Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
qasi

Słowianie niewolnicy

Recommended Posts

qasi   

Stereotypy o rudych

Typ nordycki (Wikingowie) – jasna karnacja, blond lub rude włosy, błękitne oczy

Europie północnej częste były ataki Wikingów na nadmorskie i nadrzeczne osady; prócz rabunku mienia ich celem było także pojmanie mieszkańców atakowanych osad, by następnie sprzedać ich jako niewolników.

http://interia360.pl/artykul/cechy-polakow...mesjanizm,13211

The Arab traveller Ibn Rustah recounts how they terrorized the Slavs and treated them like cattle. This trade was part of making the ethnic label Slav the name for "slave".

Slave catching and slave trade was one of the main occupations of the Vikings. Swedish Vikings, the Varangians or Rus, established strongholds and founded the first Russian state, Kievan Rus' during their trade and Slave catching operations. The Arab traveller Ibn Rustah recounts how they terrorized the Slavs and treated them like cattle. This trade was part of making the ethnic label Slav the name for "slave".

"As for the Rus [swedes], they live on an island that takes three days to walk round and is covered with thick undergrowth and forests; They harry the Slavs, using ships to reach them; they carry them off as slaves and sell them. They have no fields but simply live on what they get from the Slav's lands When a son is born, the father will go up to the newborn baby, sword in hand; throwing it down, he says, 'I shall not leave you with any property: You have only what you can provide with this weapon.'"

National Geographic, March 1985

http://www.downbound.com/Slavery_s/29.htm

Muzułmańskich krajach Maghrebu pojawiły się grupy ludności nazywane przez Arabów Saqaliba. Termin Saqaliba używany przez niego oraz innych kronikarzy średniowiecznych, jest najprawdopodobniej kalką językową łacińskich słów: sqlavus, sclavus, slaves. Odnosiłby się wówczas do Słowian lub niewolników.

http://www.taraka.pl/index.php?id=saqaliba

Europie północnej częste były ataki Wikingów na nadmorskie i nadrzeczne osady; prócz rabunku mienia ich celem było także pojmanie mieszkańców atakowanych osad, by następnie sprzedać ich jako niewolników.

http://interia360.pl/artykul/cechy-polakow...mesjanizm,13211

http://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo

Łacińskie "sclavus" to pierwowzór słów oznaczających niewolników: "sklave" - po niemiecku, "slave" - po angielsku, "esclave" - po francusku. W VIII, IX i X w. ważnym miejscem sprzedaży niewolników słowiańskich był Kijów. Sprzedawali nas Warego-Rusowie na zachód. Dalej szlak niewolniczy prowadził przez Pragę do Ratyzbony w Bawarii, Lyonu we Francji i wreszcie do Hiszpanii. Władcy muzułmańscy tworzyli sobie ze Słowian gwardie przyboczne o nazwie "Saqaliba".

http://www.wmatlan.else.com.pl/niewolg.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   

Co do niewolników słowiańskich, to jeszcze w XI wieku cieszyli się dużym "wzięciem". Chociażby niewolnicy z terenów Polski, których w tymże czasie spotyka się w "centrum handlowym" jakim była Praga.

Żeby to poprzeć jakimś tekstem z epoki... Jehuda ben Meir ha- Kohen wspomina o nich w " Sepher ha-Dinim".

O Czechach sprzedawanych poza granice ich kraju pisze (pod rokiem 1091) Cosmas. No i "nasz" Gall - pisze o niewolnikach polskich sprzedawanych Żydom. Dokładniej traktuje o Judycie, małżonce Władysława I Hermana, która to wykupowała chrześcijańskich niewolników od kupców żydowskich.

O tym, jak doskonale miał się handel niewolnikami słowiańskimi wspomina także Thietmar - popyt na ten towar był tak ogromny, że margrabia miśnieński Guncelin podejmował wyprawy w celu jego uzyskania, no i efekt tego polowania "opylał" Żydom. Mimo, że król, Henryk II, wielokrotnie napominał, by zaprzestał tego rodzaju przedsięwzięć, ten nie ulegał królewskim napominaniom, co w konsekwencji doprowadziło do zdjęcia go z urzędu (ok 1009r). Podobnie Konrad II kierował do margrabiów saskich listy, aby zaprzestali intratnych "łapanek".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Taki cytat - Gdy porównamy liczbę niewolników, którzy przez XIII, XIV i początek XV w. zostali wywiezieni z Bośni przez Raguzę z liczbą niewolników, których wywożono przez porty czarnomorskie (...) to liczba niewolników bośniackich sprzedawanych w Raguzie w 1231 r. wyda nam się nic nie znacząca. Mimo to handel taki istniał i to dość długo.

