Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Armia Czerwona w walkach o Narwik (?)

Rekomendowane odpowiedzi

Alex WS   

gregski, taka opowieść dziadka mi się przypomniała. W czasach gdy był we feldgrau, Narvik, złapał ruskiego. Po polsku się zapytał jak się nazywa. Mikołaj, karabin na sznurku, w worku trochę pszenicy. Żal mu się go zrobiło. Ponoć się trząsł cały. Zwiał do Andersa po liście z domu .Babcia wyjechała i dzieci były bezpieczne. Gdyby wiedział co stepowi zwycięzcy później wyczyniali to nie wiem czy dobrze dla Mikołaja by się to skończyło.

Wątek został wydzielony z tematu: "Deportacje Górnoślązaków do ZSRR".

secesjonista

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Właśnie się dowiedziałem od Administratora, w trochę zawoalowany sposób, iż jednak Polakiem nie jestem.

W bardzo widocznie, bo ja tego nie dostrzegam.

Swoją drogą ktoś mógłby wydzielić wątek Rosjan pod Narwikiem? Bardzo mnie to ciekawi, skąd oni się tam wzięli i co to za historia? Jacyś zbiegowie z czasów walki z Finlandią? Zbiegli jeńcy wojenni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Skandynawia, Narvik dałem jako przykład. Proponuję sprawdzenie ruchów wojsk niemieckich w tamtych regionach.

PS. Może historia statku szpitalnego do Hamburga. Tam otrzymał list i tam zwiał.

Jako pewnie ten nie Polak także. Pewnie z własnej chęci tam pojechał, pewnie jeszcze był nazistą, a Holokaust to pewnie także wina Ślązaków, co gorsze tych polskich.

Sporo na różni, naprawdę sporo.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Skandynawia, Narvik dałem jako przykład.

To może tak przeanalizujmy twoją wypowiedź, bo mnie zwyczajnie owa historia zaciekawiła, a historia DWŚ są mi słabo znane stąd i moja ciekawość.

W czasach gdy był we feldgrau

Czyli jak rozumiem w czasach gdy odbywał służbę wojskową w Wehrmachcie. Tak?

Narvik

No to wiadomo co, ważny port i istotne zmagania (z punktu widzenia polskiego czy francuskiego żołnierza), ciut ciut o nich czytałem (np we wspomnieniach ówczesnego dowódcy oddziału polskiego), mówiąc Narwik od razu nasuwa mi się więc skojarzenie z tamtymi walkami, ale skoro piszesz, że Narwik jest tylko zasłoną a całe wydarzenie miało miejsce gdzieś w Skandynawii to pytanie gdzie? Dania, Szwecja czy Norwegia? Może Finlandia? W którym miejscu (południe, północ, centrum?) No i najważniejsze w jakim czasie? Tu trochę pomagasz bo:

Zwiał do Andersa po liście z domu

Czyli całość miała miejsce po 14 sierpnia 1941 a przed wrześniem 1942. najpierw skojarzyło mi się to z wojną zimową z Finlandią (wszak toczyła się i na dalekiej północy a stamtąd do Narwiku nie taka daleka droga) ale to trochę zbyt wcześnie.

Powiesz coś więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

To może tak przeanalizujmy twoją wypowiedź, bo mnie zwyczajnie owa historia zaciekawiła, a historia DWŚ są mi słabo znane stąd i moja ciekawość.

Czyli jak rozumiem w czasach gdy odbywał służbę wojskową w Wehrmachcie. Tak?

No to wiadomo co, ważny port i istotne zmagania (z punktu widzenia polskiego czy francuskiego żołnierza), ciut ciut o nich czytałem (np we wspomnieniach ówczesnego dowódcy oddziału polskiego), mówiąc Narwik od razu nasuwa mi się więc skojarzenie z tamtymi walkami, ale skoro piszesz, że Narwik jest tylko zasłoną a całe wydarzenie miało miejsce gdzieś w Skandynawii to pytanie gdzie? Dania, Szwecja czy Norwegia? Może Finlandia? W którym miejscu (południe, północ, centrum?) No i najważniejsze w jakim czasie? Tu trochę pomagasz bo:

Czyli całość miała miejsce po 14 sierpnia 1941 a przed wrześniem 1942. najpierw skojarzyło mi się to z wojną zimową z Finlandią (wszak toczyła się i na dalekiej północy a stamtąd do Narwiku nie taka daleka droga) ale to trochę zbyt wcześnie.

