Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Wojny punickie

Recommended Posts

III Wojny Punickie ostateczne zwycięstwo Rzymu, ale czy tak musiało być? Hannibal był naprawdę blisko - Hannibal ad portas - wróg u bram. Bali się Kartaginy tak panicznie, że zrównali ją z ziemią i posolili tą ziemię, aby nic na niej nie urosło. Czego waszym zdaniem zabrakło Hannibalowi do odniesienia zwycięstwa nad Rzymem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qdl4ty   
Czego waszym zdaniem zabrakło Hannibalowi do odniesienia zwycięstwa nad Rzymem?

Przygotowania i czasu na zregenerowanie sil po przeprawie przez Alpy. Hanibal byl swietnym wodzem a jego armia skladala sie w duzym stopniu z najemnikow i gdyby nie odleglosc do Rzymu i wcienczenie moglby odniesc spektakularne zwyciesktwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według mnie Hannibal za bardzo liczył na bunt podbitych przez Rzymian mieszkańców Italii. Oni zamiast wspierać Kartagińczyków przeciwnie walczyli przeciwko nim. Mając przeciwko sobie ludność miejscową Hannibal był skazany na porażkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według mnie zabrakło mu szczęścia, gdyż jego wojska były bardzo zmęczone i nie miały czasu na odpoczynek, to w gównej mierze zadecydowało o klęsce. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomek91   

Ja stawiam na to , że nie miał dobrego zaplecza . Miał poprostu za małą armię ,żeby ostatecznie zaatakować Rzym . Nie dostawał zaopatrzenia i musiał łupić Italię .

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Pierwsza głupota Hannibal(a właściwie Hannibaal) ante portas ew. Hanniba(a)l ad ante portas

Druga głupota armia Hannibala w latach 218-215 odniosła szereg wspaniałych sukcesów militarnych(trebia, trazymen, kanny)i politycznych(przejście na strone hannibala syrakuz i kapui)

Trzecia głupota walka socii z hannibalem, 40% socii opuściło rzym(galowie nadpadańscy, brutiowie, lukanowie, samnicii) na strone hannibala przechodziły te ludy w pobliżu których znajdował się hannibal. To na czym się zawiódł hannibal to nie opuszczenie rzymu przez latynów(mieli oni pół-obywatelstwo) chociaż aż 12 z 30 w pewnym okresie odmówiło przysyłania armii rzymowi i mizerna pomoc galów w drugiej fazie wojny(nie zaangazowanie się w II fazie wojny)co spowodowało że więcej sił rzym mógł skoncentrować na południu, oraz że niedoszło do buntów etrusków i umbriów(bo gdyby galowie wkroczyli na tereny na 100% doszłoby do buntów.

Niedomówienie dlaczego mówiąc o wojnach punickich autor zawęża się tylko do hannibala skoro kartagina była o wiele bliżej wygrania I wojny punickiej?

Główna przyczyna porażki Hannibala to olbrzymie możliwiści mobilizacyjne Rzymu(teoretycznie 700-770 tys praktycznie 280 tys)

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do pierwszego masz racje powinno być Hannibal ad portas (wg Kopalińskiego). Jego wspaniały zwycięstw np. pod Ticinus, Trebią, Jeziorem Trazymeńskim czy Kannami nikt nie kwestionuje. Zwłaszcza bitwa pod Kaanami była wielkim zwycięstwem Hannibal, który miał ponoć dwukrotnie słabsze siły od Rzymian. Wśród tych sukcesów politycznych był równie niepowodzenia jak choćby nie zdołanie przez niego pozyskać Etrusków. Do sukcesów należy dodać przymierze Hannibala z Macedonią. Co do pytania ponieważ Hannibal jest ikoną tych wojen. Jednakże dyskusja nie jest ograniczona tylko do niego ale do wszystkich III wojen punickich, które dla Rzymu skończyły się tak dobrze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Więc pospekulujmy co mogli zrobic geronci(baalim?) kartagińscy żeby wygrać I wojnę punicką

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   
Zwłaszcza bitwa pod Kannami była wielkim zwycięstwem Hannibal, który miał ponoć dwukrotnie słabsze siły od Rzymian.

