Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Kto był najwybitniejszym dowódcą I wś ?

Recommended Posts

Dla mnie jest to August von Mackensen - za przełamanie frontu niemieckiego pod Gorlicami, w 1915 r. zdobył Belgrad, a następnie rok później Bukareszt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Paweł   

Gen. von Hindenburg wraz ze swoim szefem sztabu. Razem tworzyli zgrany i bardzo grożny duet. A za co- za zwycięstwo pod Tannenbergiem. Umorzliwiło to zrealizowanie przez Niemców sporej części planu Szliffena i zajęcie 90% Belgii i sporej części Francji..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hutier, Geyer, Bauer, Ludendorff i Bruchmuller (kolejność dowolna) - wprawdzie nie byli dowódcami sensu stricte (poza Hutierem), ale to oni wspólnym wysiłkiem znaleźli receptę na zerwanie bezsensu wojny pozycyjnej na froncie zachodnim.

Z dowódców Ententy - gen. Petain - bo zdołał wziąć w garść armię francuską po wielkim kryzysie wiosny 1917 r. i gen. Plumer mistrz wojny pozycyjnej, którego doktryna "bite-and-hold" była jedyną skuteczną w latach 1915-1917, oraz gen. Currie - dowódca Kanadyjczyków - zawsze wypełniał stawiane przed nim zadania.

Ale generalnie Wielka Wojna nie wydała na świat geniuszy, nie pozwalał na to jej charakter.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Najwybitniejszy to zdecydowanie Ludendorff za wojnę w Prusach Wschodnich w 1914 r. a potem za działalność na froncie zachodnim. Z aliantów trudno powiedzieć - Petain był dobry raczej do tłumienia zamieszek wewnętrznych, Joffre ma niezłe zasługi przy obronie nad Marną w 1914 r. (choć początkowo przesadzał z ciągłą realizacją Planu 17).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hauer   

Cudze chwalicie swego nie znacie :)

gen. Tadeusz Rozwadowski.

1) Spektakularne zwycięstwo pod Annopolem.

2) Pod Borowem w obliczu kleski przejmuje dowództwo, wydaje rozkazy Austriakom wyższym stopniem, opanowuje sytuacje i jeszcze uderza na Rosjan biorąc około 1000 jeńców. Za ten wyczyn otrzymał Krzyż Marii Teresy, najwyższe bojowe odznaczenie austryjackie.

3) Autor koncepcji "walca ogniowego" (ruchoma zapora ogniowa) zastosowanego pod Gorlicami. warto o tym pamietac jak sie za najwybitniejszego uważa Mackensena własnie ze względu na Gorlice. Za ta bitwe otrzymał wprost od cesarza Wilhelma Krzyż Zelazny I Klasy.

4) Po Bitwie Gorlickiej Rozwadowski naciera daleko na wschód, w końcu odbiera Rosjanom Przemyśl i Lwów, o czym tez warto pamietac w kontekście wystawiania wysokich ocen całej operacji.

W samej I wojnie nie miał okazji za wiele pokazać. Miał kłopoty ze sztabem sprzeciwiajac się nadużyciom ze strony armii wobec ludności cywilnej.

Swój geniusz udowodnił ponownie już po I wojnie w szeregach Wojska Polskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hauer   

Zdecydowanie był pionierem w tej dziedzinie. 12 Dywizja Piechoty pod jego dowództwem w Bitwie Gorlickiej bardzo sprawnie wbiła sie w linie rosyjskie własnie dzieki "Feuerwaltze" i zajęła wzgórze Pustki. W tym samym czasie na sąsiednim odcinku Prusacy ponosili ogromne straty bo nie stosowali tej taktyki. Przebili sie dopiero po wsparciu ze strony dywizji Rozwadowskiego. To samo z 39 dywizją wegierską.

Prusacy i Wegrzy mieli taki sam sprzęt, podobne wyszkolenie. Inny był tylko generał i nowatorska taktyka, i jaka róznica efektów ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Petain był dobry raczej do tłumienia zamieszek wewnętrznych,

Dość krzywdzące dla niego określenie :) Petain to bohater spod Verdun, wyciagnał armię i całą III Republikę z głębokiego kryzysu (okres buntów i wystapień wiosny 1917 r. to coś wiecej niż "wewnętrzne zamieszki") i przywrócił sprawność bojową tej pierwszej. Latem i jesienią 1917 r. odniósł na froncie zachodnim kilka bardzo ważnych zwycięstw (Flandria, Malamison, Verdun). W kamapnii 1918 r. wraz z Fochem i sojusznikami poprowadził armię francuską do ostatecznego zwycięstwa! A jeszcze 1,5 roku wczesniej Francja stała na granicy przepaści.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.