Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Już wiemy co następuje:

w budynku

od 1998 do 2006 zarejestrowana była firma "Alfar", ale czy w budynku naprawdę coś się działo?

od 2006 do dnia dzisiejszego działa Oddział Przychodni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Czy ktoś potrafi ocenić w jakim stylu budynek jest zbudowany? fotka w poście numer 6. Gdybyśmy znali styl moglibyśmy ocenić lata w których mógł powstać.

Na mapie Warszawy z roku 1970 w miejscu ul. Kaspijskiej widać ulicę Pory. Wynika z tego że powinny stać w tym miejscu budynki ( może ten nasz również?). Ulice wytacza się w miejscu gdzie stoją budynki, nieprawdaż?

Na mapie z roku 1958 w miejscu Stegien widać napis Potok. To wieś - tak przypuszczam. Ale to chyba zbyt daleko już? "Nasz" budynek chyba nie istniał jeszcze w roku 1958?

Znalazłem wiadomość, że w budynku przy Kaspijskiej 16a od 25 marca 2003 była zarejestrowana firma "Alteko".link

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poszukując informacji na powyższy temat znalazłem fragment filmu:

Pamiętam ten film z dzieciństwa i mam wrażenie, że kamera filmowa zarejestrowała całe ówczesne osiedle Stegny. Może i budynek na Kaspijskiej 16a? Czy ktoś wie gdzie można obejrzeć ten film?

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temat założony przez czytacza brzmi: Stegny, a zatem pozwolę sobie na umieszczenie

tego artykułu.

Wynika z niego, że Autor ma trudności zlokalizowaniem wsi Szopy

, która to wieś miała leżeć w granicach dzisiejszych Stegien. Z artykułu: Moje pytania brzmią: gdzie były Szopy Polskie i gdzie był Potok? Czy Potok był częścią Szop Polskich? Czy Szopy Polskie przemianowano na Potok? Czy zabudowa w obrębie ulic Jaśminowej, Bocheńskiej i Potoki to wieś Potok czy Szopy Polskie?

Artykuł o Szopach na Wikipedii jest niejasny i myli chyba rozmieszczenie Szop Polskich i Niemieckich względem Puławskiej. Sądząc po starych mapach tu były Szopy Polskie, a po drugiej stronie Puławskiej, w rejonie MSI Ksawerów - Niemieckie. Wg Warszawa-wikii cały ten obszar to Potok, a Szopy Polskie były gdzieś obok (?).

A tu fragment z viki: Szopy – dawna wieś podwarszawska, od 1916 w granicach miasta w dzielnicy Mokotów, dzieląca się od XVIII wieku na Szopy Polskie i Szopy Niemieckie. Historycznie Szopy Polskie zlokalizowane były w rejonie Królikarni na południe od niej, Szopy Niemiecke po przeciwnej stronie późniejszej ulicy Puławskiej. W systemie MSI głównie na obszarach Ksawerowa i Stegien.

Te dwa teksty wykluczają się merytorycznie.

Czy można jednoznacznie ustalić co było przed Stegnami, jakie siedlisko ludzkie ( jaka wieś)

była w tym miejscu, gdzie są Stegny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Autorzy z wiki faktycznie trochę się nie przyłożyli, a warto zauważyć, że owych "Szop" - było znacznie.

W 1916 r. na mocy rozporządzenia generał-guberantora von Beselera ("Rozporządzenie dotyczące rozszerzenia warszawskiego okręgu miejskiego i wykonania planu zabudowania miasta Warszawy" z 8 kwietnia) włączono do Warszawy, z gminy Wilanów:

"Siekierki (folwark), Siekierki Duże I i II (wieś), Siekierki Małe (wieś), Czerniaków (folwark i wieś), Szopy Polskie (wieś), Szopy Polskie (Nowy Sad) (folwark), Szopy Niemieckie (wieś i kolonia)...".

/A. Gawryszewski "Ludność Warszawy w XX wieku", Monografie 10, Warszawa 2009, s. 28/

Autor artykułu zadaje sobie pytanie:

"Moje pytania brzmią: gdzie były Szopy Polskie i gdzie był Potok? Czy Potok był częścią Szop Polskich?".

