Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rew

Wpływ Bizancjum, Franków i Niemców na wczesnośredniowieczne chrześcijaństwo

Recommended Posts

Rew   

W szkole na zaliczenie dostałem pracę na następujący temat:

http://img705.imageshack.us/img705/3986/60916138.jpg

Szukałem długo dość informacji, ale wszystko co na internecie znajduję jest takie zbyt ogólne. Mówi o chrześcijaństwie w tym przedziale czasowym, ale niezbyt pasuje do tematu. Moje pytanie to co ogólnie w tym zawrzeć i od którego momentu zacząć? Może od podziału w 395 roku? W każdym razie proszę o jakieś rady co do tej pracy, bo mam mętlik w głowie..

Narya   

Temat proszę potraktować jako zaczątek do dyskusji o:

Roli Bizancjum, Franków Zachodnich i Wschodnich na kształt średniowiecznego chrześcijaństwa.

W moim przekonaniu Bizancjum od V wieku prowadziło misje na Bałkanach i Kaukazie a także w walce z licznymi herezjami na terenie imperium.

W przypadku Franków - od czasów Chlodwiga i Karola Wielkiego później (kwestia roli Kościoła, władcy itp.), chrystianizacja Sasów, Antów i Węgrów.

Później Niemcy - w przypadku chrystianizacji Słowian i Węgrów: Cyryl i Metody na Morawach, biskupi wschodnioniemieccy (Magdeburg).

Rew   

Dzięki za odpowiedź. Znaczy napisałem już trochę ponad stronę, a planuję to zrobić na 3. Napisałem nieco o soborach i myślę, żeby iść właśnie tropem soborów i tych akcji chrystianizacyjnych. Powiedz mi tylko od którego władcy zaczęły się te walki i misje jeśli chodzi o Bizancjum?

A do którego roku to ma być?

Można byłoby jeszcze napisać o tym, że władca nadawał majątki ziemskie kościołowi. Następnie opisać tego konsekwencje:

-wzrost zamożności

-zrost samodzielności

-wielki prestiż wśród ludności

- i napisać, że to może być początek sporu pomiędzy papieżem, a cesarzem.

Ja bym jeszcze napisał o obronie Karolingów przed Normanami.

gregski   
W moim przekonaniu Bizancjum od V wieku prowadziło misje na Bałkanach i Kaukazie a także w walce z licznymi herezjami na terenie imperium.

No właśnie, jeżeli Bizancjum schrystianizowało Ruś to dlaczego w języku rosyjskim nazwy miesięcy pochodzą z łaciny?

Furiusz   

Bo i w grece są takie tzn z łaciny np Οκτώβριος - oktovrios; Σεπτέμβριος - septémvrios; Αύγουστος - avgoustos.

gregski   

Ok. Ale dlaczego "krzyż" po rosyjsku nie ma nic wspólnego z greckim "stavros" a jest raczej bliższy łacińskiemu "crucifixus"?

Furiusz   

Bo samo słowo nie jest przejęte. Krzyż w językach słowiańskich wywodzi się z protosłowiańskiego *krьstъ. Stąd też wszędzie brzmi podobnie - po chorwacku kriż a po serbsku krst. Podobnie jest w językach bałtyjskich. Zresztą tu już pewności nie mam ale wydaje mi się, ze wszystkie te słowa wywodzą się od praindoeuropejskiego *(s)ker-. Stąd podobieństwo łacińskiej, słowiańskiej czy germańskiej formy tego słowa. Nazwa grecka musi mieć inny źródłosłów.

Innymi słowy krzyż jest prostą, i niewątpliwie na Rusi ówczesnej znaną, formą geometryczną posiadającą swoją nazwę - nie było więc sensu pożyczać nowej nazwy.

gregski   

Acha!

A czy takie rosyjskie słowa związane z religią jak "wiara", "ołtarz" czy "poganin" też nie mają nic wspólnego z łaciną?

(No bo ich greckie odpowiedniki są zupełnie inne)

Edited by gregski

Poganin jak najbardziej z greki;

"Язы́чество (от церк.-слав. ıảзы́цы «народы» [1] , производное от церк.-слав. ꙗзыкъ «народ», что является калькой с греч. ἔθνος'.

Furiusz   

Ołtarz w formie Алтарь jest jak najbardziej pochodzenia łacińskiego, mamy jeszcze жертвенник ale to raczej ołtarz ale pogański. Niewątpliwie wyraz pochodzi z łaciny - pochodne mamy w czeskim czy serbo-chorwackim i bułgarskim gdzie mamy odpowiednio Oltář-Олтар-Oltar-Олтар w takiej kolejności i tu mamy też i nasz własny ołtarz.

вера czyli wiara jest pochodzenia protosłowiańskiego a dalej protoindoeuropejskiego i słowo to brzmi w sposób zbliżony u wszystkich Słowian choć już niekoniecznie u Bałtów którzy mieli swoje słowo.

Drugie słowo jest wiec pierwotnie słowiańskie i nie ma co się dziwić - wiara istniała i wcześniej u Słowian jedynie zakres pojęciowy uległ poszerzeniu. Ołtarz z kolei jest niewątpliwie pochodzenia łacińskiego ale wydaje mi się, że jego początków należałoby szukać w działalności Cyryla i Metodego.

Kwestia terminologii chrześcijańskiej u Słowian zajmowała badaczy mocno bodaj w latach 50tych i 60tych gdy starano się dociec skąd przyszło chrześcijaństwo do Polski. Niestety tytułów tekstów już nie pomnę.

jancet   

Później Niemcy - w przypadku chrystianizacji Słowian i Węgrów: Cyryl i Metody na Morawach, biskupi wschodnioniemieccy (Magdeburg).

Nie wiem, czy Narya tu jeszcze zagląda, ale tak dla porządku: Cyryl i Metody do Państwa Wielkomorawskiego (którego nie należy utożsamiać z dzisiejszymi Morawami), zostali przysłani z Bizancjum, nie zaś z Niemiec.