Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Maccartyzm - polowanie na czarownice?

Recommended Posts

FSO   

Witam;

Joseph R. MacCarthy, republikanin, zaciekły antykomunista, przewodniczący komisji do walki z komunizmem. Czasy jego działalności i jego polityka określana jest jako "maccartyzm"...

Maccartyzm: [za wikipedia] " Joseph McCarthy przeszedł do historii jako inicjator kampanii oskarżeń o działalność komunistyczną znanych osób w kręgach władzy i w show-businessie w Stanach Zjednoczonych. On i jego ludzie oskarżani są o prowadzenie nagonki, rzucanie oskarżeń i pomówienia często niewinnych osób. W tym okresie w USA panowała powszechna obawa społeczeństwa amerykańskiego przed radziecką infiltracją. Umożliwiło to początkowo McCarthy'emu uzyskanie wpływowej pozycji.Ta polityka zyskała od jego nazwiska miano maccartyzmu. Była ona realizowana od 1950 r. przez McCarthy'ego, który był przewodniczącym komisji śledczej w senackim komitecie ds. działalności rządu.Telewizja CBS nadawała audycję Edwarda R. Murrowa pt. See It Now na temat działalności Komisji pod przewodnictwem McCarthyego. Jak przyznał po latach Murrow, program był celowym montażem wypowiedzi senatora tak by przedstawić go w negatywnym świetle. Programy pojawiły się w schyłkowym okresie pracy komisji śledczej, w czasach gdy powoli, ze względu na coraz bardziej obsesyjne działanie (słynny rajd po amerykańskich bibliotekach w poszukiwaniu komunistycznych publikacji ) oraz alkoholizm zaczynał tracić poparcie nawet ze strony swoich republikańskich kolegów.

Odsunięcie od władzy i pracy w komisji nastąpiło z powodu zatargu z armią amerykańską i wywiadem (CIA). W tych kręgach McCarthy zaczął samodzielne poszukiwanie osób związanych z komunistami bez opierania się na faktach...."

Jak oceniać czas,tej polityki, czas kiedy "zimna wojna" rozkręcała się na całego...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam;

Joseph R. MacCarthy, republikanin, zaciekły antykomunista, przewodniczący komisji do walki z komunizmem.

Nie był przewodniczącym takiej komisji.

Kierował zaś Stałą Podkomisją Śledczą senackiej Komisji ds. Operacji Rządowych, co zresztą sam kolega FSO stwierdza dalej:

... przez McCarthy'ego, który był przewodniczącym komisji śledczej w senackim komitecie ds. działalności rządu.

Trudno bronić działalności senatora, a zwłaszcza jego metod.

Sukcesów większych też nie osiągnął, tu akurat znacznie lepiej spisało się FBI, zwłaszcza gdy odstąpiono od ścisłej inwigilacji (od 1956 r.) na rzecz infiltracji radykalnych grup w ramach programu COINTELPRO.

Pytanie na ile senator był wytworem własnych czasów i kiedy to wszystko się zaczęło.

Wreszcie HUAC swymi korzeniami sięga daleko wcześniej niż lata pięćdziesiąte, a aresztowanie Earla Browdera nastąpiło w 1939 r.

Pierwsze działania badające lojalność pracowników federalnych zapoczątkował Roosevelt w 1942 r. , "twórczo" rozwinięte w 1947 r. przez prezydenta Trumana m.in. poprzez Executive Order 9835 (vide: batalia Rebecci Wolstenholme z 1954 r., pracownicy biblioteki w Oakland).

(...)

słynny rajd po amerykańskich bibliotekach w poszukiwaniu komunistycznych publikacji

Ano właśnie, ktoś może objaśnić o jakim rajdzie mowa?

Oczywistym jest, że senator jak i wielu innych, zwłaszcza lokalnych działaczy prowadziło naciski na wyeliminowanie z bibliotek literatury, którą uznawali za szkodliwą.

Tylko co z tym rajdem samego senatora?

Wreszcie niechlubne akty palenia książek obciążają; wedle mej wiedzy; bezpośrednio US International Information Agency.

Wreszcie do ilu tak naprawdę takich aktów doszło?

Czy nie było tak, że 63 pytania w kwestionariuszy przesłanym do ALA (w 1952 r.) zostały sformułowane przez HUAC, a nie senatora.

Akcja ta miała na celu skontrolowanie jak instytucje (edukacyjne, dobroczynne itp.) korzystające ze zwolnień podatkowych

definiują pojęcie działalności wywrotowej, a zarazem jak zabezpieczają się przed takimi grupami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak patrząc z trochę innej strony to ja jednak podiwiam Amerykańców, że potrfili sobie poradzić z tą inwigilacją. Tym bardziej, że sam Roosvelt był czerwony.

NIektórym krajom postkomunistycznym do dnia dzisiejszego nie udało się wyplemić rosysjkiej inflintracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle że wkład senatora w walkę z infiltracją jest kwestionowany, a temat jest o nim, a nie o stopniu sprawności służb amerykańskich.

Pisząc, że Roosevelt był czerwony bez pewnego objaśnienia stosunków amerykańskich, to fałszowanie obrazu.

Faktycznie - Barry Goldwater to z niego nie był, tylko co to znaczy "czerwony"?

Wreszcie pewne środowisko wyrażające zawsze mocno antykomunistyczną postawę to ludzie... z Nowej Lewicy.

:lol:

Jaki był stosunek prezydenta do ustawy Smitha z 1940 r.?

Czy prezydent sprzeciwiał się wejściu do "Amerasia"?

/szerzej: H. Klehr, R. Radosh "The Amerasia Spy Case. Prelude to McCartyism"/

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 29.06.2009 o 9:28 PM, FSO napisał:

Joseph R. MacCarthy, republikanin

 

Wypada przypomnieć, że jego nazwisko brzmiało: "McCarthy", niby językowy drobiazg - ale istotny.

Można też przypomnieć, że McCarthy zaczynał jako Demokrata, tylko uznał że w jego stanie (: Wisconsin) jedyna dostępna droga kariery możliwa jest z ramienia Partii Republikańskiej. Specyfika amerykańskiej sceny politycznej sprawiała (i: sprawia), że często prawe skrzydło Demokratów było bardziej na prawo od prawego skrzydła Republikanów. Można tu przypomnieć postać Patricka Anthony'ego McCarrana. Warto jednak spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy: McCarthy był rzeczywiście przedstawicielem prawego skrzydła czy raczej lewicowo- progresywnego? Kogo senator McCarthy uważał za swego najlepszego współpracownika? Czy jego "inicjacyjna" kampania do Senatu nie była prowadzona z lewicowej (progresywistycznej) barykady? A czy w 1936 r. nie atakował La Follette'a za bycie marionetką w rękach prawicowych grup interesu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.