Takie pytanie nie ma większego sensu, trzeba je odnosić do konkretnego czasu.

Na przykład na mapie z 1944 r. widać, że Szopy Polskie znajdują się na północ od Potoku, przyklejone z południowej strony do Piaseczyńskiej. Sam Potok jest na wysokości m.w. Chylickiej. A Szopy Niemieckie znacznie dalej poniżej Ksawerowa.

Zatem wszystko zależy od tego jakie lata rozpatrujemy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powstała jakaś taka tendencja, że wszystko chciałoby się mieć po kliknięciu... nie łatwiej przejrzeć dokumentację w urzędzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę by można było w nich znaleźć takie szczegóły co do tak zwyczajnej budowli.

A ja z doświadczenia wiem, że takie "rozproszone poszukiwania" rzadko przynosi ciekawe efekty, raz Kaspijska, potem Szopy - a w sumie adamhistoryk stoi w tym samym miejscu. Lepiej drążyć konsekwentnie jeden trop - na przykład co do umiejscowienia Szop - sprawdzić kolejne taryfy, zobaczyć kiedy pojawiają się kolejne "człony" - folwarki, sady. Porównać mapy z różnych okresów. Sprawdzić właścicieli tych wsi itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zadawać bardziej precyzyjne pytania, wpierw przyda się zawsze podać źródło owego "miała się...", po drugie zakreślać ramy czasowe: w XVI wieku czy raczej XX?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Informacje o fabryce Szolca znalazłem w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego" z roku 1892. Zresztą w "Słowniku ..." Szopy nie są nazywane wsią tylko osiedlem fabrycznym.

Ewa Czerniakowska, językoznawca, twierdzi ( tu strona), że A. Gieysztor opowiada się za tym, że Szopy są kontynuacją wsi Wola Służewiecka.

Po 1795 na terenie folwarku władze pruskie osadziły kolonistów niemieckich, tworząc kolonię Szopy Niemieckie, na terenie wsi - powstała kolonia Szopy Polskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Po 1795..." - a konkretnie kiedy i skąd są te informacje, bo fraza jest dość rozciągliwa czasowo?

Na terenie jakiego folwarku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rząd pruski wydzielił z części Szop Polskich folwark Szopy Niemieckie, no, niestety z vikipedii ta informacja, a także data rozciągnięta w czasie jest podana z vikipedii. Wiem, że to jest niezbyt wiarygodne żródło ...

W "Słowniku geograficznym ... " jest podana ta sama informacja - o wydzieleniu folwarku dla Szop Niemieckich - tylko bez daty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ze strony http://www.kolejka-piaseczno.pl/kolejka-grojecka :Kolejka grójecka posiadała na terenie miasta 3,5 km linii, na odcinku od Placu Unii Lubelskiej wzdłuż ul. Puławskiej aż do granicy miasta w okolicach Służewca. Sytuacja się komplikowała z uwagi na rozbudowę sieci tramwajów miejskich oraz wzmagające się nasilenie ruchu kołowego na ulicach. Wyrokiem sądowym o natychmiastowej eksmisji z ulic miasta objęte zostały w 1935 r. kolejki wilanowska i grójecka. Po rozebraniu toru dowozowego w 1935 r. kolejka grójecka została skrócona najpierw do ul. Odyńca, potem do ul. Ikara, aż ustabilizowała swą stację końcową na wybudowanym w 1937 r. Dworcu Warszawa Szopy (Dworzec Południowy) funkcjonującym aż do 1970 r. Warsztaty z ul. Puławskiej przeniesiono do Piaseczna, gdzie też rozbudowano stację węzłową. Żeby jednak mieć tzw. "okno na świat", zakupiono w Piasecznie teren przy nowo zbudowanej linii normalnotorowej PKP z Warszawy do Radomia i wybudowano tam dużą stację towarowo-przeładunkową, styczną z koleją normalnotorową.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.