Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Stihl

Ciekawostki Historyczne

Recommended Posts

Stihl   

Mam pomysł aby zrobić taki temat. Znacie coś fajnego? Chodzi tutaj też o jakieś mity, dziwactwa, anegdoty, ciekawostki.

Ja myślę że najlepszą ciekawostką jest ta, że Stalin był mordercą. Niewątpliwie jednym z największych, ale mimo to dostał nagrodę nobla i w dodatku pokojową :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Skoro jesteśmy w tych tematach, to: U-Boot U-1206 zatonął w wyniku awarii toalety.

Share this post


Link to post
Share on other sites
G@wron   
Niewątpliwie jednym z największych, ale mimo to dostał nagrodę nobla i w dodatku pokojową :wink:

Był jedynie nominowany, a to spora różnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Andreas mi przypomnial... Jeden z tworcow floty handlowej IIRP, wykladowca Wyzszej Szkoly Morskiej w Tczewie (nazwiska nie pomne) byl w WW pierwszym oficerem U-Boota. Poszedl na dno, bo kucharz czegos nie zamknal przed manewrem zanurzenia. Jemu zaloga zawdzieczala przezycie. Pono stad mu zostal zdarty, przenikliwy glos :wink: .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polak123   

Witajcie

Ostatnio na studiach dowiedziałem się ciekawej rzeczy na prawie karnym

Jeżeli szlachcic zgwałcił szlachciankę na koniu, zostawał karany nie tylko on sam ale i koń na którym czyn został dokonany. Skutkiem tego czynu była śmierć szlachcica i KONIA :)

Zapraszm do dodawania ciekawych historii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dowódca rosyjskiej "białej" Armii Ochotniczej, Anton Denikin, urodził się we Włocławku jako syn rosyjskiego majora Iwana Denikina i polskiej szwaczki Elżbiety Wrzesińskiej.

Prezydent Niemiec z lat 1925-1934, Paul von Hindenburg, urodził się w Poznaniu, a zmarł w Ogrodzieńcu w gminie Kisielice.

Generał Waffen-SS Erich von dem Bach-Zelewski (właściwie Erich von Żelewski), który kierował tłumieniem powstania warszawskiego, urodził się w Lęborku jako syn Ottona Jana von Żelewskiego i Elżbiety Eweliny Szymańskiej. Uczył się w gimnazjach w Wejherowie, Chojnicach i Brodnicy.

Dowódcą Brygady RONA, wyróżniającej się okrucieństwem podczas walki z powstańcami warszawskimi i ludnością cywilną Warszawy był niejaki Mieczysław Kamiński.

Oficer SS Otto Skorzenny, dowódca komandosów niemieckich, którzy 12 września 1943 uwolnili Benito Mussoliniego, choć urodzony w Wiedniu, miał korzenie wielkopolskie (jego przodkowie pochodzili ze Skorzęcina).

Jednym z członków załogi SS w obozie koncentracyjnym Dachau, skazanym za mordowanie i maltretowanie więźniów, był niejaki Karl Kuczmierczyk.

Pierwszy premier Izraela, Dawid Ben Gurion, urodził się w Płońsku.

Córka Mieszka I, Świętosława, została żoną króla Szwecji Eryka Zwycięskiego (jako Sygryda Storrada), a później króla Danii Swena Widłobrodego, z którym miała syna Kanuta Wielkiego, który podbił Anglię.

Czyli wnuk Mieszka I podbił Anglię.

Jagiełło był potomkiem Piastów. Jego matka, Julianna twerska, była wnuczką Eufemii kujawskiej, siostry Władysława Łokietka. Czyli to, że został królem Polski, wynikało również z jego pochodzenia - był potomkiem królów i książąt Polski z dynastii Piastów.

Od momentu poślubienia przez Kazimierza Odnowiciela Dobroniegi, córki Jarosława Mądrego i wnuczki Włodzimierza Wielkiego, wszyscy kolejni Piastowie byli potomkami Rurykowiczów.

Kiedy 26 września 1941 z lotniska w Wiaźmie w obwodzie smoleńskim wystartował sowiecki samolot z grupą polskich komunistów wyszkolonych w ośrodku NKWD w miejscowości Puszkino pod Moskwą i wysłanych przez Stalina do odbudowy partii komunistycznej w Polsce, to samolot rozbił się chwilę po starcie i jeden z komunistów - Jan Turlejski - zginął, a trzech innych - Roman Śliwa, Czesław Skoniecki i Jakub Aleksandrowicz - zostało rannych.

Kolejna próba przerzucenia ich do Polski, w nocy na 28 grudnia 1941, zakończyła się sukcesem, z tym, że podczas lądowania na spadochronach Nowotko złamał nogę, a radiotelegrafistka Rutkiewicz zgubiła radiostację, przez co do czerwca 1942 ta grupa nie miała kontaktu z Moskwą.

Ponieważ członkowie tej "grupy inicjatywnej" uważali ZSRR za swoją ojczyznę, byli członkami WKP(b), nie odczuwali związków emocjonalnych z Polską, a podczas startu zaczęli śpiewać pieśń "Sziroka strana maja radnaja", to można powiedzieć, że to miało symboliczny wymiar - polska ziemia nie chciała ich przyjąć. :D

Ciekawe historie przytacza Anna Świderek w książce "Hellada królów".

