Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Udział innych nacji w tłumieniu PW

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Nie zniszczcie mnie od razu :mellow:

otóż z tego co kojarzę im dłużej trwała Druga Wojna Światowa tym więcej narodowości walczyło pod skrzydłami III Rzeszy a jednocześnie słyszałem, ze masowy udział ludzi rosyjskojęzycznych w tłumieniu powstania w początkowej fazie tegoż to mit. Więc żołnierze jakich nacji uczestniczyli w tłumieniu PW?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie zniszczcie mnie od razu :D

otóż z tego co kojarzę im dłużej trwała Druga Wojna Światowa tym więcej narodowości walczyło pod skrzydłami III Rzeszy a jednocześnie słyszałem, ze masowy udział ludzi rosyjsko języcznych w tłumieniu powstania w początkowej fazie tegoż to mit. Więc żołnierze jakich nacji uczestniczyli w tłumieniu PW?

Bylo tego draństwa sporo , jak zwykle Ukraińcy i Rosjanie

# Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa (RONA) pod dowództwem Bronisława Kamińskiego( podobno Polak z pochodzenia )– banda tych wykolejeńców dokonała Rzezi Ochoty.

#69. Kosaken Abteilung

#Sonderbataillon Dirlewanger , sporo Hiwsow z Wschodu Rzez Woli

#Wschodniomuzułmański Pułk SS - ochotnicy z Kaukazu - Azerowie

#Aserbeidschanisches Feld Bataillon I./111 - turkmeński

#inne jednostki kozackie : 4 Batalion 57 Regiment , 206 i 209 Kozacki Batalion Schutzmannschaften , 572 Batalion Piechoty , Dywizjony 579 i 580

#II Batalion "Bergmann" ochotnicy z Kaukazu

#Ukraiński Legion Samoobrony

Pewnie chodziło Ci o to ze w walkach z Powstańcami nie brała udziału ROA , to nic nie znaczy czesc ww " jednostek" w późniejszym czasie zasiliła jej szeregi :mellow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kompletnie nie moja bajka, więc daję jedynie do poczytania:

Sawicki T., Rozkaz zdławić powstanie: Siły zbrojne III Rzeszy w walce z Powstaniem Warszawskim 1944, Warszawa 2001 [niedługo ma wyjść wznowienie nakładem Bellony].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Bylo tego draństwa sporo , jak zwykle Ukraińcy i Rosjanie

No właśnie, o to mi chodzi, wreszcie tez znalazłem rzeczony tekst :

W czasie powstania w Warszawie faktycznie znajdowały się tylko nieliczne pododdziały ukraińskie, a przypisywane im największe zbrodnie popełnione w jego trakcie były dziełem innych jednostek (...)1

Więc w sumie jak to było?

____________________________________________________

1 Motyka G., Prawda i mity o udziale Ukraińców w zwalczaniu Powstania Warszawskiego[w]Powstanie Warszawskie fakty i mity, Warszawa 2006, pag 125

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do narodowości ukraińskiej to ostatnio czytałem książkę. W której było opisane jak ukraińska partyzantka pomaga polskiej. Janusz Gmitruk "Skazani na zagładę" tam jest wszystko wyjaśnione.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do narodowości ukraińskiej to ostatnio czytałem książkę. W której było opisane jak ukraińska partyzantka pomaga polskiej. Janusz Gmitruk "Skazani na zagładę" tam jest wszystko wyjaśnione.

Co to ma do tematu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jak dla mnie - owszem tak, tyle, ze ja się nie znam a moja wiedza w tej materii jest nikła, stąd prośba o weryfikacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To mógłbyś podać co konkretnie p. Motyka podaje na poparcie swoich słów? Jak dla mnie wykluczanie udziału jakichś jednostek w zbrodniach, biorąc pod uwagę skalę mordów do jakich dochodziło w Powstaniu, jest zadaniem lekko karkołomnym, ale nigdy specjalnie nie zajmowałem się tym, stąd też moje pytania. Jestem zwyczajnie ciekaw, jak autor argumentuje tę tezę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Cytat z linku który podałeś

Właściwie dyskusja w temacie jałową jest, ponieważ zaangażowanie ludzi ze Wschodu podczas PW nie budzi najmniejszych wątpliwości.