za K. Olendzki, Handel niewolnikami bośniackimi w XIII i XIV w. [w:] Kwartalnik Historyczny 1989, pag 79

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Wpis fraszki i odpowiedzi Furiusza przeniosłem z innego tematu: "Wywózka niewolników".

secesjonista

W Czy Słowianie Lechici KIEDYKOLWIEK trudnili się niewolnictwem na masową skalę? Doczytałam, że w VIII w. w Europie, zasiedlonej gęsto przez Słowian zaczął się boom na niewolników z uwagi na zapotrzebowanie świata arabskiego na tego typu "towar". I stąd zamiast starożytnego, łacińskiego serwus, funkcjonować zaczyna inne określenie niewolnika - sclavus, czyli Słowianin. Nazwa przyjęła się i jest w użyciu do dziś, jako esclave w językach romańskich, slave w germańskich, i jako saqaliba w arabskim*. W procederze tym uczestniczyli Rusowie, Obodryci, Przemyślidzi. Ale co z Polanami? Wawelami czy innymi Mazowszanie?

Ktoś mógłby mnie oświecić? Z góry dziękuję.

* http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1325&Itemid=1

Wawelami

Kim?

Taki cytat z innego tematu

Gdy porównamy liczbę niewolników, którzy przez XIII, XIV i początek XV w. zostali wywiezieni z Bośni przez Raguzę z liczbą niewolników, których wywożono przez porty czarnomorskie (...) to liczba niewolników bośniackich sprzedawanych w Raguzie w 1231 r. wyda nam się nic nie znacząca. Mimo to handel taki istniał i to dość długo.

za K. Olendzki, Handel niewolnikami bośniackimi w XIII i XIV w. [w:] Kwartalnik Historyczny 1989, pag 79

O handlu pisze Kosmas i Gall Anonim konkretnie o tym, że Judyta żona Władysława Hermana wykupywała ludzi z niewoli żydowskiej. Poszukam może znajdę cytat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

No i znalazłem Gall Anonim, Kronika polska II.1 - Niewiasta ta pełniła dzieła miłosierdzia (...) i wielu chrześcijan wykupywała za własne pieniądze z niewoli u Żydów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

L. Leciejewicz, Wielkie Morawy i Wenecja w IX wieku, "Slavia Antiqua" t.37 (1996) autor jedynie napomina o tym, choć daje przypis, że Wenecja była jednym z ważniejszych centrów handlu słowiańskimi niewolnikami, handlu w którym uczestniczyło państwo Wielkomorawskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słowiańskich niewolników odnajdziemy pośród gwardii władcy emiratu Nekor. Na przełomie IX i X w. gwardia ta zbuntowała się przeciw ówczesnemu emirowi Saidowi ibn Salehowi (ten nie chciał spełnić ich żądania: wyzwolenia). Władca ten:

"Musiał bronić się w pałacu wraz ze służbą i kobietami. Lud jego stolicy przyszedł mu z  pomocą, więc słowiańscy gwardziści musieli uciekać w góry, do „Qarjat as-Saqaliba”, czyli wsi Słowian. Tam dokonali żywota, spacyfikowani przez żądnego zemsty Saida ibn Saleha. Ich niezwykła historia przechowała się w  rękopisach arabskiego dziejopisa żyjącego w XI wieku na obszarze dzisiejszej Hiszpanii".

/P. Maliński, W. Filipowiak "Qarjat as-Saqaliba zaginionej osady Słowian w Maroku", "Przegląd Uniwersytecki", Pismo Uniwersytetu Szczecińskiego", # 10-12, 2016, s. 80/

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Teza, iż wręcz początki naszej państwowości były zrealizowane dzięki intratnemu eksportowi niewolników, ostatnio stała się modna w literaturze popularnonaukowej. M. in. ma świadczyć o tym wyludnienie grodów nad Obrą mniej więcej w tym czasie. Kiedyś Furiusz wypowiadał swój pogląd w tej sprawie, jeśli dobrze pamiętam - potwierdzał, iż źródła archeologiczne potwierdzają sam fakt wyludnienia tych terenów. Pojmanie ich mieszkańców w niewolę może być wytłumaczeniem tego wyludnienia, choć nie da się dowieść, że Obodrytów pojmali Polanie. A nie np. wikingowie.

 

Traktowanie jeńców jako zdobycz wojenną przetrwało w Rzplitej aż do końca XVII wieku, zapewne w krajach ościennych było podobnie, To też ni nowość, ni sensacja. A w XVIII wieku znikło, bośmy już jeńców nie brali.

 

Co do interpretacji znalezisk w Maroku - nie każdy, kto w glinie na garnku wyciśnie krzyżyk, jest chrześcijaninem. Ale są tu mądrzejsi ode mnie w te klocki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.