Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Archiwista

Szlak odkrywców

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłam ten temat o nieco przewrotnym tytule ponieważ sądzę że często w czasie przeróżnych kwerend (np. w archiwum, muzeum, etc.) napotykamy się na rzeczy, informacje, dokumenty których w życiu byśmy się tam (tzn. w jakiś zbiorach itp.)nie spodziewali :). Czasem są to małe perełki. Chyba każdy historyk lubi "odkryć" coś takiego :) .

Moje odkrycie, jak na razie jedyne, ma związek z Walerym Sławkiem. Każdy wie kto to był i w jaki sposób zginą. Zmarł śmiercią samobójczą 3 kwietnia 1939 roku po parogodzinnej agonii. Ale czy ktoś się zastanawiał czy zostawił po sobie list pożegnalny. Ja w każdym razie nie myślałam o tym dopóki nie natknęłam się na owy list a raczej notatkę. Znalazłam to w czasie kwerendy do mojej pracy licencjackiej w jednym ze zbiorów Archiwum Państwowego w Radomiu. Na notatce jest napisane dość trudnym do rozczytania pismem "Odbieram sobie życie. Nikogo proszę nie winić". Pod tym podpis i data 2 IV 1939. I jeszcze pod spodem "Spaliłem papiery o charakterze prywatnym, a także powierzone mi w zaufaniu. Jeśli nie wszystkie, to proszę pokrzywdzonych o wybaczenie. Bóg wszystko widzący, może mi wybaczy moje grzechy i ten ostatni". Jak to zobaczyłam to byłam lekko zaszokowana :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja buszując po archiwum i czytając, co tylko wpadnie mi w ręce, byle stare było, znalazłem ciekawy wpis.

1681 rok.

W kamienicy będącej własnością cyrulika zmarła wynajmująca mieszkanie kobieta. Po jej śmierci chirurg zamknął kamienicę i postawił przed wejściem pachołka z oszczepem. Przez pięć dni trzymał ciało zmarłej w domu a potem wywiózł w nocy z kamienicy.

Nie wiadomo, co się przez ten czas działo i dlaczego ciało zostało wywiezione.

Sprawa, jaką cyrulik miał w sądzie nie dotyczyła profanacji zwłok czy czegoś podobnego a oskarżono chirurga o kradzież rzeczy po nieboszczce.

Mamy tu fajny opis zachowania ludzi. Synowie bardziej martwią się o majątek po zmarłej niż o to by ciało godnie pochować.

Czy chirurg trzymał ciało w celach naukowych?

Sekcjonowanie zwłok było w tym czasie praktycznie zakazane, może nasz cyrulik postanowił złamać ten zakaz i pogłębić swą wiedzę anatomiczną?

Nekrofilii pod uwagę nie biorę, musiałoby być więcej takich przypadków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Archiwista: mam w swojej biblioteczce St. "Cata" Mackiewicza "Histoprię Polski 1918 - 1945". Wśród artykułów czy raczej esejów o pewnych wydarzeniach jest także ten o samobójstwie Sławka. Nie jestem pewien czy aby tam "Cat" nie pisał czy ów list nie istniał, a także co w nim było napisane. Pozycję mam w robocie, więc sprawdzę w poniedziałek.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dla mnie największym zaskoczeniem był pewien dom opisany w 1941 r. przez Niemców jako (powiatowy) wzorcowy dom niemiecki z pappendachem. Ze zdjęcia wyszło, że to był dom mojego wujka. I po co było brać architekta wyuczonego w Breslau zamiast w Krakowie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.