Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Mołdawia a Jagiellonowie

Recommended Posts

Mieliśmy wpływy w Mołdawii przez chyba jakieś 100 lat, po co nam to było? Jakie z tego panowania był korzyści i dlaczego utraciliśmy wreszcie tam swoje wpływy? Czy Mołdawianie wspierali Polskę jakimiś oddziałami lub w inny sposób?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wołodia   

Mieliśmy wpływy bodajże od wyprawy Jana Olbrachta w 1496 r. i po prawdzie IMHO to więcej z tego szkody niż pożytku. Mołdawia była lennem tureckim i ten najazd a także kolejne spowodowały punkt zapalny w kontaktach polsko-tureckich. kwestia Mołdawii spowodowała kontynuowanie bezsensownej polityki Władysława Warneńczyka przez kolejnych władców. Polscy władcy byli zawze nmiesłusznie i bezzasadnie ulegli kościołowi katolickiemu. Paweł Jasienica nazywa to m.in. zaprzeczeniem zasady wzajemności - "do ut des". Wyprawa Olbrachta na Mołdawię przyniosła nam kleskę pod Bukowiną ("Za króla Olbrachta wyginęła szlachta") A później cały czas uparcie współtworzylismy antytureckie koalicje sprzeczne z raison d'État.

po co nam to było?

Jak dla mnie to "po cholerę"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Mieliśmy wpływy bodajże od wyprawy Jana Olbrachta w 1496 r

Czasy Olbrachta to zmierzch polskich wpływów w Mołdawii. Rzecz jasna, nie z winy króla, a raczej:

a) postępującej w naszym kierunku ekspansji tureckiej

b) lekceważenia kierunku południowo - wschodniego przez polską politykę

Pierwszy hołd złożono w 1387 r. (być może pod wrażeniem polskiej akcji na Rusi Czerwonej, a być może ze zwykłej potrzeby zabezpieczenia się przed innymi sąsiadami).

kwestia Mołdawii spowodowała kontynuowanie bezsensownej polityki Władysława Warneńczyka przez kolejnych władców.

Jak pisałem, kwestię mołdawską poruszono dużo wcześniej, a rządy Władysława Warneńczyka wniosły do polskiej myśli politycznej poparcie dla sprawy ratowania Bałkanów z rąk tureckich.

Wyprawa Olbrachta na Mołdawię przyniosła nam kleskę pod Bukowiną ("Za króla Olbrachta wyginęła szlachta")

Co nie zmienia faktu, że była dobrze pomyślana.

Zapewne król Olbracht (oprócz tego, że chciał bronić polskich wpływów) myślał, że po stracie Kilii i Białogrodu, brak jakiejś kontrofensywy, może być (słusznie albo nie, teraz nie da się tego określić) świadectwem polskiej słabości. Co innego odpuszczać, gdy Mołdawię trzymamy (a wtedy tak było), co innego, gdy jej nie trzymamy (tak było za ostatnich Jagiellonów i w większości lat panowania Zygmunta III).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mieliśmy wpływy w Mołdawii przez chyba jakieś 100 lat, po co nam to było? Jakie z tego panowania był korzyści i dlaczego utraciliśmy wreszcie tam swoje wpływy? Czy Mołdawianie wspierali Polskę jakimiś oddziałami lub w inny sposób?

Korzyści?

Od synów Aleksandra (zm. 1433 r.):

Eliasza (Iliaszkiem zwany) - roczna danina w postaci: 200 wozów wyziny, 400 wołów na stół królewski, 400 szat szkarłatnych i 100 koni

Stefan (Steczkiem zwany) - 5000 złotych czerwonych jak i 400 konnych na wezwanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.