Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Ale to i tak nie jest porównywalne z akcją ZSRR.Polskich intelektualistów zginęło w akcji ''Ausserordenliche-Briefordungsaktion'' 3,5 tys., w akcji NKWD- 24 tys. Nie ma porównania.Muszę powiedziec, że Sowieci to przemyśleli. Ściany wyłożyli wojłokami, aby wystrzały były stlumione, wysypali podłogi trocinami, aby wchłaniały krew, dwóch trzymalo jeńca, a trzeci strzelał mu w głowę, spisywali protokoły, pozorowali spokój, a później- w dołach zalewali wapnem, zasypywali, siali trawę, sadzili drzewa. Ale nie udało sie to im- polscy robotnicy odkryli prawdę, Wehrmacht też ogłosił to światu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Nie chcę się tu licytować ale nie zapominaj o tych 40 tys. Polaków zamordowanych na terenach włączonych do Rzeszy, również Niemcy działali w sposób przemyślany i planowy, nie można stosować gradacji kto lepszy a kto gorszy, oba reżimy były tak samo zbrodnicze i nie ma co porównywać, który zamordował więcej Polaków ponieważ to szarga pamięć tych pomordowanych, miedzy oboma należy postawić znak równości, bo w innym wypadku sprawia się wrażenie, że jeden był "lepszy" niż drugi ponieważ zamordował mnie ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Wybacz, ale nie zapominaj o niezliczonych ofiarach na terenach włączonych do ZSRR i o zamordowanych jeńcach i cywilach podczas kampanii wrześniowej.Szacuję te liczby na około 100 000 ludzi. :wink:Biorę poprawkę, omyliłem się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Wybacz, ale nie zapominaj o niezliczonych ofiarach na terenach włączonych do ZSRR i o zamordowanych jeńcach i cywilach podczas kampanii wrześniowej.Szacuję te liczby na około 600 000 ludzi.

Możesz podać źródło z którego są te dane, bo jak dla mnie są one są bardzo zawyżone, z tego co mi wiadomo to według ostatnich badań w ZSRR życie straciło ok 100 tys. Polaków (co jest oczywiście liczbą przerażającą), zaś w samym Auschwitz życie straciło 75 tys. Polaków. Oczywiście nie można zapominać o tym, że okupacja sowiecka trwała na terenach b. II RP stosunkowo krótko, jednak dane, które przytaczasz są zupełnie niezgodne ze stanem faktycznym, tak więc powtarzam jeszcze raz, nie można mówić, że któryś z okupantów był "lepszy" bo to prowadzi potem do powstawania mitów historycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A proszę bardzo: ''Bez ostatniego rozdziału'' W. Anders: ocenił on je nawet na 1,5 mln ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

O to proszę pytać generała Andersa, nie mnie. On byl niejako naocznym świadkiem tych wydarzeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Miał Pierścień Saurona i spoglądał z góry na cały Sojuz?

Sory, nie mogłem się powstrzymać. Kto tworzył jakies raporty na ten temat? Była jakas wyspecjalizowana komórka kierowana przez Andersa? Bo chyba na wolności w ZSRR to on za dużo nie przebywał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Przeczytaj, to się dowiesz, ja Ci nie będę cytował każdego fragmentu.

Andrea$ie, proszę zachowywać mniej opryskliwy ton w swoich wypowiedziach.//mch90

Oczywiście, przepraszam, nie chciałem, by zabrzmiało to tak nieprzyjemnie. Mam nadzieję, że 1234 się nie obraził i jeszcze raz przepraszam.//Andrea$

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

A ja się zgodzę z Andrea$ .

Miał Pierścień Saurona i spoglądał z góry na cały Sojuz?

Sory, nie mogłem się powstrzymać. Kto tworzył jakieś raporty na ten temat? Była jakas wyspecjalizowana komórka kierowana przez Andersa? Bo chyba na wolności w ZSRR to on za dużo nie przebywał.

Może i miał, bo zanim Niemcy znaleźli groby polskich oficerów w Katyniu, to Anders twierdził,że Rosjanie pomordowali część polskich oficerów. Nawet pytał o tych oficerów podczas "rozmów" z oficerami radzieckimi jeszcze zanim opuścił więzienie.

skąd wiedział: bo rozmawiał w więzieniu z oficerami którzy mówili że spotkali takiego a takiego, a teraz go nigdzie nie ma.... bo do Armii Andersa napływali nie tylko żołnierze ale i dzieci i kobiety i całe rodziny, które mówiły o tym co sie dzieje w łagrach. Na tej podstawie mógł oczywiście w przybliżeniu ustalić ilu Polaków"brakuje". Wydaje sie logiczne takie proste rozumowanie: dziecko mówi,że zostało wywiezione z cala rodziną(łącznie z wujkami i kuzynami) a tej rodziny teraz nie ma. To co sie z nią stało?

Porucznik X mówi że siedział z kapitanem Y i płk Z a teraz ich nie ma- to co sie z nimi stało? Uciekli do Mandżurii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Żeby ustalić, musiał najpierw mieć jakiej konkretne papiery ilu wywieziono. Pokazał mu Stalin? Wątpię bardzo. Z iloma oficerami w więzieniu rozmawiał? Bo to, tak, jak Ty podajesz, to mógł mieć wiadamości, że brakuje kilkudziesięciu-kilkuset ludzi. Gdyby nic nie robił, tylko siedział i wypytywał. Powiedzmy, jednego brata z rodziną wywieziono do KAzachstanu, drugiego za Ural. Do Andersa przychodzi pierwszy i mówi, że brata nie ma i nic na jego temat nie wie. I uważasz, że Anders będzie chodził do NKWD i wypytywał o konkretne osoby, gdzie są? A ci drudzy nawet nie wiedzą, że jest armia Andersa-bo jeżeli nie władza radziecka to kto im powie? A władza radziecka np. nie ma ochoty im powiedzieć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

1234, coś Ci poradzę. Przeczytaj tę książkę, dopiero potem mów co przypuszczasz, proszę. Ja się wypowiadam na temat tej książki i uważam, że dane gen. Andersa są dość prawdopodobne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Gdyby nic nie robił, tylko siedział i wypytywał.

Gdyby sięgnął do książki to wiedziałbyś,że Anders nie "siedział i wypytywał" a powołał specjalnego pełnomocnika, był nim rotm. Józef Czapski, a także,że Andersowi złożył tez bardzo obszerna relacje prof. Stanisław Swianiewicz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zawisza   

Nie sposób oszacować zabitych cywili we wrześniu 1939 ale...przypuszczam że liczba 100 tysięcy ogółem może być trafna. I skąd takie zdziwienie? za mała?

//Adm. Proszę zaczynać zdania z dużej litery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie bardzo rozumiem. Co ma piernik do wiatraka? My mówimy o jeńcach i rodzinach polskich na terenie ZSRR.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.