Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Hauer

Jak to było pod Grunwaldem?

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Tak gwoli ścisłości, skąd wiesz jak było pod Grunwaldem?

Zaprawdę powiadam Ci, że to nie moje wymysły. "Śladami bitew polskich". I nie tylko to zresztą, bo do swojej hipotezy bitwy wprowadziłem jedną innowację - brak wilczych dołów. Z tego prostego powodu, że von Jungingen jak i Krzyżacy i goście przybył na pole Grunwaldu niemal rówocześnie z Jagiełłą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zaprawdę powiadam Ci, że to nie moje wymysły. "Śladami bitew polskich". I nie tylko to zresztą, bo do swojej hipotezy bitwy wprowadziłem jedną innowację - brak wilczych dołów. Z tego prostego powodu, że von Jungingen jak i Krzyżacy i goście przybył na pole Grunwaldu niemal rówocześnie z Jagiełłą.

O ile dobrze pamiętam to zarówno Długosz jak i Kronika Konfliktu podają informację o wilczych dołach... Dlaczego nie mielibyśmy im wierzyć? Grunwald leżał na terytorium Krzyżackim, a samych wilczych dołów nie musiało wykonywać wojsko, ale np. chłopi z okolicznych wsi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
O ile dobrze pamiętam to zarówno Długosz jak i Kronika Konfliktu podają informację o wilczych dołach... Dlaczego nie mielibyśmy im wierzyć?

Długosza jak i innych kronikarzy ówczesnych nie biorę na serio - przynajmniej kilku wiadomości, które można wyciągnąć z ich dzieł jak np. wilcze doły.

ale np. chłopi z okolicznych wsi...

Gdzie ci chłopi są pod Grunwaldem? Gdzie: pod Stębarkiem, Łodwigowem, Ulnowem itd.? Chyba nikt o czymś takim nie wspomina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gdzie ci chłopi są pod Grunwaldem? Gdzie: pod Stębarkiem, Łodwigowem, Ulnowem itd.? Chyba nikt o czymś takim nie wspomina.

Nie rozumiem o co Ci chodzi...

Uwaga! Znowu odchodzimy od tematu ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie rozumiem o co Ci chodzi...

Chodzi o to, gdzie podczas bitwy podziewali się ci chłopi, którzy wykopali doły.

Uwaga! Znowu odchodzimy od tematu ;)

Grunwald jakoś powiązany jest z Jagiełłą...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Tak czy owak to przebieg bitwy pod grunwaldem to tylko hipotezy, same "wilcze doły" mogły być dodane by pokazać jacy podstepni i podli byli Krzyżacy, a jaki Jagiełło sprytny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Być może Hauer ma rację, w każdym bądź razie jego hipoteza jest bardzo ciekawa, ale wiecie co? Zawsze mi powtarzano i nawet gdzieś o tym czytałam, że to nie Krzyżacy nam, ale my im kopaliśmy dołki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zawsze mi powtarzano i nawet gdzieś o tym czytałam, że to nie Krzyżacy nam, ale my im kopaliśmy dołki...

Pod Grunwaldem? W jaki sposób a przede wszystkim kiedy Polacy mieliby to zrobić :lol:?

Długosza jak i innych kronikarzy ówczesnych nie biorę na serio

Jeżeli ich nie bierzesz na serio... to kogo?

Chodzi o to, gdzie podczas bitwy podziewali się ci chłopi, którzy wykopali doły.

Mogli je wykopać na długo przed bitwą. Tym bardziej że obie armie stały jakiś czas zanim zwarły sie ze sobą w boju. Możliwe że żaden kronikarz nie uważał za konieczne pisać co się stało z kopaczami - bo w sumie to po co komu ta informacja :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jeżeli ich nie bierzesz na serio... to kogo?
przynajmniej kilku wiadomości, które można wyciągnąć z ich dzieł jak np. wilcze doły.

:)

Mogli je wykopać na długo przed bitwą. Tym bardziej że obie armie stały jakiś czas zanim zwarły sie ze sobą w boju.

Mogli, nie mogli. Problem w tym, że nie wiadomo, czy w ogóle dostali takie polecenie. Od von Jungingena? Więc co oznacza to "długo"?

Możliwe że żaden kronikarz nie uważał za konieczne pisać co się stało z kopaczami - bo w sumie to po co komu ta informacja :)

Mnie by się przydała :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wilcze doły, to nie było problemu z wykopaniem ich. Trzeba zauważyć, że krzyżacy odstąpili pola-przedtem mogli oni wykopać te doły, zasłonięci przez własne chorągwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jeśli chodzi o wilcze doły, to nie było problemu z wykopaniem ich.

Ta, problem był tylko z czasem :lol:

Trzeba zauważyć, że krzyżacy odstąpili pola-przedtem mogli oni wykopać te doły, zasłonięci przez własne chorągwie.

O co chodzi z tym odstąpieniem pola? Kiedy i gdzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może ci jeszcze "Krzyżaków zacytować?? A co mi tam "MIstrz Urlyk kazał wam też oznajmić panie, iż jeśli skąpo wam pola do bitwy, to się z wojskami wam ustąpi, abyście nie gnuśnieli w zaroślach" mówi to jeden z posłów krzyżackich, po czym ich wojska cofają się o ileś tam. O tym fakcie mówią liczne żródła-dziwi mnie, że o tym nie słyszałeś :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Może ci jeszcze "Krzyżaków zacytować??

"Krzyżacy" (Sienkiewicza, który pisał dla pokrzepienia serc) źródłem historycznym?!

MIstrz Urlyk kazał wam też oznajmić panie, iż jeśli skąpo wam pola do bitwy, to się z wojskami wam ustąpi, abyście nie gnuśnieli w zaroślach

Prostując Twoje zdanie - poseł mówił o propozycji ustąpienia pola. Jagiełło o ustąpienie pola nie poprosił, więc Krzyżacy pola nie ustąpili.

po czym ich wojska cofają się o ileś tam.

Powtarzam - poseł mówił o możliwości cofnięcia się, a nie cofnięciu się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
"Krzyżacy" (Sienkiewicza, który pisał dla pokrzepienia serc) źródłem historycznym?!
Sa głeboko zakorzenieni w powszechnej świadomości, nic nie poradzisz Tofiku.
Powtarzam - poseł mówił o możliwości cofnięcia się, a nie cofnięciu się.

Racja, tak było jeśli scena wyglądała tak jak w opisie. Wojska polsko-litewskie nadal "gnuśniały w zaroślach" i nie było potrzeby cofania się.

Co jednak stało sie z "dołkami" w trakcie bitwy? Fajnie to widac na filmie "Krzyżacy". One po prostu znikają. Sa jeszcze jak jedzie lekka jazda litewska. Gdy na pole wdzierają sie Krzyzacy, a po nich cięzka jazda polska "dołków" juz nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.