Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rew

Wpływ Bizancjum, Franków i Niemców na wczesnośredniowieczne chrześcijaństwo

Rekomendowane odpowiedzi

Rew   

W szkole na zaliczenie dostałem pracę na następujący temat:

http://img705.imageshack.us/img705/3986/60916138.jpg

Szukałem długo dość informacji, ale wszystko co na internecie znajduję jest takie zbyt ogólne. Mówi o chrześcijaństwie w tym przedziale czasowym, ale niezbyt pasuje do tematu. Moje pytanie to co ogólnie w tym zawrzeć i od którego momentu zacząć? Może od podziału w 395 roku? W każdym razie proszę o jakieś rady co do tej pracy, bo mam mętlik w głowie..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Temat proszę potraktować jako zaczątek do dyskusji o:

Roli Bizancjum, Franków Zachodnich i Wschodnich na kształt średniowiecznego chrześcijaństwa.

W moim przekonaniu Bizancjum od V wieku prowadziło misje na Bałkanach i Kaukazie a także w walce z licznymi herezjami na terenie imperium.

W przypadku Franków - od czasów Chlodwiga i Karola Wielkiego później (kwestia roli Kościoła, władcy itp.), chrystianizacja Sasów, Antów i Węgrów.

Później Niemcy - w przypadku chrystianizacji Słowian i Węgrów: Cyryl i Metody na Morawach, biskupi wschodnioniemieccy (Magdeburg).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rew   

Dzięki za odpowiedź. Znaczy napisałem już trochę ponad stronę, a planuję to zrobić na 3. Napisałem nieco o soborach i myślę, żeby iść właśnie tropem soborów i tych akcji chrystianizacyjnych. Powiedz mi tylko od którego władcy zaczęły się te walki i misje jeśli chodzi o Bizancjum?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A do którego roku to ma być?

Można byłoby jeszcze napisać o tym, że władca nadawał majątki ziemskie kościołowi. Następnie opisać tego konsekwencje:

-wzrost zamożności

-zrost samodzielności

-wielki prestiż wśród ludności

- i napisać, że to może być początek sporu pomiędzy papieżem, a cesarzem.

Ja bym jeszcze napisał o obronie Karolingów przed Normanami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
W moim przekonaniu Bizancjum od V wieku prowadziło misje na Bałkanach i Kaukazie a także w walce z licznymi herezjami na terenie imperium.

No właśnie, jeżeli Bizancjum schrystianizowało Ruś to dlaczego w języku rosyjskim nazwy miesięcy pochodzą z łaciny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Bo i w grece są takie tzn z łaciny np Οκτώβριος - oktovrios; Σεπτέμβριος - septémvrios; Αύγουστος - avgoustos.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ok. Ale dlaczego "krzyż" po rosyjsku nie ma nic wspólnego z greckim "stavros" a jest raczej bliższy łacińskiemu "crucifixus"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Bo samo słowo nie jest przejęte. Krzyż w językach słowiańskich wywodzi się z protosłowiańskiego *krьstъ. Stąd też wszędzie brzmi podobnie - po chorwacku kriż a po serbsku krst. Podobnie jest w językach bałtyjskich. Zresztą tu już pewności nie mam ale wydaje mi się, ze wszystkie te słowa wywodzą się od praindoeuropejskiego *(s)ker-. Stąd podobieństwo łacińskiej, słowiańskiej czy germańskiej formy tego słowa. Nazwa grecka musi mieć inny źródłosłów.

Innymi słowy krzyż jest prostą, i niewątpliwie na Rusi ówczesnej znaną, formą geometryczną posiadającą swoją nazwę - nie było więc sensu pożyczać nowej nazwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Acha!

A czy takie rosyjskie słowa związane z religią jak "wiara", "ołtarz" czy "poganin" też nie mają nic wspólnego z łaciną?

(No bo ich greckie odpowiedniki są zupełnie inne)

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poganin jak najbardziej z greki;

"Язы́чество (от церк.-слав. ıảзы́цы «народы» [1] , производное от церк.-слав. ꙗзыкъ «народ», что является калькой с греч. ἔθνος'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ołtarz w formie Алтарь jest jak najbardziej pochodzenia łacińskiego, mamy jeszcze жертвенник ale to raczej ołtarz ale pogański. Niewątpliwie wyraz pochodzi z łaciny - pochodne mamy w czeskim czy serbo-chorwackim i bułgarskim gdzie mamy odpowiednio Oltář-Олтар-Oltar-Олтар w takiej kolejności i tu mamy też i nasz własny ołtarz.

вера czyli wiara jest pochodzenia protosłowiańskiego a dalej protoindoeuropejskiego i słowo to brzmi w sposób zbliżony u wszystkich Słowian choć już niekoniecznie u Bałtów którzy mieli swoje słowo.

Drugie słowo jest wiec pierwotnie słowiańskie i nie ma co się dziwić - wiara istniała i wcześniej u Słowian jedynie zakres pojęciowy uległ poszerzeniu. Ołtarz z kolei jest niewątpliwie pochodzenia łacińskiego ale wydaje mi się, że jego początków należałoby szukać w działalności Cyryla i Metodego.

Kwestia terminologii chrześcijańskiej u Słowian zajmowała badaczy mocno bodaj w latach 50tych i 60tych gdy starano się dociec skąd przyszło chrześcijaństwo do Polski. Niestety tytułów tekstów już nie pomnę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Później Niemcy - w przypadku chrystianizacji Słowian i Węgrów: Cyryl i Metody na Morawach, biskupi wschodnioniemieccy (Magdeburg).

Nie wiem, czy Narya tu jeszcze zagląda, ale tak dla porządku: Cyryl i Metody do Państwa Wielkomorawskiego (którego nie należy utożsamiać z dzisiejszymi Morawami), zostali przysłani z Bizancjum, nie zaś z Niemiec.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.