Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Jak opowiadać o Powstaniu Warszawskim?

Rekomendowane odpowiedzi

Była w Warszawie impreza związana z Kłuszynem

Byłem, chociaż ledwo znalazłem miejsce.

I miałem wrażenie że jest tam garstka ludzi.

MWP ma jednak większą siłę przebicia i mogłoby skuteczniej reklamować.

Zresztą zbliżają się jeszcze rocznice Połonki i Cudnowa.

Nic nie wiem by z tej okazji były zaplanowane jakieś obchody.

Była wielka impreza na polach Grunwaldu.

Jak co roku, o Grunwaldzie wszyscy wiedzą więc to żadne osiągnięcie.

Wybaczcie że narzekam, ale promowanie zwycięstw poprawia morale a promowanie klęsk obniża, przydałyby się też jakieś huczne obchody 'cudu' z 1920 roku, w końcu rocznica też okrągła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ale przepraszam bardzo, to co proponujesz? Zabrać Warszawie kasę, którą przeznacza na obchody Powstania oraz zabronić MPW organizowania różnych uroczystości i imprez towarzyszących? I co dalej? Może zamiast krytykować to, że mówi się o Powstaniu, zacząć krytykować to, że nic nie robi się przy innych rocznicach? Co da nie obchodzenie kolejnych rocznic 1 sierpnia? Automatycznie inne rocznice będą lepiej znane? Pracownicy MPW zostaną zaciągnięci do organizowania obchodów Połonki i Cudnowa? Nie wiem jak Ty, ale ja wychodzę z założenia, że jeśli chce się coś zrobić, to trzeba brać się do roboty, a nie patrzeć krzywym okiem na tego, komu wyszło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może zamiast krytykować to, że mówi się o Powstaniu, zacząć krytykować to, że nic nie robi się przy innych rocznicach?

Właśnie to krytykuję.

Mam tylko wrażenie że fundusze państwowe faktycznie lepiej przeznaczyć na popularyzację Cudnowa i Połonki a nie jak co roku na PW

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Właśnie to krytykuję.

Ale dyskusję zacząłeś od tego: Moim zdaniem nie warto opowiadać o PW.

To jak dla mnie jest coś więcej, niż tylko krytyka wobec bierności przy innych rocznicach.

Mam tylko wrażenie że fundusze państwowe faktycznie lepiej przeznaczyć na popularyzację Cudnowa i Połonki a nie jak co roku na PW

Czyli de facto zabrać Warszawie i MPW kasę, która należy im się. Bo obchody są organizowane przez stołeczny ratusz plus poszczególne dzielnice oraz MPW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czyli de facto zabrać Warszawie i MPW kasę, która należy im się. Bo obchody są organizowane przez stołeczny ratusz plus poszczególne dzielnice

To w zupełności wystarczy, MWP nie należy do samej W-wy więc fundusze idące do muzeum można by wykorzystać lepiej, zwłaszcza w tym roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A przepraszam bardzo, dlaczego MPW zabierać kasę? Ich wina, że nikt nie potrafi zorganizować innych rocznic? Przez lata Warszawa nie mogła się doczekać na to muzeum, a jak już powstało i kilka lat funkcjonuje zgodnie z założeniami, pomagając popularyzować tematykę powstańczą, to nagle się okazuje, że idzie im za dobrze, więc trzeba pomóc innym. Ciekawe podejście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A przepraszam bardzo, dlaczego MPW zabierać kasę?

Ja przepraszam, pomyliłem czytając MPW z MWP, zmęczenie.

Chodziło mi o to że MWP miałoby popularyzować ww rocznice.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

po kolei:

secesjonista: chyba jeden z niewielu wypadków kiedy zgadzam się z Belkotem... Może jestem dziwny ale wcale nie uważam by w audycji dla dzieci mówić, że dla niego w "tragicznym zrywie, przegranym z winy Stalina, dzieci 11 letni - takie jak dzwoniący przed chwilą do nas [tu imię] walczyliby dzielnie szukając na niebie niemieckich samolotów", są sensowne. Tak samo jak bezsensowne jest wyjaśnianie [na jedno kopyto zresztą] zawiłości politycznych - o których tutaj już chyba setki postów były napisane. Nie ma sensu. Program dla dzieci to nie audycja polityczna! Ale może jestem dziwny...

