Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ak_2107

Salomon Morel

Rekomendowane odpowiedzi

Alex WS   

poldas, Waffen SS to była jednostka, do której trafiano na własne życzenie, udowadniając pochodzenie aryjskie. Cokolwiek to znaczy. Początek tej drogi to zazwyczaj Hitlerjugend. Obecnie Niemcom, jak zauważyłem, wstyd za tamte czasy ale jednak idee, których papierkiem lakmusowym może być wskaźnik poparcia dla NPD istnieją, niestety.

Może i emocjonalnie podchodzę do tematu. Nie bez powodu. Te skrajne idee, z jednej strony Morel, z drugiej naziści to klęska cywilizowanego świata. Trzeba to pilnować i nigdy więcej do rozkwitu nie dopuszczać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Waffen SS nie była jednostką, lecz częścią formacji zwanej Algemeine SS.

Zaciąg ochotniczy do Wafen SS w przypadku obywateli Rzeszy zmieniono na przymusowy na przełomie 1942/1943. Podejrzewam iż to był proces płynny.

Tylko co ma to wspólnego z Morelem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Przyczyna i skutek. Gdyby nie Waffen SS to pewnie by osób podobnych Moreli nie było.

Miałem okazję rozmawiać, już z bardzo wiekowym człekiem, który był członkiem SS. Niemiec z Westfalii. Zapytałem się go o powody, przyczyny, dlaczego tak się to potoczyło. Zrzucił to na błędy młodości ale chyba szczerze to mówił.

Nie będę się wymądrzał o historii jednostki czy formacji. Podlegała pod Himmlera, była państwem w państwie. Chciałbym nawet nie wiedzieć iż toto w ogóle istniało.

Warum? Solche Zeiten. Fehler jungen Jahren.

Strasznie mocno mi to w pamięci utkwiło. Ciąg dalszy rozmowy był o doświadczeniach wojennych i szukaniu powodów tych paskudnych czasów. Jakaś klepka się przestawiła i wiedziałem iż zawsze będę przeciwnikiem skrajnych ideologii.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Hipoteza;

Gdyby SS nie zaistniały (liczba mnoga, bo to sztafety ochronne), a wojna by się potoczyła tak samo, to - UBP i KBW by nie powstały?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Pewnie by i powstało. Najważniejsze aby byli ludzie, którzy objawom zezwierzęcenia będą się sprzeciwiać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

W jego przypadku widzę niedowład polskiego wymiaru ścigania, bo można go było wcześniej zaaresztować, a ten jak się pokapował iż na niego zagięto parol, to dał dyla do Izraela, którego rząd dba o swoich obywateli i nie wydał spekulowanego zbrodniarza polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Uzasadnienie tej odmowy jest zresztą dla mnie wyrazem hipokryzji ze strony władz Izraela.

(...)

Formalnie to Morel wówczas nie był obywatelem Izraela:

"W pierwszym z pism skierowanych przez Wydział Śledczy Prokuratury

Wojewódzkiej w Katowicach do Wydziału Konsularnego

Ambasady Państwa Izrael w Warszawie zadano pytanie o fakt nabycia

przez S. Morela obywatelstwa izraelskiego oraz wskazanie miejsca

jego pobytu. Otrzymanie tych informacji uzasadniono koniecznością

wykonania licznych czynności procesowych z jego udziałem.

Pismo napisał – Zastępca Prokuratora Wojewódzkiego w Katowicach

Krzysztof K. w dniu 14 listopada 1995 r. Zostało ono sporządzone

z pogwałceniem zasad pisania korespondencji dyplomatycznej. Nie

zawierało ustalonych protokołem dyplomatycznym zwrotów tradycyjnie

umieszczanych w pismach kierowanych do państwa obcego.

W kolejnych pismach formuły te będą już zachowywane.

Odpowiedź z ambasady Izraela przyszła w dniu 22 lutego 1996 r.

Napisano w niej, że w sprawie ustalenia adresów osób mieszkających

w Izraelu bądź tych, które kiedyś to państwo zamieszkiwały,

należy skontaktować się z Biurem Poszukiwań. Wskazano również,

że rubrykę krewnych i zaginionych prowadzi wydawane po polsku

izraelskie czasopismo, „Nowiny Kurier”20.

