Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Beao

Powstania Śląskie

Rekomendowane odpowiedzi

Beao   

Witam,

na początku wypada się przedstawić. Nazywam się Beata, troszeczkę interesuję się historią, piszę troszeczkę, bo w porównaniu z tak zacnym gronem forumowiczów jestem ledwie laikiem, szczególnie II Wojną Światową. Jakiś czas temu, bodaj w zeszłym roku, zainteresowałam się Powstaniami Śląskimi. Żyć tu i nic o swoim regionie nie wiedzieć?! Wstyd. W najbliższej bibliotece znalazłam publikacje z okresu PRL, konkretnie album zdjęciowy. Niestety to zdecydowanie za mało, poza tym, gadka propagandowa jaką uprawiał autor owej pozycji przyprawiła mnie o mdłości i temat porzuciłam. Teraz jednak wraca znowu.

Drodzy moi, wspomóżcie biedną nastolatkę, przyszłego (oby!) instruktora harcerskiego i podajcie choć jedną wartościową pozycję książkową traktującą o Powstaniach, Plebiscycie. (Wygodniej czytać mi słowo zapisane na papierze... Sama odnalazłam kilkanaście publikacji internetowych i w najbliższym czasie będę się przez nie przebijać. )

Z gorącym harcerskim pozdrowieniem,

B.

Edytowane przez Beao

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

Beao [przyszla instruktorko harcerzy]. Wstępnie piszę, zmodyfikuję post wieczorkiem, bo mam coś tam w swej biblioteczce, teraz piszę z pamięci:

1. Sprawy hotelu Lomnitz [to jest tytul]

2. Kazimierz [bodajże] Popiolek [na pewno] popelnil calą masę pozycji n.t. Śląska obejmując chyba calą jego historię. Spróbuj zajrzeć do jakiejś bazy bibliotecznej i wpisać to nazwisko, coś się na pewno znajdzie.

Poza tym zapraszam do Dzialu II RP, tam jest coś na pewno o Powstaniach a być może i jakaś literatura podana. Tutaj [KSO] zaglądnij wieczór - dopiszę kilka - kilkanaście pozycji.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Myślę, że harcerzom zaimponuje dywersja czyli grupa Wawelberga. W Śląskiej w czytelni jest książka Zyty Zarzyckiej " Polskie działania specjalne na Górnym Śląsku 1919-1921" Warszawa 1989

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Tomasz mają to tylko na czytelni?, pytam z ciekawości bo np. w N. Sączu można sobie to po prostu wypożyczyć, ale pewnie to zasada "regionalności" bo co dotyczy terenu Sądecczyzny a nawet ogólnie Małopolski to też mają na czytelni.

Sorry za OT.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

troszkę z tego co mam w mojej bibliotczce o Powstaniach

1. Powstania Śląskie i plebiscyty w dokumentach i pamiętnikach. Instytut Śląski, Opole '80

2. Popiołek K. - Śląskie Dzieje - PWN, Warszawa - Kraków, '81

3. Popiolek K. [red] - Studia i metriały z dziejów Śląska T. VIII, Śląski Instytut Naukowy '67

4. Żródla do dziejów Powstań Śląskich T. 1 [październik 1918 - styczeń 1920] '63

5. Wrzosek [?] M. - Powstania Śląskie 1919 - 1921, '71

6. Zarzycka Z. - Polskie działąnia specjalne na Górnym Śląsku 1919 - 1921 , '89

7. Smółka L [red.] - Śląsk a czynniki zewnętrzne w XIX i XX w. '92

8. Województwo Śląskie .... 1918 - 1921, '29

9. "O Plebiscycoie" [tutuł umowny, broszurka wydana przez Sejm, zaierająca informacje i mowy posłów, z okresu przedplebiscytowego ['21?]

10. Kupała / Przewłocki [red.] Zanim wybuchło III Powstanie Śląskie, Bytom '91

Poza tym jak wspominałem : hasło Popiołek Kazimierz... pisał multum i jeszcze więcej stricte o G. Śląsku.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.