Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

Admirał John Jellicoe

Recommended Posts

Andreas   

John Jellicoe był protegowanym Pierwszego Lorda Admiralicji, Johna Fishera, który w momencie wybuchu wojny wysunął jego kandydaturę na stanowisko dowódcy Home Fleet. Jellicoe nominację przyjął, wybierając jednocześnie na swój okręt flagowy ''Iron Duke''. Jellicoe jednak okazał się dowódcą nadmiernie ostrożnym, ponieważ doszedł do wniosku, że konfrontacja z Hochseeflotte może okazać się bardzo ryzykowna. Churchill określił, że on jako jedyny ''potrafi przegrać wojną w jedno popołudnie''. W 1917r. został mianowany I Lordem Admiralicji i miał za zadanie uporać się z zagrożeniem ze strony U-Bootów. Pocżatkowo pesymistycznie nastawiony(twierdził nawet, że Wielka Brytania może przegrać wojnę z powodu U-Bootów), jednak to on wprowadził system konwojów i walnie przyczynił się do likwidacji zagrożenia. Mimo to w grudniu 1917r. stracił stanowisko I Lorda.

Kim on był? Tchórzem czy ostrożnym, ale utalentowanym dowódcą?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   
Jellicoe jednak okazał się dowódcą nadmiernie ostrożnym, ponieważ doszedł do wniosku, że konfrontacja z Hochseeflotte może okazać się bardzo ryzykowna.

Pamiętaj, że Jellicoe dowodził i odpowiadał za praktycznie całą RN (taki Nelson nigdy nie dowodził większą ilością niż 1/3 sił RN, więc nie był pod aż taką presją).

W wypadku klęski Wielka Brytania stawała się praktycznie bezbronna (właśnie w ciągu jednego popołudnia). W przypadku zwycięstwa nad Hochseeflotte układ sił na tej wojnie nie wiele się zmieniał. Tak, więc podstawowym zadaniem było "Nie dać się pobić".

Stąd jak mniemam ostrożność w działaniach Jellicoe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.