To jakim trybem, w jaki sposób "myślą" dzieci można świetnie uchwycić w programach Doroty Zawadzkiej, jej rozmaite audycje są zamieszczane na necie. Ich myślenie nie przebiega jak nasza.

Panel z młodymi ludźmi ma jedną zaletę - są oni tak bezpośredni jak to tylko możliwe. Wyjdzie facet z dredami - powie : "Piotrek jestem" i będzie najtrudniejszym rozmówcą jakiego spotka profesor który napisał setkę tytułów. Podawałem przykład Woodstocku, bo tam młodzi ludzi pokazują to co naprawdę sobą reprezentują, czyli zdolność do myślenia i umiejętność zadawania pytań.

R.R. - ja uważam, że trzeba, od początku, od zadawania pytań czemu, poprzez przebieg do samego tragicznego końca. Po to by uświadomić do czego prowadzą błędne decyzje. Przy okazji można zobaczyć ciekawe rzeczy. To a także owe multimedia, to są trzy osobne aspekty związane z rocznicą P.W.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

po kolei:

secesjonista: chyba jeden z niewielu wypadków kiedy zgadzam się z Belkotem... Może jestem dziwny ale wcale nie uważam by w audycji dla dzieci mówić, że dla niego w "tragicznym zrywie, przegranym z winy Stalina, dzieci 11 letni - takie jak dzwoniący przed chwilą do nas [tu imię] walczyliby dzielnie szukając na niebie niemieckich samolotów", są sensowne. Tak samo jak bezsensowne jest wyjaśnianie [na jedno kopyto zresztą] zawiłości politycznych - o których tutaj już chyba setki postów były napisane. Nie ma sensu. Program dla dzieci to nie audycja polityczna! Ale może jestem dziwny...

To jakim trybem, w jaki sposób "myślą" dzieci można świetnie uchwycić w programach Doroty Zawadzkiej, jej rozmaite audycje są zamieszczane na necie. Ich myślenie nie przebiega jak nasza.

Panel z młodymi ludźmi ma jedną zaletę - są oni tak bezpośredni jak to tylko możliwe. Wyjdzie facet z dredami - powie : "Piotrek jestem" i będzie najtrudniejszym rozmówcą jakiego spotka profesor który napisał setkę tytułów. Podawałem przykład Woodstocku, bo tam młodzi ludzi pokazują to co naprawdę sobą reprezentują, czyli zdolność do myślenia i umiejętność zadawania pytań.

R.R. - ja uważam, że trzeba, od początku, od zadawania pytań czemu, poprzez przebieg do samego tragicznego końca. Po to by uświadomić do czego prowadzą błędne decyzje. Przy okazji można zobaczyć ciekawe rzeczy. To a także owe multimedia, to są trzy osobne aspekty związane z rocznicą P.W.

pozdr

I jak zawsze uciekasz od odpowiedzi...

1. Czy w szerokiej dyskusji ludzi z dredami... Owsiak zaprosił kogoś ze środowisk całkiem mu dalekich... bo niby jest tam pluralizm wypowiedzi i kontrowersyjne dyskusje?

2. Nie ma sensu - dla ciebie

3. Dlaczego odmawiasz innym przedstawienia swego oglądu tych wydarzeń?

4. Dlaczego nie akceptujesz, iż różne opinie na ten temat są?

Bo akurat się z nimi nie zgadzasz?

Stąd nie powinny być przedstawiane?

