Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Ale za to mogę polecić początkowe kadry filmu ( pierwsze 12 minut minut) "Sportowiec mimo woli", rekonstrukcja cyfrowa krąży w kanale Kinopolska - widać wnętrza zakładu fryzjerskiego, mieszkania, fragmenty ulic, fasad budynków, a nawet chodniki i powierzchnię jezdni.

Fabrykant uwielbiający hokej ( w tej roli Orwid) mieszkał przy alei Róż. Bodajże 43. Ale tu nie chodzi o dokładny adres. Podziwiam samą ulicę, i te wille, ach, cukiereczki architektoniczne! :rolleyes: Sorry że na forum historycznym trochę poezji ( ;) ) ale naprawdę, cuda!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tuż przed wyjazdem do sanatorium ( wrócę za 28 dni) zostawię ślad bytności w bibliotece. Polecam "Rozwój Południowych dzielnic Warszawy (1934-1938)". Wynika z tej publikacji że ostro wzięto się do roboty: zmodernizowano ulice Mokotowa, sieć kanalizacyjną, komunikację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na ulicy Trębackiej ustawiono atelier studia filmowego ( Rex Studio). Pod jakim numerem? Kręcono w tym studio niektóre sceny filmu "ABC miłości". Wiadomość tą uzyskałem z portalu blog.nitrofilm.pl. Zamieszczono tam fragment relacji z planu filmowego. A kto wie gdzie kręcono plenery tegoż filmu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Kazimierz Krukowski omal nie postradał swego słynnego nosa! Stało się to przy nakręceniu "Abecadła miłości", w atelier na Trębackiej" - i dalej opis utraty owego nosa. ("Kino" nr 3, 1935, s. 2)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W artykule "Na planie filmu 'ABC miłości'" (o ile o niego chodzi) zamieszczonym na blog.nitrofilm.pl: nie ma nic o Rex Studio na Trębackiej. W rubryce "Hallo! Tu Warszawa!" na łamach "Kina", gdzie opisano historię o nosie, również takiej informacji nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj, gapa ze mnie. Nie dopowiedziałem. O nazwie studia filmowego Rex Studio wiem z czołówki filmu, a adres tegoż studia jest podany jest wspomnianej przez Secesjonistę w rubryce "Hallo!Tu Warszawa!"

Podaję erratum ( za filmpolski.pl):

Atelier filmu ABC Miłości to jednak Falanga, a Rex-Film ( Rex Studio?) to producent.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podwójny gapa... :B):

W artykule jest jedynie wzmianka o atelier na Trębackiej, bez podania informacji do kogo miało ono należeć. Natomiast w czołówce filmu pojawia się nazwa wytwórni realizującej film: Rex-Film, a nie Rex Studio. To była znana firma, dystrybucyjno filmowa założona przez Józefa Rosena.

Stąd i moje dopytywanie się o to "Studio".

Zważywszy, że w tej samej czołówce pojawia się informacja: "atelier i laboratorium FALANGA" to raczej chodziło o pomieszczenia filmowe Falangi a nie jakiegoś Rex Studio, swego czasu mieściły się one przy Trębackiej 11, czy akurat w czasie realizacji "ABC..." to już nie wiem.

Edit:

pisałem to w czasie kiedy admahistoryk tworzył swe erratum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polecam "Przedwojenne śródmieście Warszawy. Najpiękniejsze fotografie", Jarosław Zieliński

A oto informacja prasowa znaleziona na www.warszawa1935.pl "Film „Warszawa 1935”, którego premiera jest zaplanowana na 15 marca 2013 r., będzie prezentowany

zarówno w sieci kin na terenie całego kraju, jak i w wybranych, warszawskich kinach studyjnych", zwiastuny są na youtube.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka.Czytamy w artykule "„...cenię sobie różne rozrywki i przyjemności.” – wywiad nieautoryzowany z Dzielnicą Ochota"(Ochotnik, nr 72, 03/2011): "Wzrost liczby mieszkańców wymusił budowę liniitramwajowej na Okęcie (1923 r.), co razem z powstaniem Elektrycznej Kolei Dojazdowej (1927 r.) zwiększyło moją atrakcyjność jako dzielnicy mieszkaniowej."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Magdalena Stopa "Przed wojną i pałacem" - W książce podano tabelę z nazwami, które zniknęły po 1945 roku. Autorzy wymienili ich aż osiemset dziewięćdziesiąt dziewięć! Między nimi figuruje tam ulica Wielka, zlikwidowana podczas budowy placu Defilad. Zapraszam na mój blog - znajdziecie tam opisy ulic Warszawy, Wielkiej także.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.