Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jasny Rycerz

Jako konkwistador podbijasz Meksyk i co dalej robisz ?

Rekomendowane odpowiedzi

Wynikiem działań wojennych i zbiegów okoliczności (jak u Corteza) zostajesz miejscowym królem.

Obawiając się o swoją zdobycz organizujesz obronę przed kolejnym europejskim najazdem, wykorzystując technologię broni palnej i kuszy.

Może gnębiony wątpliwościami wracasz do domu jako wierny sługa królewski oddając władzę swemu suwerenowi ??

Ja jednak zostaję w Meksyku i adaptuję się do ich kultury. rządzę spokojnie i jestem blisko z Mexicami (aby nie wzbudzić rewolty), asymiluję się. Jedyne moje działania to wprowadzenie:

1-łaciński alfabet

2-druk

3-powszechne szkolnictwo w dużych miastach dla dzieci od 10 do 15 r życia

4-Tworzę stypendium dla malarzy, poetów, rzeźbiarzy

5-Tworzę lenna klasztorne tylko dla Benedyktynów, Cystersów, Kartuzów(mało inwazyjne zakony)

6-prawa miejskiego a'la prawo chełmińskie

7-buduje stocznie i flotę wojenną i handlową

a TY jakie decyzje podejmujesz??

Edytowane przez Jasny Rycerz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Spin   

Alez karkołomna konstrukcja ;)

A ja im nie zawracam głowy Benedyktynami klasztornymi,nie narzucam,ucze się trochę języka i kultury, i podrywam fajną babeczkę :B):

Tym spsobem wszscy są szcześliwi i żyją długo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Staram się stworzyć dobre państwo aby ludność miała wszystko co potrzebuję. Wprowadzam demokrację, religię taką jaką chce społeczność, tworzę siły zbrojne aby było można się obronić przed wrogiem, silną obronę nabrzeża, silną flotę, rozwijam różne dziedziny nauki, wprowadzam edukacje w kraju. Też próbuję wpoić Europejskim imperialistom że Meksyk będzie samodzielnym krajem i nie będzie żadną kolonią. Próbuję też nawiązać silny sojusz z Anglią. Pomagałbym nim kiedy by o to poprosili bo to właśnie umocniło by stosunki dyplomatyczne no i wtedy inne kraje bałyby się trochę atakować aby nie popsuć sobie przyjaźni z Francją.

Edytowane przez ArekII

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

@Arek:

- to zastanów się w końcu czy optujesz za Sojuszem z Francją czy z Anglią

- wprowadzając demokrację , wywołujesz wśród Azteków do niej nie przyzwyczajonych, Wojnę domową, wynikiem czego tracisz tron wraz z głową.

Ja bym zawarł sojusz z Anglią dzięki temu miałbym po swojej stronie w przyszłości Niderlandczyków, wrogów i Hiszpanii i Portugalii, pytanie tylko co z tym sojuszem po nadejściu reformacji...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad ArekII i Jasny Rycerz:

A na te zaawansowane projekty to... pieniądze skąd? Na ile rozpoznane były wtedy zasoby i miejsca możliwego wydobycia srebra?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najdroższe byłoby podejrzewam tworzenie floty i przemysłu hutniczego na usługi rolnictwa i wojska... Część kasy miałbym z handlu z Kubą i Hispaniolą pośrednio z Kastylią i Niderlandami... część z zasobów zgromadzonych w skarbcach byłych królów.

Co do zasadniczej części twojego pytania secesjonisto, odpowiem Ci tak Mistekowie, Aztekowie, indianie z Guanajuato, na pewno wiedzieli czym jest srebro i gdzie go szukać .

Iberowie zaczęli przecież eksploatować nowe złoża juz w 30 lat po podboju , minął więc jedynie czas potrzebny na okrzepnięcie nowej władzy, ja stając się w oczach opinii publicznej Aztekiem nie potrzebował czasu na pacyfikacje nastrojów i wymuszanie posłuszeństwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kris1910   

Ee wale to i daje wszystko Polakom xD

A tak na serio trudno by było tyle rzeczy naraz narzucić..

Edytowane przez piterzx
Proszę o zwracanie uwagę na pisownię

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Najdroższe byłoby podejrzewam tworzenie floty i przemysłu hutniczego na usługi rolnictwa i wojska... Część kasy miałbym z handlu z Kubą i Hispaniolą pośrednio z Kastylią i Niderlandami... część z zasobów zgromadzonych w skarbcach byłych królów.

Co do zasadniczej części twojego pytania secesjonisto, odpowiem Ci tak Mistekowie, Aztekowie, indianie z Guanajuato, na pewno wiedzieli czym jest srebro i gdzie go szukać .

Iberowie zaczęli przecież eksploatować nowe złoża juz w 30 lat po podboju , minął więc jedynie czas potrzebny na okrzepnięcie nowej władzy, ja stając się w oczach opinii publicznej Aztekiem nie potrzebował czasu na pacyfikacje nastrojów i wymuszanie posłuszeństwa.