Syn jednego z diadochów Antygona Jednookiego, Demetriusz (Demetrios), był znany z licznych miłostek. "Raz na przykład Antygon miał wezwać do siebie syna, ale Demetriuszowi niespieszno było rozstać się z pewną piękną panią, która właśnie u niego bawiła. Polecił więc powiedzieć, że przyjść nie może, bo jest niezdrów. Ojciec, zaniepokojony nagłą niedyspozycją syna, wybrał się sam go odwiedzić. Wchodził już do pałacu, gdy przemknęła tuż koło niego młoda piękność szczelnie zawoalowana. Antygon, znalazłszy się w komnacie syna, który rad nierad musiał udawać cierpiącego, usiadł przy jego łożu i troskliwie ujął za rękę. Demetriusz chcąc ratować pozory powiedział:

- Gorączka mnie opuściła.

- Owszem - odrzekł ze zrozumieniem ojciec - spotkałem ją nawet po drodze."

Z kolei podczas drogi do Gabieny przez pustynię (było krócej, żeby zdążyć na czas przed wojskiem Eumenesa) zimą z roku 317 na 316 przed Chr., nocami mróz dokuczał żołnierzom, gdyż Antygon zabraniał nocami rozpalać ognisk, żeby ich blask nie zdradził ich obecności, woda zamarzała nawet w namiotach, więc ludzie kulili się pod płaszczami i "klęli, ile się dało, pustynię, mróz, Antygona i całą wojnę.

Którejś nocy jednooki wódz posłyszał przez ściany swego namiotu, jak rozłożeni opodal żołnierze, nie domyślając się, kto jest ich sąsiadem, wymyślają na wściekłego cyklopa, Antygona, który w zimie nie daje im odpocząć, tylko włóczy po pustyni i nawet ognia nie pozwala rozpalać. Gdy epitety stawały się coraz bardziej soczyste, Antygon rozchylił laską namiot i wysadzając głowę powiedział do osłupiałych z przerażenia:

- Bądźcie łaskawi przenieść się trochę dalej, żeby mnie przeklinać, bo inaczej jeszcze pożałujecie!"

Z kolei Nigel Cawthorne w książce "Bardzo prywatne życie papieży" pisze m.in., że papież Jan XII (955-964) (który został papieżem, mając 18 lat), był rozpustnym biseksualistą. Oskarżano go o założenie w Bazylice św. Piotra domu publicznego, czerpanie ze skarbca papieskiego pieniędzy na spłacanie długów karcianych i używanie wotów pielgrzymich jako stawek w grach hazardowych. Uwielbiał robić takie "dowcipy", jak na przykład konsekrowanie dziesięcioletniego chłopca na biskupa. Kochankom rozdawał złote kielichy z Katedry, utrzymywał też stado dwóch tysięcy ogierów karmionych migdałami i moczonymi w winie figami. Opowiadano, że szacowny Pałac Laterański zamienił w harem, a "gdy wyuzdanie przestało pobudzać jego zmysły, wyostrzył je zbrodniczym incestem". Kobiety, które pielgrzymowały do Rzymu, zatrzymywała je tam "jego niezmierna, nieokiełznana żądza": porywał je, gdyż - jak twierdzi kronikarz Benedykt z Sokraty "lubił kolekcjonować kobiety". Odstraszanie pielgrzymów nie służyło interesom Wiecznego Miasta, podobnie jak konsekrowanie biskupów w stajni, ale kiedy jeden z kardynałów wytknął to papieżowi, Jan XII kazał go wykastrować.

Jana XII oskarżano o kazirodztwo z własnymi siostrami, przyzywanie diabła, by pomógł mu wygrać w kości,, konsekrowanie za pieniądze nieletnich na biskupów, cudzołóstwo z nałożnicą własnego ojca, pewną królową matką, wdową Anną i własną kuzynką, wyrwanie oczu swemu spowiednikowi, publiczne polowania, chodzenie zawsze z bronią, podpalanie, wybijanie nocami okien, zawarcie paktu z diabłem, picie za zdrowie szatana, deprawowanie zakonnic, zabójstwo, profanację i bluźnierstwo.

Gdy papież Kalikst II w 1123 r. wprowadził celibat, ułożono na jego temat krótki wierszyk:

Pragną, Kalikście, twej śmierci kapłani

Choć mogli żyć dawniej w małżeńskiej miłości,

Z nadejściem twoim od żon oderwani

Muszą brać niedorostków lub spać w samotności.

Latem 1303 papież Bonifacy VIII został oskarżony o niewiarę w życie po śmierci, uprawianie czarnej magii, układy z diabłem, twierdzenie, że grzechy cielesne nie były grzechami, zamordowanie papieża Celestyna, symonię, herezję i grabież. Miał twierdzić, że zadawanie się z kobietą lub młodym chłopcem nie jest większym grzechem niż zacieranie rąk, a Maryja nie była dziewicą w większym stopniu niż jego własna matka, która urodziła wiele dzieci.