Wybacz, ale zaczynam rozumieć twoją namiętną obronę Jaruzelskiego, ot macie ten sam patent na to jak powinna wyglądać słuszna historiografia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

nie mam patentu na nieomylność. Nikt nie ma. Ani ja, ani ty... ani i ksiądz proboszcz. Pisałem [i piłem] do faktu, że nie mam pojęcia, kto i po co w audycji dla dzieci, robił szopkę polityczną, zaś zaproszony do radia pan z IPN-u plótł takie androny i w takiej formie, że niemiło. Uznaję, może źle, że audycja dla dzieci do owych 10-11l, powinna być poza czymś takim. Powinna obyć się bez polityki, bez próby pokazania: też byście tam walczyli, ale bylibyście bezpieczne bo patrzylibyście w niebo tam gdzie nic się nie dzieje... Dla mnie jest to sztandarowy przykład jak nie robić programu, jak nie zachęcać dzieci by poznawały to co się działo iks lat wstecz, by sprowadzić ważną rocznicę, bardzo tragicznego wydarzenia do wymiaru szopki ideolo...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

nie mam patentu na nieomylność. Nikt nie ma. Ani ja, ani ty... ani i ksiądz proboszcz. Pisałem [i piłem] do faktu, że nie mam pojęcia, kto i po co w audycji dla dzieci, robił szopkę polityczną, zaś zaproszony do radia pan z IPN-u plótł takie androny i w takiej formie, że niemiło. Uznaję, może źle, że audycja dla dzieci do owych 10-11l, powinna być poza czymś takim. Powinna obyć się bez polityki, bez próby pokazania: też byście tam walczyli, ale bylibyście bezpieczne bo patrzylibyście w niebo tam gdzie nic się nie dzieje... Dla mnie jest to sztandarowy przykład jak nie robić programu, jak nie zachęcać dzieci by poznawały to co się działo iks lat wstecz, by sprowadzić ważną rocznicę, bardzo tragicznego wydarzenia do wymiaru szopki ideolo...

pozdr

Jak to kolega często pisze... krótkie pytanie:

W powstaniu mieli udział 10-11 latkowie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

i jak rozumiem owe dzieciaczki miały być wysyłane by obserwować co się dzieje, bo jak zaczną strzelać to dobry dowódca sprawi, że znikną i złe pociski ich nie zabiją. Tak troszkę na prześmiewczo. Tak dzieci były ofiarami P.W., były zabijane, były mordowane, ginęły w wyniku ostrzału, ale czy jest to powód by wychwalać taki udzial [?], by opowiadać jakie to były dzielne i jak walczyły? By pleść androny, sprawiające, że dla wielu P.W. stało się taką większą bojką? Tylko "wiele osób zginęło" a "miasto zostało zniszczone"... Może jestem nieco za stary i staromodny, ale naprawdę dla mnie to przypomina nieco inne czasy...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A ja tak się zastanawiam, dlaczego inscenizacje/rekonstrukcje budzą tyle kontrowersji?

Po pierwsze, nikt nie pokusi się o wyposażenie GRH tak, jak na realia powstańcze. Sam sobie tego nie potrafię wyobrazić. Gdyby członkowie np. ''Radosława'' mieli być wyposażeni głównie w pistolety, granaty i butelki z benzyną, to nie miałoby to przebicia medialnego(a zresztą, sądzę, że każdy rekonstruktor woli ganiać na inscenizacji z pistoletem maszynowym czy karabinem, niż granatem). Kto miałby ochotę oglądać masakrę tylko jednej ze stron? To jest właśnie olbrzymia wada GRH odtwarzających jednostki partyzanckie.

Po drugie, sądzę, że użycie butelek z benzyną i granatów mogłoby być potencjalnie niebezpieczne dla rekonstruktorów. Jeden z podobnych pomysłów(odpalenie Panzerfausta w T-34 pod Kosakowem) zakończył się bardzo nieprzewidywalnie: czołg zaczął się palić serio.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Gdyby członkowie np. ''Radosława'' mieli być wyposażeni głównie w pistolety, granaty i butelki z benzyną, to nie miałoby to przebicia medialnego(a zresztą, sądzę, że każdy rekonstruktor woli ganiać na inscenizacji z pistoletem maszynowym czy karabinem, niż granatem).

Ze wszystkich GRH powstańczych akurat "Radosław" od strony historycznej ma najmniejsze problemy z uzbrojeniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Rzuciłem tylko przykład. Jeśli nietrafiony, to bardzo przepraszam. Nie znam wszystkich GRH.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.