Coś nie bardzo sobie wyobrażam to przekształcenie w oczach opinii w Azteka - przy tak gwałtownych zmianach społecznych, kulturowych i ekonomicznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zmiany społeczne nie byłyby narzucane, może ty byś narzucał..., kulturowe nikt nikogo by tu nie naciskał wszytko na zasadzie współistnienia, Skupiłbym na zmianach gospodarczych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zmiany gospodarcze zawsze rzutują na przemiany w strukturze i więzach społecznych, także i kulturowych.

Wciąż nie widzę z jakiego powodu i jakimi ścieżkami miałoby dojść do uznania cię za Azteka.

Wprowadzenie powszechnego szkolnictwa dla dzieci - to cios w społeczeństwa oparte na pracy na roli, żadną miarą nie ułatwia to Twej asymilacji. Skoro chcesz to wprowadzić - to musisz to administracyjnie to narzucić.

Nie da się być dobrym i spolegliwym władcą, a zarazem myśleć o przeoraniu struktur społeczeństwa i zmiany jego dotychczasowego trybu życia.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale moment, Ty byś nie wprowadzał zmian ? Czy wystarczyłoby ci samo stanowisko króla Meksyku ? Czy nie interesowałoby Cię jak zapewnić swemu władztwu siłę - fundamenty konkurencyjności z mocarstwami Europy.

Nie pokusiłbyś się o przemodelowanie Meksyku dla dobra tego kraju w przyszłości ? Zostawiłbyś wszytko po staremu, oczekując że kolejne wyprawy z Antyli, nadchodzące falami będą wyrokami opatrzności ponosiły fiasko.

Dlaczego miano by mnie zaakceptować:

W wierzeniach mieszkańców Ameryki Środkowej świat zawsze znajdował się na granicy destrukcji pod koniec każdego 52-letniego cyklu kalendarzowego, zwanego wiązaniem lat; mieszkańcy ci wierzyli, że w tym czasie może nastąpić koniec świata.

Na dziesięć lat przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów zauważono osiem znaków, które pojawiły się w Tenochtitlanie:

1. Pojawienie się na niebie komety w ciągu dnia

2. Pojawienie się na nocnym niebie słupa ognia

3. Pożar w świątyni Huitzilopochtli

4. Uderzenie pioruna w świątynię w Tzonmolco

5. Wielka powódź w Tenochtitlanie

6. Wielogłowi przybysze widziani w stolicy

7. Lament kobiecy unoszący się nad miastem

8. Złapanie przez kapłanów dziwnego ptaka, w którego lustrzanych oczach Montezuma miał ujrzeć lądowanie brodatych ludzi

Znaki te odnotował franciszkański misjonarz Bernardino de Sahagún (1499-1590), a zapowiadały one, według Azteków, nadchodzącą klęskę.

Wmówiłbym poddanym, że miałem widzenie które kazało mi przebyć morze i zostać władcą tego kraju. Że kazano mi rozpocząć zmiany które moi poddani uznają za początek nowej 52latki.

Po części to także by uzasadniało wprowadzanie powolne i pokojowe mnichów , powolne stopniowe eliminowanie ofiar z ludzi, wszytko jako element nowych czasów.

Zawsze gdyby szlachta, kapłani mnie pytali, dlaczego ? Ja bym powiedział :

"to są nowe czasy nowe zwyczaje, zmiany trudne ale lepszy świat".

Potem bym wytłumaczył im że zostałem tu wysłany by ich uratować, wytłumaczyłbym im na przykładzie Prusów co to jest krucjata i czemu ma służyć i że jestem tu dla wprowadzenia zmian które pozwolą uchronić od zagrożenia majątki i życie Mexiców i sprzymierzeńców.

Edytowane przez Jasny Rycerz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie natury technicznej gdzie znalazłbyś tylu "nauczycieli", aby można było wprowadzić obowiązek powszechnego szkolnictwa? Jeśli dobrze rozumiem to byliby to Ci zakonnicy(Benedyktyni, Cystersi)? Jeśli tak to byłby to prawdopodobnie początek tarć o podłożu religijnym między naukami przybyszów a wierzeniami przodków. Wprowadzenie łacińskiego alfabetu wymagałoby rozwiązania podobnych problemów.

Wizja sama w sobie mimo, że utopijna(a może dzięki temu) jest niezwykle pociągająca...

PS. Jak się tu nie zgodzić ze Spinem? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Demokracja, szkolnictwo... Ależ wizje, prosto z science fiction.

Czy tu miały być jakieś realia zachowane czy tylko tak sobie fantazjujecie?

@Spin wszyscy są szczęśliwi poza tymi biedakami składanymi na ofiare bogom,

A dlaczego są oni biedakami? Nie zapominaj o ich religii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad Jasny Rycerz:

Zawsze gdyby szlachta, kapłani mnie pytali, dlaczego ? Ja bym powiedział :

"to są nowe czasy nowe zwyczaje, zmiany trudne ale lepszy świat".

Strasznie ugodowa i spolegliwa ta szlachta.

Zmieniają się struktury społeczne, religia, a oni zaspakajają się twierdzeniem o lepszym świecie.

Proponuję jednak na wszelki wypadek nie wprowadzać do tych szkół jako lektury Aldousa Huxleya "Nowy, wspaniały świat", jeszcze się połapią.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.