Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
leyse

Znani z historii dewianci

Rekomendowane odpowiedzi

leyse   

Witajcie :)

Chciałabym zwrócić się z ogromną do Was prośbą :)

Piszę pracę licencjacką na temat postrzegania chorób psychicznych. Pomyślałam więc, że dobrym sposobem, aby pokazać jak bardzo zmienia się postrzeganie choroby psychicznej (poprzez zmiany norm i wartości), byłyby właśnie postacie historyczne. Z tym też związana jest moja prośba- czy moglibyście pomóc mi znaleźć osoby, które w początkowym swoim działaniu, w swojej epoce, były definiowane jako dewianci (bo mieli inne sposoby interpretacji rzeczywistości), a które, gdy zmieniały się normy, od takiej etykiety się uwalniały? :)

Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony mi czas :)

Pozdrawiam,

Marta :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

To może byc dosc kontrowersyjny przykład: św. Brygida Szwedzka, jedna z patronek Europy, uznana za mistyczkę. Pod wpływem zachwyceń doznawanych podczas wizji (które miewała od dziecka) Brygida straciła zainteresowanie życiem do tego stopnia, ze przestały ja zajmowac wszelkie doczesne sprawy. Ciało swoje miała w takiej pogardzie, że aby to podkreślic, przestała się myc. Krążyło nawet powiedzenie, ze przybycie Brygidy, kilkanaście mil wcześniej zapowiada odór jaki wlecze się i przed nią i za nią, a rozmawiając z nią, należy zachowac zdrową odległośc, nie podawac ręki i zawsze byc po zawietrznej.

Kiedys tolerowano to ze względu na jej rzekome wizje, dzisiaj, raczej zastanawiano by się nad jej stanem umysłowym.

PS. Bardzo ciekawy temat wybrałas. :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zaraz dewiantka. Prowadziła się ekologicznie i kiedyś świat to doceni. Ludwikowi XIV pewnie by się spodobała.

(poza tym Adminowi też to grozi, bo nie będzie mył ręki).

Ja stawiam na prekursora alternatywnych źródeł energii niejakiego Landru ( jego świat też doceni).

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wierzyć plotce to dodajmy do listy tego pana - Marszałek Gebhard Leberecht von Blücher, d-ca armii pruskiej spod Waterloo, miał wygłosić do żołnierzy przemowienie, w ktorym ogłosił im, że jest w ciąży z francuskim żołnierzem i urodzi słoniątko. Nie wiem czy to efekt stresu bitewnego, ale brzmi groźnie :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
leyse   

Witajcie : )

Bardzo dziękuję za okazaną pomoc i ogromnie przepraszam, że odpisuję dopiero teraz.

Jeśli chodzi o dewiantów, o których pytałam to wspomniana św. Brygida Szwedzka wpasowała się idealnie : )

Wszelcy prorocy mile widziani ; )))

Aczkolwiek bardziej miałam na myśli ludzi, którzy nie tyle byli dziwni w swoich czasach, przy tym ta dziwność z naszej perspektywy jest zupełnie uzasadniona ; ))) Ale raczej o osoby, które naruszały normy i wartości społeczne w danym momencie historycznym, po czym umierały, normy się zmieniały, a świat łapał się za głowę wykrzykując "Toż to geniusz był!" : )

Gdyby coś jeszcze przyszło Wam do głowy- byłabym wdzięczna : )

Jeśli nie- i tak dziękuję za pomoc : )

Pozdrawiam,

Marta : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

poszukaj u Jurgena Thorwalda : pozycja "Cichy dom duszy"; jest to coś na ksztalt stulecia tych którzy zajmowali się mózgiem i operacjami na nim, tym jak zmienialo się jego postrzeganie, o procesach w nim zachodzących. Poza tym możesz przejrzeć jeszcze inne pozycje tego autora- przynajmniej po tytulach. Być może coś cię zainteresuje.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to "na temat", ale skojarzył mi się Oscar Wilde. W czasach wiktoriańskich "szokująco odstawał od uznanych norm zachowań społecznych". Dziś byłby zapewne tylko wielkim artystą i nikt jego życiem prywatnym by się nie przejmował (przynajmniej na Wyspach).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.