Jump to content

666

Użytkownicy
 • Content count

  725
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by 666


 1. Jak właśnie ustaliłem, syryjscy rebelianci działający wzdłuż granicy z Izraelem, pod naciskiem lokalnej ludności cywilnej, masowo poddają bronione przez siebie tereny syryjskim wojskom rządowym. Lokalna ludność cywilna - coraz częściej świadoma swojej wagi politycznej - chce uniknąć zniszczenia swoich domów / mieszkań, samochodów i miejsc pracy w wyniku ciężkich bombardowań i ostrzałów artyleryjskich, używanych przez wojska rządowe do "zmiękczania" obrony rebeliantów.

  Zarazem sami rebelianci nie widzą realnych szans na zwycięstwo w głębszej perspektywie czasowej.

  Prosili o ewakuowanie ich do Idlib'u, ale rosyjscy negocjatorzy przekonali ich do pozostania po złożeniu broni w prowincji Daraa, w związku z faktem że prowincja Idlib będzie kolejnym celem syryjskich wojsk rządowych.

   

  Tymczasem tureckie wojska rządowe zaczęły ewakuować się z prowincji Idlib, z powrotem do Turcji.

  Prowincja pogrążona jest w wojnie domowej pomiędzy różnymi frakcjami syryjskich rebeliantów, którzy prawdopodobnie nie są w stanie sformować silnej obrony przeciwko syryjskim wojskom rządowym:

   

   

  Z informacji wywiadowczych wynika że poszczególne frakcje syryjskiej opozycji w Idlib'ie, powszechnie stosują przeciwko sobie morderstwa polityczne, porwania, ataki bombowe i oczywiście regularne walki zbrojne. Prowincja Idlib pogrążona jest w chaosie.


 2. Zapraszam do rzucenia okiem na obraz pola walki z dnia 10 lipca 2018 roku (dzisiaj):

   

  Mapa

   

  Jak widzicie, siły umiarkowanych rebeliantów zostały już zniszczone przez syryjskie wojska rządowe w 80-90%.

  Wciąż broniący się dżihadyści z organizacji Państwa Islamskiego, sięgnęli - tradycyjnie - po opancerzone samochody* wyładowane materiałami wybuchowymi, prowadzone przez kierowców-samobójców.

   

  * - są też przypadki używania bojowych wozów piechoty serii BMP oraz opancerzonych spychaczy, dzięki którym kierowcy-samobójcy mogą przedzierać się przez relatywnie silny ogień zaporowy.


 3. Jest już najnowsze nagranie z walk w zachodniej części prowincji Daraa:

   

   

  Na nagraniu możecie zobaczyć jednostki syryjskich wojsk rządowych, ostrzeliwujące krzaki pośród których znajdują się stanowiska ogniowe rebeliantów.

  Syryjska strona rządowa potwierdziła, że po opanowaniu prowincji Daraa, rozpocznie długo oczekiwaną ofensywę na rzecz opanowania prowincji Idlib.

  Turecki rząd nie odniósł się jeszcze do tej sprawy, ale - w obliczu faktu że sześć tureckich czołgów typu Leopard 2A4, pomimo zmodernizowana do standardu A5, zostało zniszczonych z zestawów 9M133 "Kornet" - prawdopodobnie wycofa swoje regularne jednostki z Syrii i zostawi syryjskiej rebeliantów w Idlib'ie własnemu losowi.


 4. Szok na międzynarodowym rynku broni przeciwpancernej.

   

  Pojawiła się zmodernizowana wersja zestawu 9M133 "Kornet", której zasięg i przebijalność w pancerzu są większe niż w przypadku zestawu AT-15 (9M123).

  Nowa wersja - 9M133-2 "Kornet-EM", znana również jako "Kornet-D" - ma zasięg 8 kilometrów, przebija do 130 cm monolitycznej stali i na spokojnie, bez stresu niszczy każdy znany model czołgu. Można też przestrzelić do 3.5 metra betonu.

