Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
vanbrovar

Ustrój Republiki Nowogrodzkiej

Recommended Posts

Jak wyglądał ustrój republiki nowogrodzkiej? Skąd wzorce czerpali Rosjanie, jaka była pozycja i relacje kupców ze szlachtą?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Po śmierci Jarosława Mądrego księstwo nowogrodzkie uzyskało niepodległość do tego stopnia, że wiec mieszkańców [patrycjat, tj. kupcy i bojarzy] wybierali sobie własnego księcia oraz mogli go też usunąć. To wynikało z dalekiej odległości od "centrum" tj. Kijowa, co dało sporo przywilejów bojarom i kupcom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja myślę, że te tradycje sięgają o wiele głębiej. W końcu już na samym znanym początku historii Rusi Nowogród sam wybrał sobie Waregów za kniaziów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wołodia   

Najwyższym organem władzy był wiec składający się z ogółu ludności miejskiej i wiejskiej a także przedstawiciele пригородов tj. miast uzależnionych. Wiec wybierał i usuwał księcia oraz urzędników (w tym arcybiskupa), ustanawiał podatki,decydował o pokoju i wojnie i posiadał uprawnienia sądowe.

Nowogród był swego rodzaju oligarchią mimo podstaw demokratycznych gdyż dominujący wpływ na przebieg obrad wiecu mieli bogaci kupcy,bojarzy i duchowni o wysokiej randze.

Jak się wczytam głębiej w literaturę to opiszę więcej, ale skrótowo mówiąc bogaci kupcy i szlachta (bojarzy) mieli wpływ dominujący. I chyba dogadywali się dosyc dobrze skoro państwo przetrwało od 1136 do 1478 roku.

Z wyrazami szacunku

Wołodia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wołodia   

Z czasem faktyczną władzę przejęła w Nowogrodzie tzw. Rada Panów (Господа). Liczyła ok. 300 członków (głównie bojarów, kupców i wyższych urzędników) na jej czele stał arcybiskup.

Kompetencje:

-decyzje co do kształtu polityki zewnętrznej i wewnętrznej

- projekty ustaw przedstawiane potem wiecowi

- proponowła kandydatów na urzędników których wybierał wiec

- inicjatywa ustawodawcza

- egzekucja postanowin wiecu

Share this post


Link to post
Share on other sites

OT (za które korzę się i przepraszam ;) ). Tak jakoś przypomniała mi się opowiadana wielokrotnie historia egzaminacyjna:

Student dostaje pytanie - proszę omówić ustrój Nowogrodu.

Eeeee... Może inne pytanie?

No dobrze. Proszę omówić ustrój Pskowa.

Eeeee... Może coś innego?

Ależ proszę bardzo. Proszę porównać ustrój Nowogrodu i Pskowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakie były wzajemne relacje (co do kompetencji) pomiędzy władyką a posadnikiem?

Co ciekawe, prigorody (mające podobny system władzy co stolica) miały obowiązek przyjąć kniaziów wyznaczonych im przez wiec nowogrodzki, ale miały również prawo ich odesłania kiedy sposób sprawowania władzy tamtejszym mieszkańcom nie odpowiadał. Władza księcia z czasem ulegała coraz większemu ograniczeniu, aż wreszcie w stolicy władzy książęcej podlegały trzy rejony, przy ulicach: Prusskiej, Witkowej, Michajłowej, Zagorodie i Jliny. Dodajmy, że były to obszary znacznie mniej korzystne niźli te podległe bojarstwu, obejmowały ziemie podmokłe i błotniste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.