Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Bilans gospodarki Polski - stan obecny (2014-2015)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem od kiedy własność polska to jedynie własność Skarbu Państwa, coś się chyba fraszce z socjalizmem nieco pomyliło. Jak rozumiem wedle fraszki w Polsce nie występuje w praktyce własność prywatna? To tak z ciekawości: do jakiego obcokrajowca należy dom fraszki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

My nie mamy wysp, większość przemysłu (a raczej jego resztek) jest sprzedana (w rękach Skarbu Państwa, jeśli dobrze policzyłam jest 146 podmiotów (w niektórych Skarb Państwa ma tylko niewielką część udziałów))

Fraszko, a czy twoim zdaniem większość przemysłu powinna być w ręku Skarbu Państwa? Czy uważasz to za lepszą i zdrowszą sytuację?

Bo ja przeżyłem około 20 lat w czasach, gdy 100% przemysłu było w rękach państwa. Porównując ten okres ze stanem obecnym, widzę jak to fatalnie funkcjonowało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Porównanie ustalonej powierzchni nieruchomości rolnych należących do spółek, w których w latach 2011–2012 udziały nabyli cudzoziemcy z EOG, z powierzchnią rejestrowanych transakcji z udziałem cudzoziemców wykazywaną w sprawozdaniach Ministra SW z realizacji ustawy nnpc

(powierzchnia w ha)

Wyszczególnienie Łączne dane wg sprawozdań MSW za 2011 r. i 2012 r. Dane wg ustaleń kontroli NIK za lata 2011-2012 r.

województwo dolnośląskie.....................397,0....................1.579,9

województwo zachodniopomorskie.............1.505,7....................4.576,9

Rzecz jasna, że karygodnym jest fakt, iż w danych MSW tkwią liczby zasadniczo odmienne, od danych uzyskanych przez NIK. Znaczy NIK jest potrzebne i spełnia swą konstytucyjną rolę.

Z danych NIK - być może błędnych, wynika, że

1. 1580 ha gruntów rolnych w województwie dolnośląskim jest w rękach obcokrajowców. W wojewódzwie dolnoślaskim jest obecnie, wedlug BDL GUS 994 492 ha gruntów rolnych. Czyli te, zawładnięte przez wrażych cudzoziemców, stanowią 0,0016, czyli 0,16% wszystkich gruntów!!!

2. 4580 ha gruntów rolnych w województwie zachodniopomorskim znajduje się w rękach obcokrajowców. W województwie zachodniopomorskim mamy 891 858 ha gruntów rolnych. Czyli wraży cudzoziemcy przejęli aż 0,0051, czyli 0,51% gruntów.

Siak czy owak - czy to MSW ma rację, czy NIK, a nawet jeśli to jest 10 razy więcej, niż uznał NIK, mamy parę wniosków:

- nasza ziemia nie jest wcale takim łakomym kąskiem dla zagranicznych przedsiębiorstw;

- zjawisko wyprzedaży ziemi cudzoziemcom ma charakter marginalny, nieprzekraczający 1% gruntów rolnych w przypadku najbardziej atrakcyjnych inwestycyjne województw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Tak z ciekawości...

Nie znam się na ekonomii ale dziś przez pół dnia jestem z radia bombardowany opiniami ekspertów, że jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeknie niekonstytucyjność przejęcia kasy z OFE to finanse państwa się załamią.

Nawet państwa pozostawionego w tak wspanialej kondycji ekonomicznej????

Czy ci eksperci to czasem nie jacyś agenci PiS-u?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Tak z ciekawości...

Nie znam się na ekonomii ale dziś przez pół dnia jestem z radia bombardowany opiniami ekspertów, że jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeknie niekonstytucyjność przejęcia kasy z OFE to finanse państwa się załamią.

Nawet państwa pozostawionego w tak wspanialej kondycji ekonomicznej????

Czy ci eksperci to czasem nie jacyś agenci PiS-u?

Zatem uspokoi Cię zapewne, że nie orzekł. Co więcej - dał rządowi PiS wolną rękę do przejęcia pozostałej części tej kasy. Akurat temu posunięciu bym przyklasnął, bo przekonują mnie argumenty, że ten II filar był źle skonstruowany, a może w ogóle niepotrzebny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Zatem uspokoi Cię zapewne, że nie orzekł.

Spokojny to ja byłem bo nie wierzyłem aby Trybunał tak mocno "wierzgnął".

Ja się tylko zastanawiam czy to możliwe aby tak kwitnąca gospodarka musiała "gwizdnąć" kasę z kont emerytalnych?

