Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Egipt Dolny, a Górny

Recommended Posts

Egipt niby jedno państwo, ale złożone z 2 części: Egiptu Dolnego i Egiptu Górnego. Chciałbym podyskutować o różnicach między nimi.

Najbardziej rozróznia je obrzęd grzebalny: na płn. grzebano w domu, na płd. na cmentarzyskach.

Mieszkańc Delty to przeważnie rolnicy i hodowcy, natomiast na południu rozwinięte było łowiectwo, które miało tam znacznie większe znaczenie świadczą o tym sceny łowieckie przedstawione na ówczesnej ceramice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzeczywiscie, różniece są i wynikają właśnie z róznic geograficzych, geologicznych.

Egipt Dolny jest "trójkątem" jaki tworzą dwie odnogi Nilu: Rosetta i Damietta. Egipt Górny to wąski pas ciągnący się wzdłuż rzeki. Północna część obfitowała w bujną roślinność i żyzne gleby a sama delta była jakby spichlerzem Egiptu. Południowa część dostarczała kamieni: wapienia, granitu, piaskowca, porfiru, diorytu, bazaltu i kruszców (głownie miedź i złoto). Oba Kraje miały sobie wiele do zaoferowania dlatego również nastepiło etapowe zjednoczenie Egiptu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Frodo   

Mysle, ze z dniem dzisiejszym mielibysmy dwa osobne panstwa gdyby nie dzialanie krola Gornego Egiptu, Menesa (Narmera) podbil mniej rozwiniete panstwo w delcie nilu. Brakowalo im mocnej reki, ktora moglaby zarzadzac cala administracja. Po zjednoczeniu wladca wprowadzil porzadek i sprawiedliwosc uosabiane wtedy bodajze z boginia Maat. Polozono kres bezprawiu i balaganowi, ktory wyniszczal Dolny Egipt. Roznica miedzy nimi dwoma byla ogromna w wiekszosci w rozwoju gospodarczym obu panstw.

Zjednoczenie mialo ogromne znaczenie. Stali sie panstwem o duzej powierzchni terytorialnej i tym samym wiekszych mozliwosciach. Troche offtopic, ale wydaje mi sie, ze to cenne informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zjednoczenie Egiptu nie były dziełem tylko Menesa (niezależnie z którym władca się go identyfikuje Narmer, Aha). Unifikacje politycznę poprzedziła pokojowa infiltracja kulturowa, a działania zmierzajace do zjednoczenia prawdopodobnie rozpoczęto kilka pokoleń wczesniej (czasami mozna się spotkać ze stwierdzeniem, że przed Narmerem mogło panować nawet 10 władców nad całym (lub też wiekszą częścią Egiptu).

Ponadto zupełnie błędne jest stwierdzenie o biednej i zacofanej delcie. Delta była łakomym konskiem m.in. ze względu na kontrolę nad szlakami handlowymi ze wschodem ( z których ta czerpała korzysci). Delta była uważana za biedniejszą głównie ze wzgledu na brak przprowadzonych badań w tym rejonie. Dopiero w latach 70-tych rozpoczeto badania w Delcie na szeroką skalę. Badania prowadzonę przez Polską misję w Tell el-Farcha od 10 lat dobitnie dowodzą, iż delta miała dużo wieksze znaczenie niż dawniej uważano.

Najbardziej rozróznia je obrzęd grzebalny: na płn. grzebano w domu, na płd. na cmentarzyskach.

Pochówki intramularne były niezwykłą rzadkością, w tym przypadku nalezałoby podać okres. Na myśl przychodzi mi kultura Merimde (ewentualnie również Omari), choć w tych przypadkach jest to kwestia dyskusyjna. Nie słyszałem aby w późniejszych okresach stosowano taki obrządek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
legion   

Oczywiście Korony, Egipt Dolny miał czerwoną koronę przypominającą wiadro, a Górny białą przypominającą butelkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
przypominającą wiadro
białą przypominającą butelkę

XD Świetne porównania.

A tak żeby nie było, warto dołączyć rysunki tych koron. ;)

[center:b4c987e98b]red.gif

Dolny Egipt.

double.gif

Egipt Górny, tzn. chodzi o tę białą koronę.[/center:b4c987e98b]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.