Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
atrix

Zapomniane mogiły

Recommended Posts

atrix   

Las w okolicy wsi Cukrówka, powiat Lipsko. Okoliczni mieszkańcy twierdza sprzecznie czyje są to mogiły. Jedni twierdzą że z września 1939r i to mogiły żołnierzy polskich. Inni, że to mogiły żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, z zaznaczeniem, że to mogiły Ślązaków służących w armii niemieckiej. Mogiły pojedyncze to podobno mogiły oficerów. Wszystkich grobów doliczyłem się 12. Czyli zagadka, która czeka na rozwiązanie. Stan mogił taki jak na zdjęciach.

4feaf732dd999cdfm.jpg

69fc9c8272ca3143m.jpg

c36f28da8518ac12m.jpg

a8ce694b434e4987m.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Życzę powodzenia w poszukiwaniu i wyjaśnianiu tematu.

Jednakże z tego że "coś" jest nad ziemią wcale nie wynika, że jest "coś" pod ziemią. Doprowadziłem do rozkopania w tym roku w ramach porządkowania grobów wojennych w mojej okolicy (z zachowaniem wszelkich procedur) takiej leśnej mogiły. Nie była to mogiła zapomniana, miała kartę, pomnik, była oznakowana na mapach.

Źródła wskazywały, że powinno być 11 ciał. Na pomniku był napis, że jedno. Georadar pokazał śliczne spulchnienie pod pomnikiem o wymiarach 2 x 3 m o głębokości ok 2 m. Po rozkopaniu okazało się, że pod pomnikiem nic nie ma. Żadnej kosteczki. Nawet guziczka.

Najprawdopodobniej Niemcy ich przenieśli zimą 1940 r. do mogiły we wsi, by odwiedzające rodziny miały bliżej.

A dla okolicznej ludności leżeli tam do teraz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
qrak   

O zapomnianych mogiłach:

Miejsce: Szczecin - Polska

Cmentarz Centralny (kto tam nie był a ma okazję być w tym mieście to niech nie wybiera się nad morze a właśnie na cmentarz).

Zaraz na prawo od głównej bramy, w krzakach, za listowiem skromne tabliczki mieszkańców miasta poległych podczas IIWŚ.

Administracja tym się nie zajmuje, zarastają mchem i innym zielskiem. Na planie ich nie ma. Mało kto wie o ich istnieniu.

Inne, przedwojenne nagrobki, po wydobyciu (kiedyś były czasy, że co niemieckie to złe, więc i buldożerami tam jeździli) restaurują. Miasto szuka jakiejś swojej tożsamości...

A tam jest takie zapomniane miejsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Atrix napisał:

Jedni twierdzą że z września 1939r i to mogiły żołnierzy polskich. Inni, że to mogiły żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, z zaznaczeniem, że to mogiły Ślązaków służących w armii niemieckiej.

Z tymi Ślązakami to jest ciekawa sprawa. Po wojnie twierdzono, że Ślązaków pod Ćwiklicami też chowano osobno. Taka segregacja była. Tymczasem nie znajduje to potwierdzenia w listach pochówkowych. Ale redaktorzy tę swoistą antyśląskość akcentowali w prasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
atrix   

Tomasz N napisał -

Z tymi Ślązakami to jest ciekawa sprawa.

O tyle dziwna , co może być prawdziwa. W naszej okolicy nikt do niemców nie pała przyjażnią . Nie ma miejscowości gdzie by ktoś nie zginął. Ale do ślązaków to zupełnie sprawa ma się inaczej. Bardzo dużo ludzi z okolicznych miejscowości mieszka na Śląsku. Mogiły były , jak widac poprawiane przez okoliczną ludność , były palone znicze i były kwiaty.Jeden z mieszkańców Cukrówki tak mi zrelacjonował - "są to groby ślązaków , co w werchmachcie służyli. Niemcy swoich zabierali. Tych zostawili. Świeczke się zapali , bo co jeden czy drugi był winien. Wzieli go do wermachtu, i co miał biedak do gadania. To od Solca ich tu przywozili jak front był nad Wisłą . W tym jednym grobie to podobno jakiś kapitan jest pochowany ". Pani Wasiel opowiedziałą mi inną wersje - " tutaj partyzantów niemcy zastrzeliwali. Przywozili jak złapali i tu w lesie zabijali. Z Tarłowa kiedyś kogoś przywieżli, podobno jakiś ważny był. Tu go zabili. Na drugi dzień , dwóch jego synów przyjechało i pytali czy jest tu gdzieś w lesie świerzy grób. W nocy ojca odkopali i zabrali, niemców się nie bali . Zuchy chłopaki były. To gdzieś w 1944 czy 1945 roku było. Reszte grobów to z września będzie chyba . W strone Lipska to zabili tych 14 co mówiłam . Ale tamtych na cmentarz do Lipska zabrali " W samej Cukrówce żyje jeszcze tylko 2 osoby , pamiętające wojne . To jedyni świadkowie .

Edited by atrix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.