Bo jakby nie "gwizdnęła" to by się zawaliła....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Nota bene J. Stępień były prezes TK w TVP Info powiedział, że Trybunał bierze pod uwagę nie tylko konstytucję, co było wypowiedzią dość kuriozalną. Zresztą już kiedyś stwierdził, że Trybunał - zawsze bierze pod uwagę następstwa swoich rozstrzygnięć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Właśnie w "Trójce" powiedzieli, że Polska jest na 46 miejscu w świecie w rankingu innowacyjności.

Kolejny wskaźnik świadczący o sukcesie odchodzącej ekipy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problemem może nie jest sama pozycja, ale że wyprzedzają nas takie potęgi jak: Węgry, Litwa, Bułgaria czy... Mołdawia.

A tak bardziej serio, to warto zwrócić uwagę na spostrzeżenie Radosława Omachela:

"We wszystkich krajach Europy, w których wskaźniki innowacyjności są wysokie, istnieje system ulg podatkowych. Badania i rozwój to inwestycje podwyższonego ryzyka, gdy na 10 projektów wypali jeden, to już dobrze. Jak pokazują przykłady Finlandii, Szwajcarii czy Izraela, przeniesienie części ryzyka inwestycyjnego na państwo przynosi efekty. Nasz system podatkowy wręcz zniechęca do innowacji".

/za: M. Tomaszewska "Globalny ranking innowacyjności: Polska jak Mołdawia. Co jest z nami nie tak?", dostępne na: www.biznes.newsweek.pl/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Spokojny to ja byłem bo nie wierzyłem aby Trybunał tak mocno "wierzgnął".

Ja się tylko zastanawiam czy to możliwe aby tak kwitnąca gospodarka musiała "gwizdnąć" kasę z kont emerytalnych?

Bo jakby nie "gwizdnęła" to by się zawaliła....

Ciekawe, bo jednak w sprawie kwoty wolnej od podatku "wierzgnął".

Nie wiem, czy trzeba jakiejś wielkiej przenikliwości, że takie orzeczenie Trybunału jest przyjazne dla rządzących. A jeśli nie dziś, to za dni parę rządzącym będzie PiS. Dla PO orzeczenie o konstytucyjności tej decyzji jest dziś "po ptokach" - i tak już wybory przegrane. Natomiast dla PiS orzeczenie o niekonstytucyjności byłoby sporym problemem.

Jeżeli uważasz, że tę kasę "gwizdnięto" z kont emerytalnych, podobnie jak niegdyś to określali politycy PiS, to teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by tę kasę zwrócić. Była ustawa "zabrać", może być ustawa "oddać".

Mogę postawić zupełnie spokojnie kolejną skrzynkę piwa, że rząd PiS tej kasy do OFE nie zwróci. No bo dopóki dysponował nią rząd PO-PSL, to była to kradzież, ale teraz to już być przestanie. Co więcej - sądzę, że te resztki kasy, które przy OFE zostały, teraz też - w majestacie orzeczenia Trybunału - mogą zostać "gwizdnięte".

Co do pozycji w rankingu innowacyjności, to proszę sprawdzić, na którym miejscu byliśmy 8 lat temu.

Co do preferencji podatkowych to też jest wybór - albo zrezygnujemy z wpływów w wysokości cca 20 mld złotych rocznie z podatku CIT od firm innowacyjnych, albo nie zrezygnujemy, ale rozdamy te pieniądze w postaci 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

Dla gospodarki w długiej czasowej perspektywie lepsze byłoby to pierwsze. Tyle że pozytywne efekty tej decyzji objawią się raczej później, niż za 4 lata, więc kolejne rządy tego nie robią, bo im się nie opłaca - znaczy uważają, że nie przełoży się to na wynik wyborczy.

Rozdanie 500 zł miesięcznie już się przełożyło, a propozycja była tak jasno sformułowana, że trudno jej nie dotrzymać. Więc ulg dla firm innowacyjnych w tej kadencji nie będzie. W następnej - też wątpię. Przecież żadne ugrupowanie nie wygra wyborów pod hasłem "zabierzemy zasiłki na dzieci i przeznaczymy je na ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw innowacyjnych" :thumbup: :thumbup: :thumbup: !!!

Może faktycznie PO w porę nie "zadęło w złoty róg", ale teraz to "róg huka po lesie".

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Co do pozycji w rankingu innowacyjności, to proszę sprawdzić, na którym miejscu byliśmy 8 lat temu.

(...)

Wedle Banku Światowego w 2006 - na 25 miejscu.

/za: E. Radomska "Innowacyjność polskiej gospodarki i przedsiębiorstw. Bariery i wyzwania", dostępne na: www.wsz-pou.edu.pl/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.