Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Stihl

Ciekawostki Historyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż, "Jedynka" przerwała zapewne swój program tak samo jak "Dwójka", stąd wychodzi, że najpewniej przerwano program "Moskiewska łyżwa" (emisja o 22.50) lub dokument w reż. Mieczysława Popławskiego o Pantomimie Olsztyńskiej pt. ".Rzeźbiarze powietrza" (emisja o 23.20).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W opowiadaniu E.A.Poe "Opowieść Jerozolimska" mowa jest o bogu Nergalu, bogu ciemności i piekieł. Czy Adam Darski, zwany właśnie Nergalem, lider zespołu Behemont zna ten utwór Poe? To pytanie retoryczne ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tomasz Beksiński, syn Zdzisława( malarza), znany dziennikarz, również znał opowiadania Poego. Prowadził cykl felietonów "Opowieści z krypty". Tak na szybko sobie skojarzyłem.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie bardzo mogę zrozumieć gdzie tu ciekawostka?

Ma ona polegać na tym, że ktoś zna twórczość autora "Złotego żuka"?

A skojarzenie o tyle nietrafione, że Beksiński co prawda wspomina twórczość tego autora w swych "Opowieściach..." dwukrotnie, ale za każdym razem chodziło o "Kruka".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Beksiński to był od nietypowej muzyki na radiowej Trójce.

A od takich "zrytych" zagadnień to był Maciej Zembaty.

Rodzina Poszepszyńskich, chrabina Szlochen,... i coś jeszcze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Akurat Beksiński lubił udawać wampira... i prezentował w swych audycjach całkiem stosowną muzykę w tych klimatach, zatem uwaga poldasa - nieco nie nietrafiona.

Jak donosił "Ilustrowany Kuryer Codzienny" (z 1914 r., nr 261) w Rosji miały zajść wielkie zmiany:

"Kuryer Poranny" (warszawski)z dnia 21 bm. zamieszcza następujący telegram:

Piotrogród: T. A. P. Pozostający pod najdostojniejszym protektoratem W. Ks. Konstantego Konstantynowicza wszechrosyjski związek pracy chrześcijan propagatorów trzeźwości, zwrócił się do Najjaśniejszego Pana z najpoddańszem staraniem o zabronienie sprzedaży wódki w Rosyi raz na zawsze. Jego Cesarskiej Mości podobało się odpowiedzieć pod adresem najdostojniejszego protektora związku telegramem treści następującej:

'Serdecznie dziękuję wszechrosyjskiemu związkowi chrześcijan propagatorów trzeźwości. Ja już zdecydowałem na zawsze zabronić w Rosyi sprzedaży wódki skarbowej.

Mikołaj'".

No i mamy kamyk do teorii o przyczynach wybuchu rewolucji...

:lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka a propos świąt Bożego Narodzenia: 24 grudnia 1944 roku, o godzinie 19.30 Irena Eichlerówna, polska aktorka przebywająca w Brazylii, mówi przed mikrofonami radia wiersz pod tytułem "Wezwanie". Jest to epilog sztuki, którą napisał - specjalnie dla polskiej aktorki, Zbigniew Ziembiński. / za: Grodzicki "Eichlerówna"/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Janusz Korczak w 1911 kupił meble ( przeważnie łóżka) dla sierocińca "u Konrada i Jarnuszkiewicza" - adres Ciepła 12. Wiadomość o zakupie: Marek Jaworski "Janusz Korczak" - opowieść eseistyczna o Starym Doktorze; adres fabryki - portal Made in Wola. Według maps google w miejscu fabryki stoi ... restauracja "Le Balzac".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać że na forum wchodzą różni ludzie. Dla Secesjonisty nie jest to ciekawe, ale może się taki ktoś zdarzyć co uzna tą wiadomość z postu Adamhistoryka za b. ciekawą, na przykład ze względu na bliskość zamieszkania. Ten post nie jest tylko dla Secesjonisty, tak uważam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
Serdecznie dziękuję wszechrosyjskiemu związkowi chrześcijan propagatorów trzeźwości. Ja już zdecydowałem na zawsze zabronić w Rosyi sprzedaży wódki skarbowej.

Mikołaj

Mój wniosek jest taki, że zaprzestano opodatkowania produkcji gorzały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W "Dziejach Pragi warszawskiej" Władysława Wójtowicza czytamy, że "w roku 1770 Pragę otoczono okopami, żeby się zaraza nie przerzuciła na drugi brzeg". Za: Gomulicki "Bedekier Warszawski. Praga"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.