Dnia 31 maja 1996 r. prokurator Prokuratury Wojewódzkiej

w Katowicach Grzegorz K. otrzymał odpowiedź z Biura Poszukiwań

w Izraelu w sprawie S. Morela. Z treści pisma można wnioskować,

że zapytanie dotyczyło posiadania przez S. Morela obywatelstwa

izraelskiego, ponieważ odpowiedź brzmiała: „niestety, Pan Morel

nigdy nie posiadał obywatelstwa Izraela”.

/M. Szreffel "Wymiar międzynarodowy śledztwa przeciwko Salomonowi Morelowi", "Studia Iuridica Toruniensia", T. XI, 2012, s. 246/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Wahałem się mocno, wracając ze Słowacji czy wykonać telefon do dawnego szefa, obywatela Izraela. Wykonałem ten telefon i rozmówca chyba dosyć dobrze zrozumiał mój punkt widzenia.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Czyżby on przebywał w Izraelu jako azylant?

Ta kwestia jest niejasna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Czyżby on przebywał w Izraelu jako azylant?

Ta kwestia jest niejasna.

Najprawdopodobniej tak. Państwo Izrael broni swoich obywateli, przyjezdnych z paszportem PRL widocznie także. Dobrze, że są tam osoby, którym taki Morel kojarzy się dokładnie tak jak mi.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego Alex WS uważa, że: "zaczyna się mówić" wskazując na artykuł ze stycznia 2014 r.?

"Mówi się" od znacznie wcześniejszych lat, choćby:

G. Kuźnik "Hektary Morela", "Wieści" 1992, nr 16

"Obozy pracy przymusowej na Górnym Śląsku" red. A. Topola Katowice 1994

Z. Boda-Krężel "Świnie i zdrajcy. Z reporterskiego cyklu: W stalinowskim obozie pracy", "Wieści" nr 14, z 5 kwietnia 1992

M. Wyrwich "Łagier Jaworzno" Warszawa 1995

J. Sack "Gniew Salomona", "The Village Voice" 1993, nr 13

tegoż, "Oko za oko. Przemilczana historia Żydów, którzy w 1945 r. mścili się na Niemcach" Gliwice 1995

"Historia do wyjaśnienia", "Nowiny" nr 26, 1995

K. Miroszewski "Obozy pracy przy kopalniach węgla kamiennego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Zarys problematyki", w: "Studia i materiały z dziejów Śląska" 1996, t. 21

tegoż, "Centralny Obóz Pracy Jaworzno (1945-1950)", w: "Historia martyrologii więźniów obozów w Jaworznie 1939-1956" red. K. Miroszewski, Z. Woźniczka Jaworzno 2002

tegoż, "Obozy pracy przemysłowej na terenie Katowickiego i Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego (1945-1950)" Katowice 2002

"Obozowe dzieje Świętochłowic Eintrachthütte - Zgoda" red. A. Dziurok Katowice-Świętochłowice 2002

"Obóz pracy w Świętochłowicach w 1945 roku. Dokumenty, zeznania, relacje, listy" oprac. A. Dziurok Warszawa 2002

tegoż, "Postawy religijno-moralne więźniów w obozie Świętochłowice-Zgoda w 1945 r.", "Rocznik Świętochłowicki" t. 2, 2000

E. Nowak "Obozy w Polsce po 1945 (ze szczególnym uwzględnieniem Śląska", "Studia Śląskie" t. LV, Opole 1997

T. Lustig "Orlęta w Jaworznie. Kartki z pamiętnika 1951-1953" Kraków 1997

A. Kozioł "Czerwone po brunatnym", "Dziennik Polski" nr 49, z 27 lutego 1998

F. Brachman "Powrót na Śląsk", "Karta" 1998, nr 26

G. Gruschka "Zgoda - miejsce zgrozy. Obóz koncentracyjny w Świętochłowicach" Gliwice 1998

Z. Woźniczka "Obóz pracy w Świętochłowicach-Zgodzie i jego komendant", "Dzieje Najnowsze" nr 4, 1999

tenże, "Aparat bezpieczeństwa publicznego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945-1947", "Studia i materiały z dziejów Śląska" T. 24, 1999

K. Szwagrzyk "Jaworzno. Historia więzienia dla młodocianych więźniów politycznych 1951-1955" Warszawa 1998 (następne wydanie: Wrocław 1999)

