Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
4313_1481369817

Engels i Marks

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdaż, zresztą już wyżej cytowałem w podobnej materii:

Należy zastrzec się, zanim przejdziemy do pozytywnych wypowiedzeń Marksa o Irlandii, że w ogóle stosunek Marksa i Engelsa do kwestii narodowej był nader krytyczny, że uwzględniali oni warunkowo-historyczne znaczenie tej kwestii. Tak np. Engels pisał do Marksa 23 maja r. 1851, że studia nad historią doprowadzają go do pesymistycznych wniosków co do Polski, że znaczenie Polski jest przejściowe, sięga tylko do rewolucji agrarnej w Rosji. Rola Polaków w historii to "odważne głupstwa". "Ani na chwilę nie podobna przypuścić, że Polska, nawet tylko w stosunku do Rosji, reprezentuje z powodzeniem postęp lub posiada jakiekolwiek znaczenie historyczne". W Rosji jest więcej elementów cywilizacji, wykształcenia, przemysłu, burżuazji, niż w "szlachecko-ospałej Polsce". "Co znaczy Warszawa i Kraków w porównaniu z Petersburgiem, Moskwą, Odessał". Engels nie wierzy w powodzenie powstań szlachty polskiej.

Nic więcej nie ustalimy ponad to, że stosunek obu panów do sprawy polskiej był złożony i zmienny. Od gigantycznej sympatii do "rewolucyjnej Polski" - po krytykę "odważnych głupstw". Swoista dialektyka na użytek ogólnej teorii rozwoju społecznego. ;)

Łąpię się, że takową metodę niekiedy stosuję sam. Lubiąc coś lub kogoś - chętnie krytykuję. Marksizm w czystej postaci.;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Może to rzeczywiście kwestia sympatii a może ... choroby. Przynajmniej jeśli chodzi o osobę pana Marxa.

Otóż w 2007 roku na łamach "British Journal of Dermatology" profesor historii medycyny pan Samuel Shuster napisał, że są przekonywujące dowody iż pan Marx cierpiał na hydradentis suppurativa (ropnie mnogie pach). Jej oznaki miały być widoczne już w 1864 roku gdy 46 letni Marx w Londynie pracował nad swoim Das Kapital.

Choroba ta mimo, że jest przypadłością dermatologiczną podobno daje również powikłania psychiczne takie jak poczucie osamotnienia, odrzucenia, czy wykorzystania.

Nie wiem czy to tłumaczy jego stosunek do Polaków ale za to wyjaśnia dlaczego w ogóle stworzył coś takiego jak "Kapitał".

Swoją drogą, gdy człek pomyśli, ze miliony ludzi zginęły z powodu owrzodziałych pach to nie wiadomo śmiać się czy płakać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.