Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Rezz112

Co byś zmienił jak byś był doradcą króla?

Recommended Posts

Rezz112   

Pomyślałem ze można by tak przedstawić swoje daty i wydarzenia w historii Polski, które byści mogli zmienić "jak byście cofneli czas".

Może tak po 5 tych dat.

Oto moje :

I Rozbicioe Dzielnicowe

II Pierwsze Przywileje

III Sprowadzenie Krzyżaków (choć gdyby nie oni nie było by 1410)

IV Liberum Veto i Czasy Saskie ( w tym Wielka Wojna Północna)

V Wysłanie Polaków do Afganistanu

PS. Wiem że nie pasuje do tytułu ^^

Edited by Jarpen Zigrin

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
III Sprowadzenie Krzyżaków (choć gdyby nie oni nie było by 1410)

Gdyby nie oni, sens unii polsko - litewskiej byłby niewielki, więc z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że trafilibyśmy pod władzę Habsburgów, a to nie mogło się dla nas skończyć lepiej niż rządy Jagiellonów.

Myślałem o jakiejś zmianie w czasach Zygmunta III, ale ostatecznie nie potrafię wskazać momentu, w którym podjąłbym słuszniejszą od niego decyzję (albo mi się tak wydaje ;) ). Podejrzewam, że radę wycięcia całej opozycyjnej szlachty i magnaterii, potraktowano by jako żart (słusznie zresztą).

Więc jeśli miałbym coś zmienić, to radziłbym Łokietkowi, by po 1322 r. odpuścił sobie z wojnami, bo nic dobrego to nie przyniesie i niech lepiej zacznie odbudowywać i ujednolicać kraj po rozbiciu dzielnicowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
A ja zrezygnował bym na miejscu Wazów z tytułu króla Szwecji

Jutro zabieram Ci komputer, czy zrezygnujesz z prawa posiadania go?

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   
Jutro zabieram Ci komputer, czy zrezygnujesz z prawa posiadania go?

Świetna analogia. :)

Swoją drogą każdy jest mądry po szkodzie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aleksy   

1. Nadanie praw prawowiernym. Włączenie Patriarchy Kijowa do Senatu.

2. Zmniejszenie władzy Sejmu.

3. Zniesienie pańszczyzny, uwolnienie chłopów.

4. Nadanie przedstawicielom miast królewskich miejsc w Sejmie.

5. Wybór po Jagiellonach (Wazach) księcia francuskiego i pomoc wojsk francuskich w reformach kraju.

6. Ograniczenie praw szlachty i nałożenie na nich obowiązku utrzymania wojsk zaciężnych, wystawiania oddziałów Husarii i Pancernych, oraz wysyłania prywatnych wojsk na wojny.

7. Radykalne zmniejszenie ilości wojsk prywatnych.

8. Oparcie władzy na mieszczanach i magnatach.

a jeszcze bym odradził Polsce Wolną Elekcję.

I tak dużo by to nie dało, bo do 1668 królami było się dzięki pokrewieństwu z poprzednikiem. Np. Zygmunt III bł wnukiem króla Zygmunta I i siostrzeńcem króla (nie królowej) Anny. A co najlepsze wolna elekcja byłaby dalej fikcją, gdyby nie śmierć królewicza Zygmunta Kazimierza.

EDIT: Ba, nawet magnaci byli przeciwko Wolnej Elekcji. Woleli dziedzicznego króla, który rozdawałby urzędy, a nie takiego, któremu urząd się nadaje.

Edited by Aleksy

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

w kwestii co robić, lub czego nie robić...

1. Zasadniczo waham się od pewnego czasu nad tym czy unia z Litwą byla lepszym wyjściem, od pozostania solo. Po stronie minusów na pewno jest fakt wciągnięcia ówczesnego Królestwa w sprawy wschodnie Litwy wynikające z tempa podbojów, oraz związanych z tym klopotów z rywalizującym o te tereny Wlk. Ks. Moskiewskim. Skutkiem tej unii byl także fakt, że niemal każdy wladca tytulujący się królem [jakkolwiek elekcja / następstwo] odbywalo się wewnątrz dynastii, kosztowala wladzę królewską bardzo dużo, naprawdę bardzo dużo. Polityka Piastów byla taka, aby podbite tereny [Kazimierz Wlk -> tzw. Ruś Halicka ze Lwowem] wciągać powoli w orbitę wplywów ówczesnego Królestwa. Przecież skutki tejże polityki widać do dziś, choćby w traktowaniu Lwowa jako miasta jesli nie polskiego to silnie związanego z naszym krajem...

