Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
atrix

Zapomniane mogiły

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Las w okolicy wsi Cukrówka, powiat Lipsko. Okoliczni mieszkańcy twierdza sprzecznie czyje są to mogiły. Jedni twierdzą że z września 1939r i to mogiły żołnierzy polskich. Inni, że to mogiły żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, z zaznaczeniem, że to mogiły Ślązaków służących w armii niemieckiej. Mogiły pojedyncze to podobno mogiły oficerów. Wszystkich grobów doliczyłem się 12. Czyli zagadka, która czeka na rozwiązanie. Stan mogił taki jak na zdjęciach.

4feaf732dd999cdfm.jpg

69fc9c8272ca3143m.jpg

c36f28da8518ac12m.jpg

a8ce694b434e4987m.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Życzę powodzenia w poszukiwaniu i wyjaśnianiu tematu.

Jednakże z tego że "coś" jest nad ziemią wcale nie wynika, że jest "coś" pod ziemią. Doprowadziłem do rozkopania w tym roku w ramach porządkowania grobów wojennych w mojej okolicy (z zachowaniem wszelkich procedur) takiej leśnej mogiły. Nie była to mogiła zapomniana, miała kartę, pomnik, była oznakowana na mapach.

Źródła wskazywały, że powinno być 11 ciał. Na pomniku był napis, że jedno. Georadar pokazał śliczne spulchnienie pod pomnikiem o wymiarach 2 x 3 m o głębokości ok 2 m. Po rozkopaniu okazało się, że pod pomnikiem nic nie ma. Żadnej kosteczki. Nawet guziczka.

Najprawdopodobniej Niemcy ich przenieśli zimą 1940 r. do mogiły we wsi, by odwiedzające rodziny miały bliżej.

A dla okolicznej ludności leżeli tam do teraz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

O zapomnianych mogiłach:

Miejsce: Szczecin - Polska

Cmentarz Centralny (kto tam nie był a ma okazję być w tym mieście to niech nie wybiera się nad morze a właśnie na cmentarz).

Zaraz na prawo od głównej bramy, w krzakach, za listowiem skromne tabliczki mieszkańców miasta poległych podczas IIWŚ.

Administracja tym się nie zajmuje, zarastają mchem i innym zielskiem. Na planie ich nie ma. Mało kto wie o ich istnieniu.

Inne, przedwojenne nagrobki, po wydobyciu (kiedyś były czasy, że co niemieckie to złe, więc i buldożerami tam jeździli) restaurują. Miasto szuka jakiejś swojej tożsamości...

A tam jest takie zapomniane miejsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Jedni twierdzą że z września 1939r i to mogiły żołnierzy polskich. Inni, że to mogiły żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, z zaznaczeniem, że to mogiły Ślązaków służących w armii niemieckiej.

Z tymi Ślązakami to jest ciekawa sprawa. Po wojnie twierdzono, że Ślązaków pod Ćwiklicami też chowano osobno. Taka segregacja była. Tymczasem nie znajduje to potwierdzenia w listach pochówkowych. Ale redaktorzy tę swoistą antyśląskość akcentowali w prasie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał -

Z tymi Ślązakami to jest ciekawa sprawa.

O tyle dziwna , co może być prawdziwa. W naszej okolicy nikt do niemców nie pała przyjażnią . Nie ma miejscowości gdzie by ktoś nie zginął. Ale do ślązaków to zupełnie sprawa ma się inaczej. Bardzo dużo ludzi z okolicznych miejscowości mieszka na Śląsku. Mogiły były , jak widac poprawiane przez okoliczną ludność , były palone znicze i były kwiaty.Jeden z mieszkańców Cukrówki tak mi zrelacjonował - "są to groby ślązaków , co w werchmachcie służyli. Niemcy swoich zabierali. Tych zostawili. Świeczke się zapali , bo co jeden czy drugi był winien. Wzieli go do wermachtu, i co miał biedak do gadania. To od Solca ich tu przywozili jak front był nad Wisłą . W tym jednym grobie to podobno jakiś kapitan jest pochowany ". Pani Wasiel opowiedziałą mi inną wersje - " tutaj partyzantów niemcy zastrzeliwali. Przywozili jak złapali i tu w lesie zabijali. Z Tarłowa kiedyś kogoś przywieżli, podobno jakiś ważny był. Tu go zabili. Na drugi dzień , dwóch jego synów przyjechało i pytali czy jest tu gdzieś w lesie świerzy grób. W nocy ojca odkopali i zabrali, niemców się nie bali . Zuchy chłopaki były. To gdzieś w 1944 czy 1945 roku było. Reszte grobów to z września będzie chyba . W strone Lipska to zabili tych 14 co mówiłam . Ale tamtych na cmentarz do Lipska zabrali " W samej Cukrówce żyje jeszcze tylko 2 osoby , pamiętające wojne . To jedyni świadkowie .

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.