Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Kamieniec Podolski 1672 - Piotr Derdej

Recommended Posts

Tytuł: Kamieniec Podolski 1672

Autor: Piotr Derdej

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2009

Ilość stron: 160

ISBN: 9788311114333

Monografia jednej z najbardziej znanych, za sprawą Pana Wołodyjowskiego Henryka Sienkiewicza, polskich bitew z Turcją - historia powstania twierdzy kamienieckiej. Opis jej rozbudowy, aż do osiągnięcia statusu jednego z najważniejszych elementów systemu obronnego Rzeczpospolitej szlacheckiej, wprowadza Czytelników w czasy, kiedy nie oparła się ona oblegającym i po bohaterskiej walce skapitulowała. Po tym oblężeniu Kamieniec na wiele lat przeszedł we władanie Turcji. Powrócił do Rzeczpospolitej w roku 1699 i, tracąc z biegiem lat znaczenie obronne, stał się miastem-symbolem, hasłem w historii polskiego bohaterstwa i patriotyzmu.

Zapraszam forumowiczów do oceny tego HB-eka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Szkoda, że Derdej nie jest jak wino... Kamieniec wydaje mi się gorszy od Koronowa (którego jeszcze nie skończyłem), choćby dlatego, że w Kamieńcu Derdej rozpatruje kwestię... skuteczności antytureckiego sojuszu chrześcijan z Timurem. Derdej cytuje całe strony, tyle, że nie opracowania, a źródło Makowieckiego. Wprawdzie podejmuje się krytyki Sienkiewicza, w pewnym sensie poprawnej, ale dlaczego tylko w pewnym sensie to tutaj: http://histmag.org/?id=3040 Tam też więcej uwag krytycznych na temat tej książki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Historycznie źle nie jest z tym Kamieńcem zastanawiają tylko pewne dygresje typu, że Chmielnicki dokonał pierwszego holocaustu Żydów na terytorium Polski, a także, że dzisiaj jednostki specjalne również miałyby problem zdobyć Kamieniec... trudno się zgodzić z tym drugim, bo dzisiaj albo by nastąpił atak rakietowy lub bombowy i tyle by było z Kamieńca, a co do tezy pierwszej nie jestem, aż takim znawcą RON, by móc dyskutować, ale jest ona zastanawiająca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mir-Zieleńce-Dubienka bardziej mnie wciągnęła, mimo iż temat Kamieńca jest mi zdecydowanie bliższy. Historycznie, jak wyżej zauważono nie jest tak źle. Szkoda tylko, że opis oblężenia zawiera ledwie 40 stron! Poza tym te głupie porównania...I bibliografia- jedynym źródłem jest Makowiecki, cytowany nieraz przez trzy bite strony! Reszta książki to zlepek z Buńczuk i koncerz Pajewskiego i Wyprawa Sobieskiego na czambuły... Sikorskiego. Do napisania tej książki nie musiałbym wychodzić z domu bo 3/4 pozycji mam u siebie. Śmieszna wydaję się też krytyka Sienkiewicza i ocena postawy jego wymyślonych bohaterów :)I co najgorsze zbyt emocjonalne podejście autora do tematu i obrzucanie wyzwiskami co dwa zdania króla i szlachty .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.