   

  Czołg M1A2 z uranową wkładą w pancerzu i dodatkowym pancerzem klatkowym ? Dziś to już "kaczka na stawie".

   

  Podstawowym nosicielem zestawu 9M133-2 są opancerzone samochody terenowe "Tigr", które są wysoce mobilne i dużo tańsze od niszczycieli czołgów na podwoziu gąsienicowym:

   

  tigr_with_kornet_em_by_maxodavion-daiejt

   

  Kornet-EM_at_Engineering_Technologies_20

   

  "Tigr" waży 7 ton, rozwija prędkość do 140 km/h (na asfalcie) i ma zasięg 1 tysiąca kilometrów.


 5. Według ONZ, w wyniku walk w prowincji Daraa, z domów uciekło 270 tysięcy ludzi.

  Chcieli uciec do Jordanii, ale Jordania ich nie wpuściła, ponieważ już wcześniej przyjęła około 1.3 miliona uchodźców z Syrii.

   

  P.S. Ogólnoświatowa liczba uchodźców jest szacowana na 70 milionów rocznie.


 6. Syryjska armia rządowa zajęła syryjsko-jordańskie przejście graniczne Naseeb:

   

   

  Obecnie prowadzona jest ofensywa przeciwko dżihadystom z organizacji Państwa Islamskiego działającym przy granicy syryjsko-izraelskiej, w zachodniej części prowincji Daraa. Wojsko izraelskie pozostaje na bezpiecznych pozycjach obronnych po swojej stronie granicy.


 7. Doniesienia z dzisiaj, potwierdzają że rebelianci poddali bronione przez siebie obszary w prowincji Daraa:

   

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wojna-w-syrii/aktualnosci/news-reuters-konwoj-z-rosyjska-flaga-zmierza-ku-granicy-syryjsko-,nId,2603405

   

  Wpuścili rosyjską żandarmerię wojskową, która pośredniczy w negocjacjach pomiędzy syryjską armią rządową a dowództwem rebeliantów.

   

  A już teraz możecie zobaczyć arsenały broni rebeliantów zdobyte przez syryjską armię rządową:

   

   

  Napis z plakatu na podglądzie filmu: "Wsparcie dla Narodu Syryjskiego od Stanów Zjednoczonych Ameryki".

   

  Zestawy przeciwczołgowe TOW-E (TOW-2A) "Made in USA", zestawy przeciwczołgowe MILAN "Made in France", czołgowa amunicja podkalibrowa "Made in Israel", broń strzelecka głównie "Made in Bulgaria", 1500 skrzynek z amunicją po 200 naboi każda (razem 300 000 naboi o kalibrze do 12.7 mm), pyszne jedzenie konserwowane, hełmy bojowe, apteczki pierwszej pomocy, lekarstwa, kamizelki kuloodporne, maski przeciwgazowe, szpitale polowe, nawet czołgi T-64 i bojowe wozy piechoty serii BMP... wszystko dostało się w ręce syryjskiej armii rządowej.


 8. Dziś o 05:00 rano na jednym z ukraińskich poligonów doszło do strasznego wypadku.

  Wrzucony do moździerza granat, wybuchł wewnątrz moździerza i rozsadził go, zabijając trzech żołnierzy i raniąc 9 innych:

   

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201807068320755-sputnik-ukraina-poligon-wybuch/

   

  Znając realia, niektórych rannych czekać będą amputacje kończyn.

  Granat musiał mieć wadliwy lub zwyczajnie przerdzewiały zapalnik.


 9. Wczoraj, 5 lipca, dowództwo rebeliantów działających w południowej części prowincji Daraa zdecydowało się na podjęcie negocjacji w sprawie złożenia broni w zamian za możliwość ewakuacji autobusami:

   

  https://en.wikipedia.org/wiki/Daraa_offensive_(June_2018)#Ceasefire

   

  Trzy wcześniejsze oferty odrzucili.

