu tak miękko ?

A bo chciałem być milusi dla młodego człowieka.

“Proletariusze wszystkich krajów pucio pucio” – owszem ale to dotyczy wszelkiej maści działaczy.

Ja w tej chwili miałem głównie na myśli szerokie rzesze ludzi którzy specjalnie nie podniecają się ideologiami, a internacjonalizm maja głęboko tam gdzie słońce nie dociera. Generalnie mają o sobie dobrą opinię, czują, że zasługują na więcej i głosują na lewicę (przyznając się przy okazji do tak zwanej lewicowej wrażliwości) głównie dlatego aby ta pilnowała aby ich pracodawca nie ocyganił, nie ożydził, czy nie oszwabił próbując zaiwanić coś co im się należy. Ościenne narody zaś traktują z należnym szacunkiem (ale i bez przesady).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Gregski napisał:

Ja w tej chwili miałem głównie na myśli szerokie rzesze ludzi którzy specjalnie nie podniecają się ideologiami, a internacjonalizm maja głęboko tam gdzie słońce nie dociera. Generalnie mają o sobie dobrą opinię, czują, że zasługują na więcej i głosują na lewicę (przyznając się przy okazji do tak zwanej lewicowej wrażliwości) głównie dlatego aby ta pilnowała aby ich pracodawca nie ocyganił, nie ożydził, czy nie oszwabił próbując zaiwanić coś co im się należy. Ościenne narody zaś traktują z należnym szacunkiem (ale i bez przesady).

Tak można, ale nasz przyjaciel L, traktuje sprawę dość ideowo (na płaszczyźnie idei), to "przywłaszczenie", więc ja bym tam ludzi bez wykrystalizowanych poglądów pod to nie podciągał. Są jak to się mówi jak rzodkiewka, czerwoni z zewnątrz, biali w środku.

Pytanie czy w idee lewicy daje się wpisać ciemnogrodzki patriotyzm. Czyli czy lewicowiec poczuwszy go w sobie nie staje się prawicowcem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy pojęcie patriotyzmu jest nam znane ? Czy na pewno wiemy co oznacza ? Pozwolę sobie zacytować fragment pracy na ten temat z bardzo popularnego portalu dla uczniów i studentów. Ostrzegam! Osoby mające słabe serce, nie powinny tego czytać :)

W dzisiejszych czasach można być patriotom. Jak? Bardzo prosta sprawa. Chłopcy powinni odbywać służbę wojskową, płacenie podatków, łączenie się z narodem podczas klęski lub tragedii narodowej, przestrzegać żałoby narodowej gdy taka zostanie nałożona na kraj przez prezydenta.

Co z dziewczynkami ? :)

"Boże widzisz i nie grzmisz !"

Czegoś bardziej... absurdalnego dawno nie czytałem.

Jeżeli nasza młodzież tak interpretuje pojęcie patriotyzmu [mam szczerą nadzieję,że nie], która kiedyś zasiądzie za sterami władzy, to trudno się dziwić, że prawo do patriotyzmu będzie zawłaszczane.

A że obie strony upierają się, że maja rację? Dziwne by było gdyby było inaczej.

Zwróć uwagę, że ludzie o poglądach prawicowych nie odmawiają patriotyzmu całej lewicy. Praktycznie nikt, chociaż czasem bardzo krytyczny wobec postaci Marszałka Piłsudzkiego nie odmawia mu patriotyzmu, ani praktycznie całej PPS.

Pod wątpliwość poddawany jest zwykle patriotyzm ludzi którzy związali się z Moskwa albo wręcz odbierali stamtąd polecenia.

Podzielam zdanie Kolegi gregski. Patriotyzm to bezwarunkowe oddanie dla ojczyzny,a Ojczyzna to Naród. Jeżeli większość narodu [w pewnym okresie] podzielała poglądy lewicowe, to musimy uznać patriotyczne postawy obywateli - i vice versa w odniesieniu do prawicy. Jednak patriotą może być tylko osoba, która nie wyrzeka się swojego narodu. Uznając te moje wywody i tak staniemy przed dylematem ; Jak ocenić postawę płk. Kuklińskiego ?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Co z dziewczynkami ?

Dziergają onuce dla chłopców.

Jeżeli większość narodu [w pewnym okresie] podzielała poglądy lewicowe, to musimy uznać patriotyczne postawy obywateli - i vice versa w odniesieniu do prawicy.

Większość ? Czyżby patriotyzm był ustalany w głosowaniu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli większość narodu [w pewnym okresie] podzielała poglądy lewicowe, to musimy uznać patriotyczne postawy obywateli - i vice versa w odniesieniu do prawicy.

Większość ? Czyżby patriotyzm był ustalany w głosowaniu ?

Kolega uważa,że Polska nie była ojczyzną tej lewicowej większości ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu N: onuc się nie dzierga.

Patriotyzm to bezwarunkowe oddanie dla ojczyzny,a Ojczyzna to Naród.

To jak Naród w swej masie w latach sześćdziesiątych żądał wyjazdu syjonistycznego elementu, to ja (jako hipotetyczny) Żyd, a polski patriota winienem się temu podporządkować?