P. Madajczyk "Obozy pracy i odosobnienia dla ludności niemieckiej w Polsce po II wojnie światowej", "Studia Śląskie" t. LIX, Opole 2000

tegoż, "Przyłączenie Śląska Opolskiego do Polski 1945-1949" Warszawa 1996

R. Kaczmarek, K. Miroszewski "Obozy odosobnienia w przemysłowej części województwa śląskiego po II wojnie światowej", tamże

B. Kopka "Obozy pracy w Polsce 1944-1950. Przewodnik encyklopedyczny" Warszawa 2002

W. Stankowski "Obozy i inne miejsca odosobnienia dla niemieckiej ludności cywilnej w Polsce w latach 1945-1950" Bydgoszcz 2002

T. Wolsza "W cieniu Wronek, Jaworzna i Piechcina... 1945-1956. Życie codzienne w polskich więzieniach, obozach i ośrodkach pracy więźniów" Warszawa 2003

Wypada również przypomnieć o tym, że katowicki Oddział IPN w ramach trzech prowadzonych śledztw (1. W sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się funkcjonariuszy COP w Jaworznie w latach 1947-1949 nad osadzonymi tam obywatelami polskimi narodowości ukraińskiej, 2. W sprawi fizycznego i psychicznego znęcania się funkcjonariuszy COP w Jaworznie w latach 1945-1949 nad osadzonymi tam więźniami i jeńcami wojennymi, 3. W sprawie przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy służby więziennej w Więzieniu Progresywnym w latach 1950-1956) zgromadził 74 tomy akt głównych (stan na rok 2006) i przesłuchał około tysiąca świadków.

/za: A. Dziurok "Śledztwa IPN w Katowicach w sprawie przestępstw popełnionych w obozach i więzieniu w Jaworznie w latach 1945-1956. Rozliczenie z przeszłością i materiał historyczny", w: "Obóz dwóch totalitaryzmów. Jaworzno 1943-1956" Materiały z Konferencji Naukowej kwiecień 2006, T. 2, red. K. Miroszewski, Z. Woźniczka, Jaworzno 2007/

Jak zatem może zauważyć Alex WS - mówi się, pisze...

i to nie od roku 2014; tylko trzeba poszukać, a nie ograniczać się do przeglądania serwisów w internecie.

Co ciekawe: nie ma pewności co stało się bezpośrednią przyczyną zainteresowania osobą Morela, Zygmunt Woźniczka ("Obóz pracy..." s. 57-58) uważa, że chodzi o doniesienie Doroty Boreczek, która złożyła je na początku 1992 r., była ona więźniarką obozu w Świętochłowicach jako kilkunastoletnia dziewczynka. Większość badaczy (np. J. Sack, A. Majcher) wskazuje jednak na list z 11 grudnia 1989 r. Erny Kołodziejczyk do ministra sprawiedliwości z zapytaniem o miejsce pochówku jej ojca Pawła Benczka.

Samą postać Morela dla szerszej opinii publicznej odkrył Sack, jak wyraził to sam Morel, w swym liście do ministra sprawiedliwości:

"Ten łajdak Jack zmienił kurs i napisał książkę o Żydach, którzy po wojnie pracowali w aparacie ucisku, a przede wszystkim o mnie".

/"Obóz pracy...", s. 17/

Paradoksem jest fakt, że Morel mieszkał przy tej samej ulicy, przy której mieściła się katowicka prokuratura...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Wypada podziękować secesjoniście za przedstawienie obszernego materiału źródłowego.

To "mówienie" odnosiłem do mediów masowego przekazu, z których korzysta przysłowiowy Kowalski.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

No to słowo ciałem się stało. Za 2 tygodnie wylot do Jerozolimy. Nie, nie będę robił cyrków, uświadomię Żydom, że nie każdy był fair. Tak doświadczony naród to zrozumie, taki Morel bohaterem nie będzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to słowo ciałem się stało. Za 2 tygodnie wylot do Jerozolimy. Nie, nie będę robił cyrków, uświadomię Żydom, że nie każdy był fair. Tak doświadczony naród to zrozumie, taki Morel bohaterem nie będzie.

Wiek Aleksie. To jest takie arcypolskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.