  Za czwartym razem zdecydowali się jednak na rozmowy, w obliczu braku realnych szans na zwycięstwo na polu walki.


 10. Media donoszą, że w Syrii pojawiła się nowa rosyjska grupa najemnicza "Patriot", rekrutująca aktywnych pracowników rosyjskiego resortu obrony, a więc żołnierzy pozostających w czynnej służbie:

   

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wojna-w-syrii/aktualnosci/news-w-syrii-walczy-nowa-rosyjska-grupa-najemnicza,nId,2603060

   

  Kontrakt na dwa miesiące, minimum 24 tysiące złotych miesięcznie, praca przy ochronie VIP-ów (członków syryjskiego rządu).


 11. Użył tego terminy syryjski żołnierz który mówił o czołgu T-72A znalezionym na podziemnym parkingu, pod zawalonym bombą lotniczą budynkiem.

  Użył określenia "sniper tank", które ja przetłumaczyłem jako "czołg snajperski".

  Polskie wersje takich określeń są moim wkładem autorskim.


 12. @secesjonista

   

  W żadnym. Wypłynęło w praktyce wojennej.

  Wojna domowa w Syrii jest rodzajem międzynarodowego poligonu, będącego okazją do wymyślania nowych terminów, taktyk, strategii...

  Gdy izraelskie jednostki paramilitarne* wejdą do południowo-zachodniej Daary, dojdzie do pierwszych bezpośrednich starć izraelsko-syryjskich od 1973 roku.

  Izraelska armia będzie mogła przetestować nowy sprzęt, jak chociażby zestawy "Spike LR" które Polska kupiła od Izraela.

   

  * - oczywiście będą stylizowane przez Mossad na pro-izraelską frakcję Wolnej Armii Syrii, żeby nie było że jakaś izraelska inwazja czy coś.


 13. @secesjonista

   

  Ostatnio pojawiło się też określenie "czołg snajperski".

  Jest to czołg strzelający z zamaskowanej pozycji stacjonarnej, zazwyczaj na parkingu pod budynkiem.

   

  Ciekawostką jest, że pośród zabitych żołnierzy syryjskich wojsk rządowych, znalazło się aż trzech generałów którzy walczyli na I linii.

   

  Dzisiaj - 4 lipca - toczyły się walki o przejście graniczne Nassib na granicy syryjsko-jordańskiej, którego syryjskie wojska rządowe nie zdołały (narazie) zdobyć.

   

  Jest już najnowszy materiał wideo:

   

   

  Na nagraniu widać rebeliantów otrzeliwujących z moździerzy kolumnę czołgów syryjskich wojsk rządowych... ale żadnego nie trafili.

  Najlepszy strzał był z błędem około 20 metrów.

   

  Pojawiła się informacja, że Izrael chce ustanowić strefę buforową sięgającą 40 kilometrów wgłąb terytorium Syrii, która to strefa będzie pod kontrolą paramilitarnych jednostek pro-izraelskich, wzorowanych na siłach pro-tureckich które kontrolują Idlib i Afrin.

   

  P.S. Co to za ostrzeżenie za zmianę nazwy użytkownika ?

  Skoro można zmienić nazwę, to na czym polega problem ?

  Dzisiaj nikt nie docenia ekspertów...


 14. Wtorek, 3 lipca.

   

  Strefa walk przeniosła się na granicę syryjsko-jordańską:

   

   

  Punkty oporu rebeliantów są namierzane przez drony zwiadowcze, a następnie niszczone przez rosyjskie lotnictwo przy użyciu bomb kierowanych (w przypadku ataków precyzyjnych) lub niekierowanych (w przypadku zmasowanych bombardowań wymagających tanich, tradycyjnych bomb lotniczych).

   

  Rebelianci opóźniają postępy syryjskich wojsk rządowych poprzez ataki snajperów uzbrojonych w wyrzutnie kierowanych rakiet przeciwczołgowych TOW, "Made in USA".

