Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam chyba coś poważnego ze wzrokiem, bo jak żywo nie widzę, którzy z nich mogli być obecni w obydwu bitwach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba coś poważnego ze wzrokiem, bo jak żywo nie widzę, którzy z nich mogli być obecni w obydwu bitwach...

Ups, to mój wzrok nawalił:

Jeden z nich już nie żył pod Kłuszynem-"Wilkowskiego natenczas nieżywego", drugi pod Kircholmem był tylko porucznikiem, zgadza się tylko jeden.

Wystarczy ten jeden w takim razie lub ten co pod Kircholmem był porucznikiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Aleksander Bałaban?

Nie.

Czy musisz strzelać ?

Wystarczy porównać listę jednostek ze sztychu dostępnym na hussar.com z planem Dahlberga dostępnym w pewnym artykule(nie jestem w domu więc chwilowo nie spradzę z jakiego czasopisma).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po prostu kol. Kadrinazi w temacie -

https://forum.historia.org.pl/topic/4304-tomasz-dabrowa-zapomniany-bohater/

napisał: Aleksander Bałaban - rotmistrz chorągwi husarii w pułku hetmana Żółkiewskiego pod Kłuszynem. Zasłużony już pod Białym Kamieniem w 1602 roku, pod Kircholmem dowodził chorągwią husarii w pułku Jana Pawła Sapiehy. Poliglota (studiował za granicą nim poświęcił sie wojaczce), czesto działał jako poseł hetmana. Uczestniczył we wszystkich wyprawach Żółkiewskiego.

Porucznik pod Kircholmem, rotmistrz pod Kłuszynem, tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po prostu kol. Kadrinazi w temacie -

https://forum.historia.org.pl/topic/4304-tomasz-dabrowa-zapomniany-bohater/

napisał: Aleksander Bałaban - rotmistrz chorągwi husarii w pułku hetmana Żółkiewskiego pod Kłuszynem. Zasłużony już pod Białym Kamieniem w 1602 roku, pod Kircholmem dowodził chorągwią husarii w pułku Jana Pawła Sapiehy. Poliglota (studiował za granicą nim poświęcił sie wojaczce), czesto działał jako poseł hetmana. Uczestniczył we wszystkich wyprawach Żółkiewskiego.

Porucznik pod Kircholmem, rotmistrz pod Kłuszynem, tak?

Nie, porucznik pod Kircholmem a rotmistrz pod Kłuszynem był w pułku Sapiehy ale to nie był Bałaban.

Nie wiem skąd tamta informacja-ale nic o tym nie wiem by Bałaban był pod Kircholmem.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się Mości Skrzetuski, że zasób mojej wiedzy w roku 2008, kiedy to pisałem, był raczej niezbyt wysoki :) Staram się właśnie znaleźć, na jakiej podstawie 'widziałem' Bałabana pod Kircholmem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I już wiem - biję się w piersi i błąd poprawiam! Pod Białym Kamieniem i Kircholmem miał walczyć Piotr Borkowski, który służył także pod Kłuszynem. Wszystkich zainteresowanych przepraszam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ odpowiedzi nie ma a zatem odpowiem:

Rotmistrzem którego chorągiew walczyła w obu bitwach był Marek Wielamowski, a porucznikiem pod Kircholmem a rotmistrzem pod Kłuszynem Andrzej Młocki.

Pytanie w ręce chętnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W pewnym momencie jego życia mawiano o nim, że dostał żonę po jednym, a urzędy po drugim - o kim mowa?

Raczej łatwe. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ odpowiedzi nie ma a zatem odpowiem:

Rotmistrzem którego chorągiew walczyła w obu bitwach był Marek Wielamowski

Wilamowski, a nie Wielamowski - jako Wilamowski figuruje na szkicu Dahlberga, jako Wilamoski na miedziorycie przedstawiającym bitwę pod Kłuszynem, także jako Wilamoski w 'Regestrze pobicia...'

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wilamowski, a nie Wielamowski - jako Wilamowski figuruje na szkicu Dahlberga, jako Wilamoski na miedziorycie przedstawiającym bitwę pod Kłuszynem, także jako Wilamoski w 'Regestrze pobicia...'

Przepraszam za literówkę-to pewnie przez to że i z takim zapisem jego nazwiska się spotkałem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak nie w źródłach które sam zasugerowałeś w podpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak nie w źródłach które sam zasugerowałeś w podpowiedzi.

W takim razie posypuję głowę popiołem i proszę o wybaczenie. :)

W każdym razie chodzi o tę samą postać.

Zgadza się także imię, imć Balcerek w swoim artykule przywołał źródło wg którego był pod Kircholmem Marci Wielamowski.

To Marci wygląda jak skrót od Marcjan, a Marcjan to Marek.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się także imię, imć Balcerek w swoim artykule przywołał źródło wg którego był pod Kircholmem Marci Wielamowski.

Forma Marci Wielamowski jest w Equitis Lituani De bello Livonico per deccennium gesto. Poza tym w artykule Mariusza Balcerka podane są jeszcze trzy inne źródła, gdzie mamy formę Wielamowski, jedno z formą Wilamowski i jedno z formą Williamofskj.

A żeby nie było totalnego off topu w quizie - nie znam odpowiedzi na pytanie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.