Jeżeli większość narodu [w pewnym okresie] podzielała poglądy lewicowe, to musimy uznać patriotyczne postawy obywateli - i vice versa w odniesieniu do prawicy

No to w III Rzeszy wybijanie Żydom witryn sklepowych było egzemplifikacją patriotycznej postawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Patriotyzm to bezwarunkowe oddanie dla ojczyzny,a Ojczyzna to Naród.

To jak Naród w swej masie w latach sześćdziesiątych żądał wyjazdu syjonistycznego elementu, to ja (jako hipotetyczny) Żyd, a polski patriota winienem się temu podporządkować?

Naród w szerokim pojęciu, bez rozróżnienia etnicznego.

Jeżeli większość narodu [w pewnym okresie] podzielała poglądy lewicowe, to musimy uznać patriotyczne postawy obywateli - i vice versa w odniesieniu do prawicy

No to w III Rzeszy wybijanie Żydom witryn sklepowych było egzemplifikacją patriotycznej postawy.

Czy wybijanie witryn oznacza postawę patriotyczną ? Tego rodzaju "patriotyzm" to szowinizm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kolega uważa,że Polska nie była ojczyzną tej lewicowej większości ?

Nie o to pytałem. Ja jestem tu znany z doszukiwania się pojęć o znaczeniu absolutnym. Ich znaczenia nie ustala się w procedurze demokratycznej czyli większością.

Bo jeżeli większość by chciała Polskiej Republiki Rad, to czy musimy uznać patriotyczne postawy obywateli - i vice versa w odniesieniu do prawicy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wiesławie sam napisałeś: jeśli większość...

ja pociągnąłem to jedynie dalej.

Kolega uważa,że Polska nie była ojczyzną tej lewicowej większości ?

Nie o to pytałem. Ja jestem tu znany z doszukiwania się pojęć o znaczeniu absolutnym. Ich znaczenia nie ustala się w procedurze demokratycznej czyli większością.

Bo jeżeli większość by chciała Polskiej Republiki Rad, to czy musimy uznać patriotyczne postawy obywateli - i vice versa w odniesieniu do prawicy ?

Chyba to źle przedstawiłem. Większość nie miała oznaczać, że wszyscy. Chodziło mi o to, że powinniśmy uznać niektóre jednostki, które prezentowały postawę patriotyczną, a wywodziły się z tej większości[tu lewicowej].

Bo jeżeli większość by chciała Polskiej Republiki Rad kłóciło by się z : Jednak patriotą może być tylko osoba, która nie wyrzeka się swojego narodu. - byłoby to zaprzeczenie patriotyzmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wiesław z Bogdańca napisał:

Większość nie miała oznaczać, że wszyscy

większość to tylko w szczególnym wypadku wszyscy.

Bo jeżeli większość by chciała Polskiej Republiki Rad kłóciło by się z : Jednak patriotą może być tylko osoba, która nie wyrzeka się swojego narodu. - byłoby to zaprzeczenie patriotyzmu.

Czyli ci co głosowali za w referendum unijnym, nimi nie są ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wiesław z Bogdańca napisał:

Większość nie miała oznaczać, że wszyscy

większość to tylko w szczególnym wypadku wszyscy.

Bo jeżeli większość by chciała Polskiej Republiki Rad kłóciło by się z : Jednak patriotą może być tylko osoba, która nie wyrzeka się swojego narodu. - byłoby to zaprzeczenie patriotyzmu.

Czyli ci co głosowali za w referendum unijnym, nimi nie są ?

Trochę "pytająco" postaram się wyłożyć [tak na chłopski rozum] o co mi biega :)

Cóż znaczyłoby słowo Ojczyzna bez narodu ? Jeżeli w pewnym okresie historii naród ten wyznawał "takie czy owakie" poglądy, to jakie kryterium musiało być spełnione, aby to była jego Ojczyzna ? W pewnym okresie dla narodu patriotami byli "tacy a tacy" ludzie, dzisiaj są "tacy a tacy" ludzie... jutro będą... Czy Kolega naprawdę nie widzi niedorzeczności w takiej interpretacji patriotyzmu ?

Chyba nie muszę wyjaśniać z czym wiązało się przystąpienie do Kraju Rad :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wiesław z Bogdańca napisał:

Chyba nie muszę wyjaśniać z czym wiązało się przystąpienie do Kraju Rad

Mnie może nie, ale np. Bruno ma w tej kwestii odrębne zdanie:

Co do definicji narodu masz rację. To także kultura, świadomość narodowa. Naród estoński to np. kompozytor Gustav Erneskas, który tworzył i organizował rzeczy ważne dla kultury estońskiej, także w najciemniejszą noc stalinizmu (a tam wyglądał on jednak dużo gorzej niż w Polsce). Nawet w najgorszych latach stalinizmu, gdy kaganiec był najmocniej zaciśnięty, Gruzini, Ormianie, Estończycy itp. itd. nie utracili swojej świadomości narodowej, czy własnej, odrębnej kultury.

(to w: Niemcy czy Rosjanie)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.