Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
atrix

Ustaszi - Ustasze. Chorwaccy naziści

Recommended Posts

atrix   

Ustaszi - organizacja nazistowska stworzona przez Ante Pawelicia w 1929 roku. Po zajęciu przez Niemcy hitlerowskie Jugosławi, stworzono marionetkowe państwo " Niezależna Chorwacja ". Ustaszi jest odpowiedzialna za wymordowanie tysięcy Serbów , Cyganów i innych narodowości zamieszkujących Jugosławie. Link do strony o Ustaszi - http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/reli...pavelic.php#215

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   
Vladimir Dedijer, który w czasie wojny wyzwoleńczej, prowadzonej przeciw wojskom okupacyjnym, przebywał w kwaterze armii partyzanckiej dowodzonej przez Tita, do swej książki o Jasenovacu dołączył rejestr zawierający nazwiska 5 arcybiskupów, 17 biskupów, 8 kardynałów, 119 księży katolickich i 22 franciszkanów. Na liście znajdują się także profesorowie teologii, katecheci, kanonicy, opaci i prałaci.

Prawda toli czy nieprawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ustaszi

W języku polskim przyjęła się nazwa 'ustasze', nie bardzo wiem skąd Ci się 'ustaszi' wzięli (może od jednej z anglojęzycznych wersji czyli 'ustashi') - nawet na podanej przez Ciebie stronie jest forma 'ustasze'.

Trudno się też zgodzić z określeniem 'nazistowska' - jak już to faszystowska lub jeszcze dokładniej nacjonalistyczna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
atrix   

Kandrinazi napisał

W języku polskim przyjęła się nazwa 'ustasze', nie bardzo wiem skąd Ci się 'ustaszi' wzięli (może od jednej z anglojęzycznych wersji czyli 'ustashi')

Ustaszi pochodzi od orginalnrj nazwy Chorwackiej - ustaše. Co w polskim tłumaczeniu jest - ustasi , ustasie . A jak poprawnie powinno brzmieć , to ja już nie wiem. Ale czy nazwa jest tak ważna , czy temat. A wiadomo o co chodzi. Nie mówie że nie mogłem popełnić błędu.

Uzupełniono tytuł o formę: "ustasze".

secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ustaszi - organizacja nazistowska stworzona przez Ante Pawelicia w 1929 roku. Po zajęciu przez Niemcy hitlerowskie Jugosławi, stworzono marionetkowe państwo " Niezależna Chorwacja ".

(...)

Poprawnie to nazwa samej organizacji brzmiała: Ustaša Hrvatski revolucionari pokret.

A czego tyczyć się mają podane przez widiowy7 liczby?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.