Natomiast wątpliwość może budzić hipoteza, że w trakcie Powstania użyto zwartą i jednolicie dowodzoną formację Ukraińską.

odnośnie SS" Galizien" - autor tekstu pisze tak - W drugim kwartale 1944 r. jednostkę tę rozformowano <<w bazie dywizji i włączono do innych jednostek>>1, powołując się w przypisie na publikacje Torzeckiego - Polacy i Ukraińcy. Sprawa ukraińska w czasie II wojny światowej na terenie II Rzeczpospolitej, Warszawa 1993. Potem motyka wymienia jakieś grupki i ludzi z rzeczonej dywizji (czy też rzekomych członków dywizji) skupiając się przede wszystkim na zdarzeniu z dnia 4 sierpnia 1944, kiedy to zabity miał zostać jakiś podoficer tejże dywizji, którego dokumenty przeglądać miałby por. Modro. Podaje kilka możliwości interpretacyjnych (włącznie z odrzuceniem informacji), przy czym odrzuca sugestię Wasyla Weryhy (pono żołnierza dywizji), ze miałby to być podoficer przydzielony do grupy Reinefartha który zginał, w trakcie poszukiwania swojej rodziny.

Potem niejako na koniec odnosi się do tezy Puchalskiego który mówi o wzmocnieniu Dywizji SS Hermann Goring jakimiś kompaniami z SS Galizien. Niestety, Puchalski nie podaje, skąd zaczerpnął tę informację2

Podobna informacje znalazłem Podobne nieporozumienia narosły wokół roli Ukraińców. SS "Galizien" nigdy nie trafiła do Warszawy i nie można jej oskarżać o popełnione tam bestialstwa. Ale pewna liczba Ukraińców rzeczywiście w warszawie była. (...) Ukraiński Legion Samoobrony pojawił się późno i krótko.3

Motyka jeszcze krótko pisze o ULSie właśnie, mówi o dwóch kompaniach pod pułkownikiem Diaczenka, skierowanych przeciwko powstańcom, którzy brali udział w ataku na Powiśle między 4 a 13 września '44. Potem mieliby prowadzić oni operacje w Puszczy Kampinowskiej.4

Pisze też powołując się na Janusza Marszalca, ze jedyna udokumentowana zbrodnią członków legionu (podczas PW) jest zamordowanie i zgwałcenie trzech kobiet na ulicy Bednarskiej 23.

Autor pisze tam jeszcze o paru innych - policji i ludności cywilnej ukraińskiej, ale już nie będę przytaczał.

Dyskusja w linku który podałeś też jest mało jednoznaczna, zatem jak to bylo?

___________________________________________________

1 Motyka G., Prawda i mity o udziale Ukraińców w zwalczaniu Powstania Warszawskiego[w]Powstanie Warszawskie fakty i mity, Warszawa 2006, pag 119

2 ibidem, pag 120

3 Davies N., Powstanie '44, Kraków 2004, pag 388, tyle, ze tutaj, autor w swojej cegle niemal zupełnie pominął aparat krytyczny.

4 Motyka op. cit. pag 120-121

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
zatem jak to bylo?

Furiuszu, w przypadku Powstania uzyskanie pełnej odpowiedzi na takie pytanie jest bardzo często w zasadzie niemożliwe. Tak więc nie spodziewaj się, że ktoś Ci szybko takowej udzieli. Ja mogę jedynie podrzucać kolejne pozycje do czytania: http://www.historia.gildia.pl/wiek-xx/wojs...niu-warszawskim

Pisze też powołując się na Janusza Marszalca

Osobiście mam od wczoraj jakiś dziwny dystans względem tego, co o Powstaniu pisze p. Marszalec.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ależ drogi Albinosie, ja sobie zdaje z tego sprawę ;) i możesz mi wierzyć (lub nie) ale doceniam starania, a tak napastliwie domagam się pomocy, bo zwyczajnie to nie moja bajka i mogę coś przeoczyc, nie wiedzieć etc.

możesz rozwinąć temat p. Marszalca?

Edycja

powód, błąd ortograficzny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od obiekcji Albinosa względem Marszalca obecnie wiadomym jest, iż SS "Galizien" nie miało udziału w PW.

Na karb tej formacji; a nie chcę jej wybielać; spadło zarówno odium RONA Kamińskiego, czy działania osobników z brygad O. Dirlewangera.

W PW udział Ukraińców ograniczył się do:

dwóch kompanii policji (90-150 ludzi) z alei Szucha i z ulicy Wawelskiej w WSNP. Oczywiście Ukraińcy byli obecni w straży Pawiaka.

Przy Reinefarth'dzie byli ludzie z Dywizji SS "Galizien" jedynie jako tłumacze.

W PW miały swój udział dwie kompanie ukraińskiego Wołyńskiego Legionu Samoobrony (Schutzmannschaftsbataillon SD) jakieś 600 osób, zwolenników OUN-M. To oni walczyli na Powiślu z desantem 1. Armii LWP.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.