Papież Klemens VI (1342-1352) miał wielkie poczucie humoru. Mówił: "Gdyby król angielski zapragnął, by jego osioł został biskupem, z przyjemnością zadośćuczyniłbym jego prośbie". Niedługo po tej wypowiedzi w konsystorzu pojawił się osioł z przywiązaną karteczką, na której widniał napis: "Ja też chciałbym zostać biskupem!". Rozśmieszyło go to - podobnie jak to, gdy na jednym z otrzymanych prezentów znalazł notkę: "Od diabła dla jego brata, Klemensa".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym że: Kaliskt... co zamierzał wprowadzić - wprowadził, a co się działo z legacją Piotra z Kapui w Pradze?

Kogo tam zelżono?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedy rozpatrywano koncepcje rzeźb PKiN padła propozycja upamiętnienia Wita Stwosza.

Józef Sigalin, pełnomocnik do spraw budowy pałacu, odrzucił tę propozycję uzasadniając

to... brakiem fotografii tej osoby.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amica   

Ktoś poprosił Sokratesa o radę, czy żenić się, czy też nie. Na to mędrzec: ‘Cokolwiek zrobisz, będziesz żałował.’ (Diogenes Laertios Żywoty i poglądy słynnych filozofów II, 33.)- Stare ale jakże zyciowe :lol:

Platon zdefiniował kiedyś człowieka jako istotę dwunożną i nieopierzoną. Inny filozof - Diogenes postanowił pokazać, jak niedoskonała jest ta definicja. Przyniósł na wykład Platona oskubanego koguta i powiedział:

- Oto człowiek Platona!

(Diogenes Laertios Żywoty i poglądy słynnych filozofów VI.40)

Zapytano Diogenesa z Synopy, starożytnego filozofa cynickiego, co ziemia nosi najcięższego. On odparł

-Człowieka niewykształconego

Share this post


Link to post
Share on other sites

Włodarze Czechosłowacji wymyślili fałszywą granicę:

"W pierwszych dniach sierpnia 2012 roku Paweł Szukała, praski korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej donosi: (...) 'Urząd zaprezentował aż 10 tysięcy stron akt świadczących o wyjątkowej prowokacji służby bezpieczeństwa wobec obywateli, którzy zamierzali przedostać się na Zachód. Przed prawdziwą granicą (z RFN) w okolicach Mariańskich Łaźni i Domazlic zainstalowali fałszywą. Funkcjonariusze bezpieki byli przebrani w mundury niemieckie. Kiedy udało im się zatrzymać uciekinierów z Czechosłowacji, przewozili ich do sfingowanej placówki amerykańskiej CIA. Tam przesłuchiwał ich fałszywy oficer. Częstowali oryginalną amerykańską whisky i papierosami, by wzbudzić ich zaufanie. Uciekinierzy byli całkowicie przekonani, że znaleźli się na Zachodzie. Prowokację zawieszono w 951 roku, ponieważ informacje o fałszywej granicy przedostały się do ludzi".

/J. Drużyńska "Krok do wolności. Polskie ofiary żelaznej kurtyny", Poznań 2013, s. 23/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ot taki wygrzebany drobiazg...

w roku 1900 prasa popularna szeroko zajmowała się; zdawałoby się; nader pospolitą zbrodnią. Oto pewna nastoletnia służąca zabiła swą chlebodawczynię, zagarniając jej gotówkę. To, co roznamiętniło tak brać dziennikarską, był fakt, że dziewczę owe namiętnie czytywała popularne wydania książek kryminalnych, a zwłaszcza o przygodach Sherlocka Holmesa. O ile większość gazet pisało o zgubnym wpływie w ogóle takiej literatury, to niektórzy wprost wskazali na dzieła Arthura Conan Doyle'a. I nie było to udziałem jedynie goniących za sensacją popołudniówek. Redaktor naczelny, poważnego i opiniotwórczego pisma: "Biesiada Literacka" - Michał Synoradzki grzmiał, że dziewczyna pochłaniała te straszliwe wydawnictwo, tę: "truciznę szerzącą zarazę występku wśród młodzieży", podkreślał, że po dokonaniu zbrodni mając w ręku 100 rubli kupiła sobie lakierowane pantofelki i cały zapas Przygód Sherlocka Holmesa.

/"Biesiada Literacka" 1900, nr 14/

Co gorsza, w roku 1911 w mieszkaniu Dłużniewskiego, słynnego herszta bandy łódzkiej, odkryto całą niemal bibliotekę, składającą się z tak zwanych "Sherlocków Holmesów".

/S. Dzikowski "Za kulisami literatury” sensacyjnej", "Świat" 1911, nr 18/

Jak tu nie wierzyć w potęgę literatury?

Swoją drogą dobrze, że ówcześni nie zaznali współczesnej telewizji...

za:

S. Milewski "Oskarżony Sherlock Holmes", "Palestra" 1-2, 2013/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amica   

no teraz ja mam zagadkę: Jan Paweł II był honorowym członkiem pewnej drużyny sportowej? Jakiej? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.