Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Operacja Restore Hope i Gothic Serpent - Somalia

Rekomendowane odpowiedzi

Co do decyzji polityków , zgadzam się - Waszyngton myślał , że będzie to kolejna rutynowa misja , ale uważam że powinni rozważyc co by było gdyby coś poszło nie tak - może gdyby w konwoju ppłk McKnighta były wozy opancerzone to nie zginęło by tyle ludzi , bo to właśnie konwój poniósł największe straty... :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
Co do decyzji polityków , zgadzam się - Waszyngton myślał , że będzie to kolejna rutynowa misja , ale uważam że powinni rozważyc co by było gdyby coś poszło nie tak - może gdyby w konwoju ppłk McKnighta były wozy opancerzone to nie zginęło by tyle ludzi , bo to właśnie konwój poniósł największe straty...

Błędem było wycofanie wszystkich oddziałów piechoty morskiej, a w tamtym okresie MEB (Brygada Eskpedycyjna Marines) lub MEU (Jednostka Ekspedycyjna Marines) ma organiczne wsparcie czołgów (M1A1HC) oraz opancerzonych transporterów amfibijnych (AAVP-7A1) i kołowych (LAV-25) oraz artyleryjskie (haubice holowane M198) i lotnicze (śmigłowce szturmowe AH-1W Whiskey Super Cobra i UH-1N Twin Huey), takie wsparcie dałoby Somalijczykom do myślenia nim cokolwiek by zaczęli a krążący nad miastem AC-130 mógłby trzymać ich daleko od sił biorących udział w operacji, od kilka serii z 40mm Boforsa może siać sporo zniszczenia, pomijam haubice kalibru 105mm na pokładzie samolotu + jedna armata napędowa kaliber 25mm, mogłoby się obyć bez takich strat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A może dlatego nie użyto AC z powodu możliwości zabicia większej ilości cywilów - skoro mówisz że Bofors sieje takie zniszczenie. W końcu wybuch kilku pocisków 40 mm to tak jakby Rangersi wystrzelili 5-6 granatów M203

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

A to już nie wina Jankesów że ciemna tłuszcza kręciła się w rejonie walk, każdy normalnie myślący człowiek ucieka jak najdalej, a tam banda gamoni pchała się pod lufy jednej i drugiej strony, zresztą jak w każdym tego typu kraju, Somalia, Irak, Afganistan, inne rejony bliskiego wschodu i afryki, wszędzie tam cywile pchają się pod lufy zamiast uciekać jak najdalej gdy robi się gorąco.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

A to już nie wina Jankesów że ciemna tłuszcza kręciła się w rejonie walk, każdy normalnie myślący człowiek ucieka jak najdalej, a tam banda gamoni pchała się pod lufy jednej i drugiej strony, zresztą jak w każdym tego typu kraju, Somalia, Irak, Afganistan, inne rejony bliskiego wschodu i afryki, wszędzie tam cywile pchają się pod lufy zamiast uciekać jak najdalej gdy robi się gorąco.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Np. ,, Helikopter w Ogniu - scena w której Chalk 4 dowodzony przez Sierżanta Eversmanna udaje się na miejsce katastrofy Wolcotta - bodajże C-2 ( nie wiem dokładnie kto to mówił) informuje Eversa :

Juliet 25, w waszą stronę kieruje się grupa uzbrojonych przeciwników są wśród nich kobiety i dzieci ...

Jeśli w filmie ukazano to prawidłowo i w rzeczywistości było tak naprawdę oznaczało by to , że albo: cywile byli zmuszania do wstępowania w szeregi milicjantów , albo chcieli się ich pozbyc [amerykanów] z miasta ( co praktycznie nie trzymało by się kupy , bo przecież Somalijczycy głodowali z powodu kradnięcia żywności przekazywanej przez ONZ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Nie doszukuj się logiki w tym co robią cywile w takich krajach jak Somalia, ponadto pamiętaj że tam istnieje duże przywiązanie do klanu lub plemienia, mogli to być współplemieńcy milicji a nie koniecznie mieszkańcy miasta z innych grup.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No trochę mnie oświeciłeś :)

Dla mnie cywil, w tym przypadku był cywilem , ale faktycznie masz stu procentową rację - przypomniała mi się scena w której to Ed Yurek cudem unika śmierci kiedy to poślizgnął się na progu , a w tym momencie DZIECKO strzela ,a pociski przelatują nad nim i trafiają przypuszczalnie ojca owego dziecka - czyli mówiąc prosto ,, Jaki ojciec taki syn'':/

Pewnie dzieci nie miały wyboru w sytuacji kiedy ich rodzina należała do jakiegoś klanu i toczyła walki - musiał do nich dołączyc. :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Mnie tam to nie smuci ani trochę (ot kolejny objaw mojej mizantropii), skoro te społeczeństwa są tak głupie i prymitywne same są sobie winne i nie ma ich co żałować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prymitywne owszem , ale czy głupie ??? Może niektóre , ale wg mnie nie wszystkie . Może niektórzy chcieli by odejśc z klanu (nie mylic z tym klanem z jedynki ) ,a gdyby to zrobili mogliby zostac zabici przez swoich byłych ''braci''- nie znam dokładnie historii Somalii i tego co dzieje się tam obecnie z dokładnością do plemienia , ale z mojego obecnego punktu widzenia właśnie tak to wygląa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Nie chodziło mi o konkretne osoby ale o prymitywne i głupie zasady, kulturę, tradycje itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak np. taka ? - Jeśli jeden klan zabije członka innego klanu to owy klan musi zapłacic klanowi zabitego 100 wielbłądów :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.