Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

A tymczasem wystarczy ruszyć cztery litery i posłuchać pliszki.

A tymczasem wcale nie trzeba ruszać rzeczonych czterech liter:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Ja się tak zastanawiam, czy masz rację, czy nie. No bo nagranie na youtube to jednak źródło wtórne, i to mało wiarygodne. Są wortale, poświęcone ptasim głosom. Korzystam z nich, żeby określić po głosie, czy mam do czynienia z dzięciołem zielonym, czy czarnym, albo słowikiem szarym czy rdzawym (w tym przypadku i tak tego dokonać nie potrafię). Nie są to ptaki szczególnie rzadkie, no ale o wiele rzadziej występujące niż pliszka siwa.

Jednak gdy sam słyszałeś pliszkę siwą to zupełnie co innego, niż że ktoś nagranie jej głosu upublicznił w Internecie.

Ale Twoją wypowiedź traktuję jako wsparcie, za które dziękuję. W tym przypadku youtube jest lepszy od literatury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie, dziękuję. Studiowanie cudzych dzieł to coś, co robię dla pieniędzy, a tu jestem po to, by pogadać z ludźmi. O ile wiem Boryś nie jest uczestnikiem tego forum. Oczywiście, gdyby jakiś uczestnik forum na tyle identyfikował się z poglądami Borysia, żeby je omówić, to bym z nim - znaczy z uczestnikiem - dyskutował.

Cóż, bywa tak, że ci ludzie na forum odwołują się do pewnej literatury czego im zabronić nie można. Chce jancet poczytać - jego wola , nie chce - podobnie.

Z Borysiem dyskutować nie mogę, chyba że się tu zarejestrował, ale nic o tym nie wiem.

Tokarz czy Puzyrewski też się nie zarejestrowali ale jancet do nich się odwołuje, nieprawdaż?

Czyli jak secesjonista powołuje się na rozdział u Borysia - jest spostponowany, a jak jancet powołuje się na pewnych pisarzy to jest to o.k.?

... jednak pewne moje rozbawienie budzi sama metoda badania głosu pliszki - poszukiwania literaturowe.

Rozbawienie nietrafne bo nie chodziło o badanie głosu pliszki a o poznanie etymologii jej nazwy. Co nie do końca jest tym samym. Zna jancet jakieś prace z zakresu językoznawstwa czy badań etymologicznych, które nie są nadto "literaturowe" - z chęcią je poznam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Tokarz czy Puzyrewski też się nie zarejestrowali ale jancet do nich się odwołuje, nieprawdaż?

Czyli jak secesjonista powołuje się na rozdział u Borysia - jest spostponowany, a jak jancet powołuje się na pewnych pisarzy to jest to o.k.?

Nie wydaje mi się, by w jakikolwiek sposób spostponował Secesjonistę. Jeśli Secesjonista poczuł się przeze mnie spostponowany - bardzo Go za to przepraszam i zapewniam, że nie było to moim zamiarem.

Mam też przekonanie, że Secesjonista, polecając mi jakąś lekturę, nie chciał wykazać mojej indolencji, tylko zainteresować jakąś sprawą. Tyle że ja mam aż nadto spraw, którymi muszę się interesować.

Choć przyznaję, że wypowiedzi, w których interlokutor, choć uważa jakąś sprawę za ważną, odsyła mnie do lektury jakowegoś dzieła, zamiast opisać wyrażony tam pogląd i swój stosunek do niego, niezmiennie mnie irytują.

Rozbawienie nietrafne bo nie chodziło o badanie głosu pliszki a o poznanie etymologii jej nazwy. Co nie do końca jest tym samym.

Powiedziałbym, że w ogóle jest czymś innym, ale jeśli podejrzewa się onomatopeję, należałoby na wstępie zapoznać się z głosem pliszki.

Zna jancet jakieś prace z zakresu językoznawstwa czy badań etymologicznych, które nie są nadto "literaturowe" - z chęcią je poznam.

Nie, nie znam. Wprawdzie nie czytałem wielu prac z tego zakresu "in extenso" i moja wiedza opiera się na ich omawianiu przez innych autorów, ale generalnie uważam je za zanadto literaturowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Potwór   

Zaczęto nazywać pewnie z różnych powodów. Tak jak dzisiaj z praktycznego pewnie teą prześmiewczo albo aby dodać znaczenia itp Tak mi się wydaje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.