Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Minister

Stereotypy Polaków o Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

Minister   

Jakie stereotypy są powszechne o innych regionach kraju czy miastach w u 'was' ?

Są one po prostu krzywdzące. Do niedawna sam żyłem taką mitologią dopóki nie zacząłem się interesowac głębiej naszym krajem.

Główny stereotyp jaki pamiętam tutaj, z punktu Dolnego Śląska, to że Wschodnia Polska to bieda, drewniane chałupy syf, ola-boga nic nie ma i pełno 'Ruskich' tam musi byc. Zapominając o tym, sami że mamy po uszy walących, zaniedbanych, brudnych zabudowań poniemieckich, szczególnie kamienic.

Więc jak to jest u was z tymi stereotypami o mieszkańcach i miejscach w naszym kraju ? Jakie występują u Was ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stereotypów jest mnóstwo, na przykład moja starsza ciocia długo myślała, że w górach panuje niesamowite ubóstwo. Kiedy wybierałam się na wycieczkę w Bieszczady, opowiadała jak to kiedyś jechała na Węgry, jak to przejeżdżała przez Bieszczady właśnie, jak to mieli tam postój, jak tam dzieci biednie były ubrane do szkoły, jak to weszli do baru, a tam podawali tylko kapustę i ziemniaki... Na wycieczkę radziła wziąć dużo jedzenia ;) Teraz zmieniła zdanie, to był jej osobisty stereotyp, choć niektórzy myśleli podobnie.

O ciekawych stereotypach dotyczących własnych stron dowiaduję się najczęściej od mieszkańców innych regionów, właśnie na różnych wycieczkach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
to że Wschodnia Polska to bieda, drewniane chałupy syf, ola-boga nic nie ma i pełno 'Ruskich' tam musi byc.

Spotkałem się nawet z nazywaniem Podkarpacia Ukrainą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

U mnie bardzo popularne jest twierdzenie o biedzie na wschodnich rubieżach kraju, zwłaszcza na Podlasiu.

No i czasem spotykam się z opiniami, że w Katowicach to nigdy słońca nie ma, a ludzie czarni od sadzy z kominów są tam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

jako że jestem z grodu Kraka - kilka o sobie:

- u nas jest "austriackie gadanie", a w ogóle to najbliżej nam do Pragi czy Wiednia, gdyż to Kraków powinien być stolicą Polski, no chyba że Austria zgodziłaby się na przyłączenie nas do siebie, wtedy nie milibyśmy nic przeciw temu, poza tym tak czy siak - damy sobie radę gdyż "ucywilizowaliśmy" N. Hutę [choć oni jeszcze idą na Plac i jadą "na miasto" czyli do Rynku]. A tak z ciekawostek turystycznych: najcieńszy drut swiata powstał kiedy groszówka spadła z nieba wpołowie drogi między Poznaniem a Krakowiem [bo wiecie jak by nie oni to zgarnęli to byłaby poruta a my centusie...]

Do tego jeździmy na Słowację czy Czechy a nawet Austrii do sąsiedniego miasteczka a nie zagranice, a góral jak cię kocha to pójdzie za Tobą w dym, a jak nienawidzi to w łyżeczce wody utopi i jeszcze cała masa miejsca zostanie... A wiecie my takie postępowe konserwatysty są...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   
to że Wschodnia Polska to bieda, drewniane chałupy syf, ola-boga nic nie ma i pełno 'Ruskich' tam musi byc.

No trochę jest, niektórzy nawet zostali znaturalizowani. :] A bieda? Zalezy gdzie, turysta który chciałby tam pojechać i wydawać kasę, raczej umarłby z nudów. Ale już w dolinie Bugu sprawa ma się zgoła inaczej i wręcz przeciwnie. Tamtejsze wioski i zapadłe dziury onegdaj, dzisiaj są oazą i rajem dla stolicznych burżujów.

Kaszeby to dusigrosze i ogólnie wredny naród. Prawda!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Spotkałem się nawet z nazywaniem Podkarpacia Ukrainą.

To Podkarpacie to nie Ukraina? :D Ja bym powiedział, że i dawne woj. radomskie czy lubelskie to ,, Ukraina'' z moją wyspą szczęścia pośrodku :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Widać Tofiku nie jesteś równie dobry z geografii jak z historii :D Podkarpacie to nazwa regionu geograficznego położonego w Polsce, ale i na Ukrainie(oraz Słowacji i Rumunii). Tak, więc stwierdzenie, że Podkarpacie to Ukraina jest w równym stopniu prawdziwe i błędne jak stwierdzenie, że Podkarpacie to Polska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Cóż, sądziłem, że to oczywiste, ale już tłumaczę: skoro piszę w temacie o polskich stereotypach, to chodzi mi o polskie Podkarpacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Dla mnie nie jest to oczywiste, ponieważ nie ma jakichś wielkich różnic między polskim a ukraińskim Podkarpaciem, gdzie więc mamy do czynienia ze stereotypem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Nie wiadomo czy nie ma, sam nie byłem na zachodniej Ukrainie, ale osoby tam wyjeżdżające (te które spotkałem) twierdziły, że wiele ukraińskich chałup to po prostu zabite dechami dziury, co jest: 1) prawdą, 2) przesadą wynikającą z dość lekceważącego podejścia do wschodniego sąsiada (np. rower w złym stanie = rower z Ukrainy :D ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.