  Dotychczas zniszczone 15 czołgów i trzy bojowe wozy piechoty (BMP) syryjskich wojsk rządowych. Zabito 123 żołnierzy.

  Po stronie rebeliantów jest 84 zabitych, a ponad 450 poddało się (w zamian za uniknięcie represji / kary za walkę przeciwko rządowi Al-Assad'a):

   

  https://en.wikipedia.org/wiki/Daraa_offensive_(June_2018)

   

  Pozostali ewakuują się na jordańską stronę granicy.


 15. @gregski

   

  Jako renomowany ekspert w dziedzinie współczesnego uzbrojenia, mogę powiedzieć że jest to granatnik automatyczny kaliber 30 mm.

  Działa jak karabin maszynowy, tylko że strzela granatami, których zasięg skutecznego rażenia wynosi 7 metrów od miejsca wybuchu.

  Broni takiej używa się do odpierania ataków piechoty nieprzyjaciela.

  Jest skuteczniejsza niż uniwersalne karabiny maszynowe, ponieważ nie wymaga uzyskania bezpośredniego trafienia, a każdy jeden pocisk może poranić odłamkami kilku żołnierzy nieprzyjaciela.


 16. Nie wyobrażam sobie aby Ukraina była zdolna do odzyskania Krymu przy użyciu środków wojskowych.

  W grę wchodzi jedynie odkupienie Krymu od Rosji w zamian... właśnie, za co ?

  Państwo ukraińskie żyje z zagranicznych pożyczek, których pakiet wyczerpie się w marcu 2019 roku.

  Za 8 miesięcy będzie po Ukrainie.

  Ukraina - w przeciwieństwie do USA - nie może dodrukowywać dolarów amerykańskich.


 17. Są już nagrania z walk w prowincji Daraa, na nieurodzajnym, skalistym płaskowyżu pochodzenia wulkanicznego:

   

   

  Na podglądzie filmu możecie zobaczyć nowiutki czołg typu T-72A. A nowe czołgi to w Syrii wielka rzadkość.

  Jednostki żołnierzy szokowych syryjskich wojsk rządowych zdołały przełamać obronę rebeliantów i poczyniły ogromne postępy naprzód.

  Rebelianci z Wolnej Armii Syrii masowo uciekają na południe, w kierunku granicy z Jordanią, porzucając sprzęt ciężki, magazyny z amunicją i polowe szpitale (wszystko możecie zobaczyć w materiale wideo).

   

  A tu najnowszy materiał wideo z południowej Syrii, z którego wynika że syryjskie wojska rządowe dotarły już prawie do granicy z Jordanią:

   

   

  Wygląda na to, że wycofujący się rebelianci uciekli na drugą stronę granicy.


 18. @saturn

   

  Zamordowała ich Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

   

  Tymczasem - jak właśnie ustaliłem - w części Donbasu kontrolowanej przez ukraińską armię, szerzy się dziecięca prostytucja:

   

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201703235090003-dziecieca-prostytucja-Donbas-wojskowi/

   

  Nieletnie dziewuszki uprawiają seks z żołnierzami w zamian za konserwę o wartości 2-5 zł.


 19. 27 czerwca, tzn. wczoraj, w zajętym przez siły pro-tureckie Afrin'ie doszło do podwójnego samobójczego zamachu bombowego:

   

   

  Jeden Kurd wysadził się na motorze, a drugi w samochodzie, zabijając czterech rebeliantów z pro-tureckiej Wolnej Armii Syrii i pięciu cywili.

  Ulice utonęły we wrakach pojazdów, porozrywanych zwłokach i gruzach zniszczonych budynków...

   

  Odkąd rebelianci Wolnej Armii Syrii zajęli Afrin (nazywany też "Efrin", "Avrin" - w zależności od tego kto jakim językiem się posługuje), kurdyjska partyzantka zazwyczaj ogranicza się do wypisywania w nocy na przystankach autobusowych i murach haseł typu "YPG NOT DEAD YET", ale od czasu do czasu wysyłają też zamachowców-samobójców.

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.