Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
atrix

1939 - Obrona mostu w Solcu n/w

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Witam .Legendę o obronie mostu w Solcu n/w przez polskich żołnierzy w 1939 roku znam z opowieści . Co tak najbardziej mnie frapuje - przegladajac mapy z 1938r, mostu w Solcu na nich nie zauważyłem . Mapy z 1938 roku są wzorowana na mapach z 1936r. Czy przez ten okres zbudowano most na Wiśle w Solcu.Czy to tylko opowieści bez jakich kolwiek realiów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Przeprawiając się promem z Kamienia do Solca można spostrzec resztki jakiejś konstrukcji (po prawej stronie) - wystające słupy betonowe z Wisły, chociaż przewoźnik się zaprzysięga, że żadnego mostu tam nie było ...

08.09.1939r. przedmoście i most obsadza III baon 93pprez., oraz dyon rozp. WBP-M. 13-go września obronę wzmacnia kopania PW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

ciekawy,

wystające słupy betonowe z Wisły
w latach 60/70 były prowadzone prace przygotowania przeprawy na Wiśle w Solcu. Most składany jest do dziś w Dziurkowie . Przyczółki zrobiono w okolicy Wisła/Raj .Jest to most wojskowy - pontonowy.Możliwe że tuż przed wojną powstał most w Solcu , na mapach jest nie zaznaczony .Opowieści o moście iż takowy był , pojawiały się w okolicy . Miał to być podobno most drewniany , powinno to być odnotowane w archiwach państwowych ( archiwum Radom )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jeżeli dorwiesz gdzieś publikację "Armia Lublin 1939" Piotra Saji na załączonych mapkach (od str. 331) wszędzie zaznaczony jest most w Solcu. I sprawa sie wyjaśnia - most istniał, gdyz tuż przed wybuchem wojny wybudowano dodatkowe mosty na Wiśle pod Górą Kalwarią, Solcem, Kamieniem i Maciejowicami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kol. atrix

Jak zauważyłeś w podsumowaniu „stanu wiedzy” (Ciepielów) pominąłem w ogóle temat przebiegu walk. Świadomie, o czym poniżej.

Jak wspomniałem wcześniej temat walk na przedmościu soleckim ma bogatą literaturę która jednak nie wyjaśnia ich do końca. Osobiście polecam (a zwłaszcza pierwszą, udostępnioną mi przez kol Ciekawego):

Stanisław Maksimiec „Armia „Lublin” we wrześniu 1939 roku” 2006

Piotr Zarzycki - "Południowe Zgrupowanie Armii Prusy"

Wacław Zaleski „WBPM w kampanii wrześniowej” 1988

Niestety podawanym tam opisom walk 8 września brak spójności. Żaden z autorów nie poradził sobie z połączeniem w jedno walk mjr. Pelca i patroli WBBM. Temat ewidentnie czeka na jakiegoś miejscowego badacza, zaznajomionego z terenem, potrafiącego zidentyfikować ewentualne trasy przemieszczeń patroli i miejsca starć.

W sam raz robota dla Ciebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Żaden z autorów nie poradził sobie z połączeniem w jedno walk mjr. Pelca i patroli WBBM.
teoretycznie tak , ale coś mi świta w głowie że powiązanie obu tych spraw było by logiczne .Wydaje mi się że samotna walka mjr Pelca nie była do końca tak samotna . Możliwe że mógł to być zbieg okoliczności . Ale zasadzka w Dąbrowie zaczyna być częścią dobrze obmyślanego planu , zamknięcia niemców w pierścieniu . Skąd by się wzieła rozbita TKS -ka w Anusinie , to wyglądało na próbę okrążenia . Ale to tylko moje domysły. Walki zapewne trwały w okolicy Strugi i Anusina , początkowo nie wiązano tych wydarzeń . A to cytat z Lipskiego forum gdzie były mogiły żołnierzy , nikt nie umiejscawiał w tym miejscu .A to wygląda na bardzo realne . cyt "Rozstrzelani żołnierze z września 1939 r rozstrzelani pod Dąbrową początkowo zostali pochowani w okolicy stacji benzynowej w Gołębiowie a potem przeniesieni na cmentarz.. w Lipsku przynajmniej tyle zapamiętałem z relacji mojego ojca.Żołnierze niemieccy ,którzy zginęli w tym boju leżą pochowani

podobno w tej samej okolicy ...nieco dalej gdzieś na terenie byłego żwirowiska exploatowanego w latach 60-70.Sam widziałem jak chłopcy bawili się niemieckim hełmem wykopanym w tamtej okolicy w którym został jeszcze strzęp skóry z głowy.Brrrr...do tej pory pamiętam ten widok. " koniec cytatu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Ale zasadzka w Dąbrowie zaczyna być częścią dobrze obmyślanego planu , zamknięcia niemców w pierścieniu . Skąd by się wzieła rozbita TKS -ka w Anusinie , to wyglądało na próbę okrążenia

ja bym w tą stronę nie dążył. To były patrole zwiadowcze i okrążanie nie było im w głowie.

Uwaga praktyczna. Jeżeli chcesz coś osiągnąć, nie formułuj od razu tez, tylko zbieraj fakty, a dopiero potem wyciągaj wnioski. Świat jest pełen historyków piszących pod tezę. Szybko przemijają.