Ciekawym wyjściem mógloby być rozwiązanie następujące -> Jadwiga jest królem, i to ona sprawuje wladzę, zaś jej mąż jest królową [co oznacza, że tak naprawdę spelnia rolę mniej ważną, i dziedzictwo wladzy następuje po Jadwidze...]. W takiej sytuacji szlachta i ktokolwiek inny - nadal mialby swego króla, króla który praw do swej wladzy nie musi udowadniać i kupować jej, bo czymże innym są przywileje? Zupelnie z boku - w takiej sytuacji, bylibyśmy gospodarczo związani zasadniczo z przemianami na Zachodzie, niż z wschodnią częścią kontynentu

2. Unia lubelska - patrząc z podobnego co wcześniej punktu widzenia, można zastanawiać się czu slysznym wyborem byla Unia Lubelska - dodatkowo wlączająca do Królestwa Kijowszczyznę. Ciekawym i być może sensowniejszym rozwiązaniem bylaby unia celna [początkowo by nie zerwać wszystkich więzi gospodarczych], lecz osobna polityka zagraniczna wymusilaby zupelnie inne dzialania Królestwa [zbliżenie z Zachodem] a inna Litwy... Z drugiej strony powinno to umożliwić wzmocnienie wladzy królewskiej w samym Królestwie. Można bylo to uczynić dwutorowo: albo poprzez powrót do Piastów, lub porozumienie w kwestii konkretnego wladcy który by przekazywal ją potem "na syna".

3. Konstytucja 3 maja. Raz że nielegalna, dwa - że to ona sprawila, że Królestwo zniknęlo z map Europy i świata... Jeżeli byla możliwość dzialania, nie robiono nic, kiedy ryzyko zmian bylo olbrzymie - wszyscy rzucili się do zmian. To nie jest bohaterstwo to jest glupota.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Jeżeli byla możliwość dzialania, nie robiono nic

A kiedy była lepsza?

Przypominam, że gdy obradował Sejm Wielki, Rosja prowadziła wojny ze Szwecją i Turcją, w Rzeszy spodziewano się wojny austriacko-pruskiej, a na dalekim zachodzie wyrosło rewolucyjne niebezpieczeństwo francuskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witaj;

kiedy lepsza? na pewno nie w XVIII w i to pod koniec, jak już to wcześniej. Mając możengo protektora -> Rosja, trzeba było zatańczyć dokładnie tak jak nam ona przygrywała a nie kombinować na swoje kopyto. Stało się to co było do przewidzenia: pokazała kto "może więcej", skróciła łańcuch i pokazała że jeśli nie chcieliśmy tego co dawała, to dostaniemy teo co chce...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Nie chcę dyskutować nad sensem samej Konstytucji, bo to bardzo trudna sprawa, ale słowa "na pewno nie w XVIII w i to pod koniec," nie mogą się odnosić do wprowadzających i pracujących nad Konstytucją, tylko raczej do poprzedników na tronie (choć tu i tak mam duże wątpliwości - wskażcie mi króla elekcyjnego, który nie chciał poprawy sytuacji w RON... Poza Walezym, bo miał zbyt mało czasu na zajęcie się czymkolwiek)), krzesłach senatorskich czy miejscach w izbie poselskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Tofik: chęci a możliwości to ze trzy różne możliwości. Powiem tak - to co jesczze Sobieski móg reformować, ba i August II Mocny zwlaszcza na początku swego panowania, bez obaw ingerencji z zewnątrz, to nie dotyczylo już kolejnego Sasa a w zupelności Stanislawa Augusta Poniatowskiego. Stąd tak daleko cofam owe "bezkarne" reformy sięgające calego kraju, wszystkich szczebli i instytucji wladzy a także samego spoleczeństwa.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.