Wygrał, bo wygrał, ale nie zapominajmy o farcie jakiego miał. Jaki inny rzymski dowódca przyjąłby bitwę na takim terenie? Jaki inny ustawiłby tak swoje wojska? Hannibal miał dużo szczęścia. Oczywiście zakładanie, że przeciwnik zrobi głupstwo jest jeszcze większym głupstwem i zapewne Hannibal walczyłby i z lepszym generałem, ale wtedy zwycięstwo nie byłoby pewne i ten na pewno zdawał sobie z tego sprawę.

Co do całokształtu, to należy uznać, że wojnę wygrał ogromny potencjał militarny Rzymu. To jest główna przyczyna, a pozostałe to na dobrą sprawę drobnostki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   
aki inny rzymski dowódca przyjąłby bitwę na takim terenie? Jaki inny ustawiłby tak swoje wojska?

Myśle że każdy. Taktyka rozerwania armii Hannibala raz już się udała, dlaczego więc rzymianie mieli zrezygnować z taktyki która przyniosła im pożytek?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   

Dobry dowódca wie, że wróg rzadko powtarza raz już popełnione błędy/niedociągnięcia. Na wszystko jest sposób, więc trzeba być ostrożnym. Tymczasem przed Kannami ponoć pojawiło się kilka zło wróżebnych omenów i kilku wyżej postawionych rangą ludzi pragnęło zauważyć, że to głupota. Zignorowano i jedno i drugie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

To że rzymianie nie mieli dowódcy, który przy wyrównanych siłach byłby w stanie rozbić Hannibala żle świadczy tylko o Rzyminach. Co zadziwiajace złe wróżby zawsze pojawiają się po przegranej przez rzym bitwie i że winny porażki jest zawsze ten którego potomkowie nie byli w stanie zadabaćo jego dobre imię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   
To że rzymianie nie mieli dowódcy, który przy wyrównanych siłach byłby w stanie rozbić Hannibala źle świadczy tylko o Rzyminach.

O ile się dobrze orientuję takowi byli. Np dosyć rozsądny Quintus Fabius Maximus Cunctator starał się unikać otwartej walki z Hannibalem, wiedząc, że ten długo na ich ziemiach nie pociągnie wciąż nękany walką podjazdową. Rzymianie uznali, że to dosyć tchórzliwe i wbrew jego woli (już nie był dyktatorem) rozegrała się bitwa. Największym winowajcą był Gaius Terentius Varro, który zdobył poparcie prawiąc o szybkim rozprawieniu się z Hannibalem, mimo iż drugi konsul, o ile dobrze pamiętam, mu to odradzał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Cenie sobie Kunktatora ale chodziło mi o wodza który wygrałby przy równych siłach w otwartej walce. To że Warron nawalił wiemy z późniejszych przekazów. Oczywiscie nie można powiedzieć że są nieobiektyne, jednak gdyby warron wygrałby byłby bohaterem. Ciezko go obwiniać o to ze nie przewidział że roma mimo wielkiego wysiłku nie będzie w stanie pokonać słabszej armii Hannibala.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Dla mnie sprawa jest oczywista - nie po to Rzymianie wystawili armię polową liczącą 80 000 ludzi z okładem, żeby stała i patrzyła Libijczykom głęboko w oczy. Plan rzymski już na etapie tworzenia wojska musiał zakładać walną rozprawę - nie zwalajmy więc winy na Warrona.

Marcinie, muszę powiedzieć, że moim zdaniem równiez wnioskowanie na którym rzymianie oparli swój plan było spójne i nie można mu wiele zarzucić - skoro nad Trebią 10 000 otoczonych już legionistów rozerwało szyki punickie, to czemu ta sztuka nie miałaby się udac 80 000?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.