A to cytat z Lipskiego forum

dałbyś link do tej strony ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

www.forum.echodnia.eu/Lipsko-Cukrowka-Dabrawa-wrzesień-1939-t20660.html zdjęcie TKS rozbitej pod domem sołtysa w Anusinie be31d5c975a96574.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Odnośnie sytuacji związanej z wypadem rozpoznawczym 08.09.1939r. , dokonanym przez WBP-M - Wacław Zalewski pisze:

"8 września o godz. 6.00 wyruszają na rozpoznanie patrole kompanii rozpoznawczej kpt. Horodyjskiego, która (bez plutonu czołgów), ma wykonać r-z d-cy brygady z poprzedniego dnia rozpoznania Zwolenia, i stamtąd kierunków Radam, Kazanów Ciepielów. Patrole podjazdu kpt. Horodyjskiego osiągają Zwoleń, i tam zostają ostrzelane przez czołgi niemieckie (...). Wysłany cztery godziny przed wyjściem podjazdu patrol pod dowództwem plut. Siekanowicza jadąc w kierunku na Ciepielów też natknął się na 3 samochody pancerne, i dwa czołgi niemieckie. W spotkaniu tym stracił dwa motocykle, a ranni zostali strzelcy Grabiński, Zdrzalik, i Słupczewski.*

Na podstawie tego samego r-zu wieczornego z 7-go września został też rano wysłany podjazd z dyonu rozpoznawczego na rozpoznanie Lipska, Iłży, i Ciepielowa. Podjazd w składzie szwadron liniowy, oraz pluton pionierów ppor. Laskowskiego wyruszył pod dowództwem rtm. Leona Podreza. Przed południem dotarł do lasu Dąbrowa - Struga - Anusin. I TERAZ UWAGA, UWAGA !!! Spotkał tam około 600 - osobowy oddział piechoty, pod dowództwem mjr. Pelca (na początku lat 30 - tych był d-cą kompanii w Korpusie Kadetów nr 3 w Rawiczu), który z częścią swego batalionu wydostał się z okrążenia, i zbierając rozbitków ze swojej 7DP, dotarł do tego lasu późnym wieczorem, właściwie w nocy z 7/8 września. Żołnierze mieli jedynie karabiny". c.d.n. **

________________________________________________________

* Meldunek sytuacyjny nr 4 kpt. Horodyjskiego z 08.09.1939r., CAW, II/17/1-71.

** Wacław Zalewski "W Warszawskiej Brygadzie Pancerno - Motorowej 1939" MON 1988, str. 54

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No cóż to spróbuj teraz dopisać resztę akcji.

Mechaniczne połączenie obu wątków (Pelc +Podrez) wymaga założenia, że przez obsadzony przez Pelca las Dąbrowa przejechały dwa oddziały niemieckie: motocykliści, za którymi pojechał Podrez, a następnie samochody pancerne, które załatwiły go z tyłu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
A jakiś komentarz, uzasadnienie, dlaczego właśnie tak ?
- tak to mogło wyglądać . 7bądż8 września 1939 niemieckie oddziały idą od Tarłowa w kierunku Lipska . Prawie do Maruszowa stoją czołgi ( relacja mojego ojca ).Z lasu Dziurków w lini Lipska od strony Sląska wyjeżdżaja 2 TKS . Ze Sląska niemcy ich ostrzeliwują . Oba TKS zostaja rozbite . Dopiero wtedy czołgi niemieckie jadą na Lipsko .Czyli szpica 29Dzmot musi sie znajdować za Lipskiem w kierunku Zwolenia. W/g opisu o WBP-M i ich działaniach w okolicy Solec - Lipsko tak by to wyglądało . Zaznaczam że to tylko moje przypuszczenia dotyczące przebiegu tych wydażeń . Jest jeszcze zagadka kto spalił żywcem w synagodze obywateli Lipska pochodzenia żydowskiego . 7lub 8 września zamordowano 60 osób. Czy to był rozkaz płk Weslla , nikogo innego w Lipsku w tych dniach nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tych patroli było więcej. Podrez chyba nie miał TKSów. Natomiast ta tankietka na zdjęciu w Anusinie może być Pelca. Podobno jedna wycofywała się razem z jego oddziałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Odnośnie wypadów za Wisłę WBP-M w dn. 06 - 08.09.1939r. - w w/w publikacji jest kolorowa mapka (str. 52), gdzie jest zaznaczone wszystko, co i jak. Powrócę zatem do cytatu z Zalewskiego:

"Na tę polska grupę przed południem 8 września natknęła się straż przednia 29DPZmot. gen. J. Lemelsena, idącą z południa, z rejonu Opatowa przez Tarłów, Lipsko, Ciepielów do Zwolenia. 15 pułk piechoty tej dywizji z dwoma dyonami artylerii, samochodami pancernymi i motocyklistami dyonu rozpoznawczego natarł na to polskie "zgrupowanie". Mimo olbrzymiej przewagi npla żołnierze polscy stawiali dzielny opór, aż do wyczerpania amunicji. Grupa została przez Niemców doszczętnie rozbita, a jej d-ca mjr. Pelc poległ. Przestał też istnieć szwadron dyonu rozpoznawczego. Poległ jego d-ca, rtm. Podrez, oraz wszyscy oficerowie szwadronu: ppor. Juliusz Bartoszewicki (6psk), por. rez. Kazimierz Sochacki (1psk), por. rez. Czapliński, d-ca plut. pionierów ppor. Tadeusz Laskowski (19pu). Nielicznym żołnierzom w ciągu dnia udało się dotrzeć do Solca; był wśród nich kpr. Franciszek Jarząbek z 1psk."

Jak widzimy, wśród poległych byla też grupa oficerów z WBP-M, a nie tylko ze zgrupowania mjr. Pelca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.