Powiesz coś więcej?

Wiele o tym nie mówił, jednakże później ta ucieczka nastąpiła. Z tego co mówił to miał rękę bandażem owiniętą i dlatego dostał się na statek. List o tym iż babka z dziećmi wyjechała w Hamburgu otrzymał. Nie zapytam się go już teraz, dużo o tym nie mówił. Dręczyło go to jednak, po solidnej dawce o tym rozmawiał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Wiele o tym nie mówił, jednakże później ta ucieczka nastąpiła.

Twojego dziadka czy owego Rosjanina?

List o tym iż babka z dziećmi wyjechała w Hamburgu otrzymał.

Odnosi się to raczej do twojego dziadka, no bo jak ów Rosjanin miał dostać ten list.

Mnie interesuje ów Rosjanin w Skandynawii, kiedy to było i gdzie - jak nie chcesz podawać miejsca może wskazać np region, nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Chciałbym zaspokoić Twoją ciekawość, zresztą moją także ale to były takie wypowiedzi bardzo zdawkowe. Jako, że kilkanaście lat w owym czasie miałem, głupio mi było się go o to dopytywać.

Rosjanin trafił do niewoli.

Dużo więcej dowiedziałem się od wujka, który w czasie DWS przebywał w okupowanym Paryżu. Poprzez Czerwony Krzyż odnalazł swoich towarzyszy i dużo zdjęć oryginalnych okupowanego Paryża zobaczyłem. Kiedyś nawet jakiś Niemiec się pojawił ale sami rozmawiali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Że takie zdarzenie miało mieć miejsce ww Narviku to szans raczej nie ma. Za to jeśli akcję przeniesiemy bardziej na północny wschód to czemu nie? W końcu Rosjanie na przełomie 1944/45 zajęli prawie cały Finnmark.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Dat ze zdjęć sobie nie przypominam, lata 90-te to czas gdy odnalazł swoich kameraden.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Że takie zdarzenie miało mieć miejsce ww Narviku to szans raczej nie ma. Za to jeśli akcję przeniesiemy bardziej na północny wschód to czemu nie? W końcu Rosjanie na przełomie 1944/45 zajęli prawie cały Finnmark.

Bardzo możliwe. Nie lubił o tym rozmawiać a smarkaczowi głupio było go za jęzor ciągnąć. Finlandia najbardziej prawdopodobna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie Finlandia!

Finnmark!!!!

Taka prowincja w Norwegii. Położona najbardziej na północ i najbardziej na wschód. Nordcapp jest w niej położony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Nie Finlandia!

Finnmark!!!!

Taka prowincja w Norwegii. Położona najbardziej na północ i najbardziej na wschód. Nordcapp jest w niej położony.

Sorry, ja już trochę taki rajzyfiber mam. Jutro w Mannheim spotkam kuzyna i dopytam się go jak to było. Ja niestety zamiast kwestiami historycznymi wolałem garaż i usprawnianie malucha.

Teraz trochę żałuję, że nie dopytywałem się o więcej. No cóż, teraz już to niemożliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Za to jeśli akcję przeniesiemy bardziej na północny wschód to czemu nie? W końcu Rosjanie na przełomie 1944/45 zajęli prawie cały Finnmark

No taki był i mój tok rozumowania (podobny bo nie dokładnie taki) ale skoro ów Rosjanin miał uciekać do Andersa, to no cóż trochę za wcześnie jak na zajęcie tego rejonu, trochę za późno jak na wojnę zimową z Finlandią i jak na samą bitwę pod Narwikiem. .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.