Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Zdobyczna broń strzelecka

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Podczas czytania ''Corregidor. Szturm na Skałę 1945'' natknąłem się na wzmiankę, iż na Topside Japończycy znaleźli dwa amerykańskie Browningi M1919A4 kal. .50,a następnie obrócili je przeciwko lądującym spadochroniarzom.

I tu mnie zastanawia, jak częste na froncie zachodnim oraz na Pacyfiku były przypadki wykorzystania broni wroga? Oczywiście, proszę pominąć tutaj zarówno front wschodni, gdzie użytkowanie broni wroga było na porządku dziennym, jak i oddziały partyzanckie, z wiadomych względów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Podczas czytania ''Corregidor. Szturm na Skałę 1945'' natknąłem się na wzmiankę, iż na Topside Japończycy znaleźli dwa amerykańskie Browningi M1919A4 kal. .50,a następnie obrócili je przeciwko lądującym spadochroniarzom.

I tu mnie zastanawia, jak częste na froncie zachodnim oraz na Pacyfiku były przypadki wykorzystania broni wroga? Oczywiście, proszę pominąć tutaj zarówno front wschodni, gdzie użytkowanie broni wroga było na porządku dziennym, jak i oddziały partyzanckie, z wiadomych względów.

A gdzie była amunicja to owych Browningów i w jakiej ilości?

Bo to chyba daje możliwość szerszego zastosowania przechwyconej broni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Browningi zostały zrzucone w zasobnikach, które - co nie było niczym dziwnym na Corregidorze - lądowały daleko od SZ. Niczym trudnym było dla Japończyków ich odnalezienie.

Sądzę, że w zasobniku znajdowało się około 1 tys. - 2tys. sztuk pocisków od jednego Browninga. Ale sądzę, że lepiej by ten problem rozwiązał mch.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
Browningi M1919A4 kal. .50,

Raczej kalibru .30, sławna pięćdziesiątka to M2.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ojoj, przepraszam bardzo, mea culpa.

Tak, chodziło o Browningi M2, zapomniałem, że to jest oznaczenie ''pięćdziesiątki''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Podczas czytania ''Corregidor. Szturm na Skałę 1945'' natknąłem się na wzmiankę, iż na Topside Japończycy znaleźli dwa amerykańskie Browningi M1919A4 kal. .50,a następnie obrócili je przeciwko lądującym spadochroniarzom.

I tu mnie zastanawia, jak częste na froncie zachodnim oraz na Pacyfiku były przypadki wykorzystania broni wroga?

Zastanowić się trzeba, w jakich okolicznościach wykorzystywano broń przeciwnika?

W opisanym przez Ciebie przypadku, Japończykom te karabiny spadły wprost z nieba :D

Więc dlaczego jej nie użyć?

Wojska alianckie na ogół nie miały problemów z zaopatrzeniem. Więc po co zamieniać Enfielda czy Garanda na Mausera?

Ale jeśli na wyposażeniu miał Stena, to dlaczego nie zamienić go na np. MP-40? Nawet amunicja pasuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
Ojoj, przepraszam bardzo, mea culpa.

Tak, chodziło o Browningi M2, zapomniałem, że to jest oznaczenie ''pięćdziesiątki''.

Nie przepraszaj, czasem się zdarza.

PS. Czy wtedy M2 był używany z ciężką lufą, to jest teraz takie wersje oznaczone są jako M2HB (Heavy Barrel), istnieją jeszcze lżejsze lufy z charakterystycznym "urządzeniem wylotowym", jak to wyglądało w czasie IIWŚ? Bo widywałem tylko takie fotografie z bronią przypominającą M2HB.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
I tu mnie zastanawia, jak częste na froncie zachodnim oraz na Pacyfiku były przypadki wykorzystania broni wroga?

Na Pointe du Hoc rangersi Ruddera zabierali broń zabitym Niemcom z powodu wyczerpywania się zapasów własnej amunicji. Prowadziło do to kilku incydentów "friendly fire". Również ci sami rangersi przejęli po obrońcach 2 Mg-34 i 1 Mg-42, których użyli przeciwko poprzednim właścicielom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Fotek w temacie użycia broni przeciwnika na froncie zachodnim jest masa. Tylko należy rozróżnić oglądając fotki dwa przypadki. Pierwszy to oczywiście użycie tejże broni w walce, a drugie to po prostu oglądanie zdobytej broni.

Oczywiście, po obejrzeniu rzecz jasna, broń mogła powędrować w użycie, nie twierdzę, że nie.

Wykorzystanie zdobycznej broni, to w zasadzie wszystkie fronty DWS. Szeroko używana taka broń była na froncie afrykańskim, m.in. w polskiej brygadzie karpackiej. Również front śródziemnomorski. Jest nawet słynna już w środowisku rekonstrukcyjnym fotka niemieckiego GJ-ota z Włoch, z pepeszą (!) na plecach.

Kilka fotek dot. frontu zachodniego. Tutaj Brytyjczycy i sojusznicy.

Kanadyjczycy i Mauser:

beveland1.jpg

Kanadyjczyk - Mauser, MG08 i w tle m.in rusznica p.panc Boys, lkm Levis:

belgiummg.jpg

MP-40 w rękach pilota RAF:

caenliberation.jpg

Z MG34:

tommyandmg34.jpg

Z MP 40:

englishsoldierswithmp40.jpg

britishsoldierwithmp40.jpg

Wojak na pasie ma również ładownice do MP 40.

I jeszcze jedno z MG42:

britswithamg42sourceeba.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cbr   

Zawsze byłem innego zdania, ale jeśli panuje przekonanie że jest "masa" takich zdjęć jestem pod wrażaniem i chętnie przy atakuję od Ciebie kolejne nowe takie fotki :) Chciałbym tylko przypomnieć, że w WH i WSS obowiązywały regulaminy które ściśle zobowiązywały do pilnowania swoich rzeczy,(czytaj wyposażenie,ekwipunek) a nacisk był kładziony na broń. Często za zgubienie np. przez oficera lornetki groziła od razu jednostka karna, zgubienie broni - jednostka egzekucyjna, za wyrokiem sądu.(Nie wiem jak było u Aliantów, bo nie "siedzę" w nich, ale przypuszczam że regulaminy były podobne. Nie wiem jak je przestrzegano) A więc zgodnie z propozycję negowania Fr.Wsch., garść z mojej kolekcji:

0fe6e40ca1261f8fmed.jpg

3c04459b2447b3d8med.jpg

5fd07df06c73498a.jpg

16.jpg

49deb6d4b64fa690med.jpg

75d89ffdb2ed8423med.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy Pantera z amerykańską gwiazdą (zdjęcie nad niemieckim żołnierzem Brenem) nie jest czasem ze 150 Brygady w czasie ofensywy w Ardenach, kiedy to z braku amerykańskiego sprzętu próbowano użyć takich 'podmalowanych' czołgów, udających Shermany?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.